BYLI... OBECNI... > PSYCHOMANIPULACJA

Kłamstwa w wykładach zborowych

(1/3) > >>

Opatowianin:
Niejeden raz na początku wykładu mówca obwieszczał, że "odpowiemy sobie na pytanie, kiedy nadejdzie Armagedon", co mnie zawsze - mimo zabetonowania - mocno irytowało. Wiadomo było, że taka odpowiedź nie padnie, a było to robione w celu trzymania słuchaczy w napięciu. Czy może zna ktoś inne przykłady takiego "wykładowego oszukiwania"?

Roszada:
To pewnie jakaś taktyka, zawarta np. w tych słowach:

„Członkowie Społeczeństwa Nowego Świata czuwają. Oni się dowiedzą, kiedy przyjdzie czas na rozpoczęcie się Armagedonu” (Od raju utraconego do raju odzyskanego 1960 [ang. 1958] s. 206).

„Wielu ludzi słyszało, że Biblia zapowiada »koniec świata«. Niemniej tylko nieliczni wiedzą, że ta Księga mówi, kiedy to nastąpi...” (Jak znaleźć prawdziwy pokój i bezpieczeństwo? 1988 s. 7).

Gandalf Szary:

Niejeden raz na początku wykładu mówca obwieszczał, że "odpowiemy sobie na pytanie, kiedy nadejdzie Armagedon"
Taki wstęp używa się, aby podtrzymać zainteresowanie u słuchaczy. Pewnie, ze mówca nie odpowie na to pytanie, bo sam nie wie kiedy armagedon nastąpi. Ale nowo przybyli na zebranie tego nie wiedzą i pożytek jest taki, że osoby takie wysłuchają z uwagą całego wykładu czekając na odpowiedz.
Pomijając wykłady, czy też punkty (sam kiedyś wprowadzałem podobne wstępy do swych punktów)największą porażką dla mnie była książka ,,Wspaniały finał objawienia bliski". Tam dopiero było gdybanie. Doszukanie się jednoznacznej odpowiedzi było wielkim wyzwaniem.   

Opatowianin:
I nowo przybyli na zebranie wyrabiają sobie po wykładzie odpowiednią opinię o "PRAWDZIE"...

Jeszcze taka moja mała dygresja: Kiedy studiowano ze mną, jeden z "profesorów" uprzedzał mnie, że kiedy będę głosił, mogę trafić na kogoś kto zna Biblię i nie da się nabrać (sic!). Wywołało to gwałtowną reakcję drugiego "profesora" i szybkie wyjaśnienia pierwszego, że się przejęzyczył... Niestety, w owym czasie nie dawało mi to do myślenia...

Szycha:
Sam fakt, nazywania ich wykładów biblijnymi, jest już kłamstwem!
Bo to zwykłe banialuki wyssane z palca  ::)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej