Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.  (Przeczytany 12597 razy)

Offline Regis_II

Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« dnia: 25 Luty, 2018, 16:18 »
Właśnie się dowiedziałem od gorliwego Świadka Jehowy, że wedle nowego światła, jakie olsniło Ciało Kierownicze, należy usunąć cały rozdział z ewangelii Jana, w ktorym Jezus Chrystus ratuje nierządnicę przed ukamienowaniem. Rozdziału rzekomo ma nie być w kolejnych wydniach biblii przekładu Nowego Świata.

Ciało kierownicze motywuje to tym, że wedle ich miemania Jezus Chrystus nie uratowałby tej kobiety, bo w ten sposób złamałby nakaz prawa, by kamienować takie kobiety, a przecież Jezus wypełnił całe prawo...

Jezus przecież wielokrotnie naginał prawo, był wielokrotnie o to oskarżony, przepędzał ludzi z świątyni, przesiadywał z wszelkiego rodzaju grzesznikami, njadł w sabat, rozmawiał sam a sam z kobietą i to Samarytan ką! Podróżował i uzdrawiał w sabat, a nawet wraz z uczniami zbierał w sabat kłosy zboża z pola, by zjeść (brudnymi rękami!) Itd, itp. Robił swego rodzaju kompromisy, naginanie prawa  wielokrotnie - celowo. Był z tego powodu oskarżany przez faryzeuszy, ale on odpowiadał, że jest Panem Sabatu, sugerując, że ma prawo to robić. Jezus mówił też, odpowiadając na oskarzenia faryzeuszy: "Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. ". Ponieważ przyszedł objawić prawdziwą naturę Boga, który jest miłością, dał ludzkości łaskę i przebaczenie.

Natomiast Ciało kierownicze powołuje się na jeden jedyny gnostycki (!!!) tekst z przełomu II-III w, który nie przedstawia tej hisorii z ew. Jana. Pomijają tysiące tekstów z III-IV wieku, które między sobą są zgodne i wymieniają tę historię.

Poza tym gnostycy są odstępcami, którzy twierdzą np, że Bóg nie stworzył świata, lecz niższe istoty zwane Archontami.  Gostycy byli uwikłani w nauki wręcz przeciwne chrześcijaństwu - deizm, iluminacja, nawet okultystyczne (idee lucyferiańskie).

Czy wiecie coś więcej na ten temat?


Offline greekNT

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Luty, 2018, 16:36 »
Ciekawy temat poruszyłeś.
Kto i kiedy ustanowi kanon NT.
Czy zatem NT jest dokumentem prawnym danym przez Boga w celu praktykowania kultu ?




Offline coma

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty, 2018, 17:02 »
W zrewidowanym angielskim nie ma już fragmentu 7:53-8:11. W elektronicznej wersji nawet o nim nie wspominają. Jak gdyby nigdy nic ósmy rozdział zaczynają od 12 wersetu.
W drukowanej książce wspominają w przypisie, że wiele starożytnych manuskryptów pomija...
Najśmieszniejsze jest to, że nie jest teraz tak łatwo pobrać z ich strony angielską wersję w pdfie. Trzeba się natrudzić.
Czego się nie zrobi dla jednolitości doktryny...
SYF
« Ostatnia zmiana: 25 Luty, 2018, 17:07 wysłana przez coma »



Offline agent terenowy

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty, 2018, 20:05 »
Nie tylko jeden tekst gnostycki nie ma tych wierszy.

Za NŚ:
 Rękopisy אBSy s pomijają wersety od 7:53 do 8:11, które (z pewnymi różnicami w rozmaitych tekstach i wersjach greckich) brzmią następująco:

Czyli w Synajskim, Watykańskim i Syryjskim nie ma tego tekstu.

Ponadto w niektórych rękopisach jest w innych miejscach w ewangelii Jana, albo Łukasza. W przypisach do Nestle Aland (aktualnie nie mam, więc nie zacytuję) coś o tym jest.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline gangas

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty, 2018, 20:41 »
Ciekawy temat poruszyłeś.
Kto i kiedy ustanowi kanon NT.
Czy zatem NT jest dokumentem prawnym danym przez Boga w celu praktykowania kultu ?

Dobrze zauważyłeś.
Ja dowiedziałem się od mniej gorliwego człowieka, że ewangelii było dużo więcej a do kanonu NT trafiły tylko 4 ( pewnie po ustaleniu, że mają ze sobą najmniej sprzeczności ) Tak więc Bóg natchnął swoim duchem te wyłącznie, które uznano za właściwe. " cokolwiek zwiążecie na ziemi, dawno jest związane w niebie" 8-) 8-) 8-) 8-) MT 16;19
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Roszada

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Luty, 2018, 20:44 »
Cytuj
Ja dowiedziałem się od mniej gorliwego człowieka, że ewangelii było dużo więcej
A które z nich istniały w I wieku? ;)
Podaj tytuły, bo ciekawie prawisz, ale bez podania źródeł. :-\


Offline gangas

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Luty, 2018, 21:06 »
A które z nich istniały w I wieku? ;)
Podaj tytuły, bo ciekawie prawisz, ale bez podania źródeł. :-\

 Masz pewność że wpisane do kanonu istniały w I w?? Zwoje znad Morza Martwego to oryginały z I w?? Kolega po fachu pewnie chętnie Ci pomoże. Ostatecznie wujek google naprowadzi. Nie chce mi się polemizować na ten temat, bo zakończy się w wiadomy sposób ( posty na cmentarzu). Przytoczę chętnie powtarzany cytat na tym forum, również przez Ciebie; ''to jak rozmowa o kolorach ze ślepym" ;D ;D

Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Roszada

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Luty, 2018, 21:13 »
Ja nie pytam o oryginały tylko o styl piśmienniczy I wieku.

Nie mieszaj Qumran z chrześcijanami z Rzymu, Aleksandrii, Jerozolimy, Koryntu itd.

Esseńczyków pisma możesz porównywać z faryzeuszami.


Offline agent terenowy

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Luty, 2018, 21:15 »
Opisów życia Jezusa było już co najmniej kilka w I w.

 Łk 1, 1: Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas...

Czy nazwiemy te opisy ewangeliami, to już inna sprawa. Kwestia definicji.
O ich autentyczności lub nie Łukasz się tu nie wypowiada.
Ot, po prostu były. :)
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline gangas

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Luty, 2018, 21:46 »
Z Łuk 1;1 wynika, że wieści opowiadane z ust do ust ktoś w pewnym momencie chciał spisać. Czy spisano je w I w?? wątpie. Ale nawet gdyby posłużmy się przykładami z naszego podwórka;
1 katastrofa smoleńska - kilka lat a teorii ?
2 agent Bolek  - są świadkowie i dokumenty a nadal 1;1 co można o tym napisać za ok 100 lat, bo tyle podobno trwa wiek?? WSZYSTKO!!!!!!!

Poza tym historii o synu bożym z dziewicy urodzonym 25 gru , mającym uczniów i czyniącym cuda jest więcej jak pisałem wcześniej. Ale jeśli wierzysz w co wierzysz, to spoko, niech tak zostanie ALE nie wciskaj innym, że to jedyna cudowna prawda ;) ;)
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Regis_II

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Luty, 2018, 21:51 »
Niekanoniczne "ewangelie" mają pochodzenie i nauczanie gnostyckie i musiały zostać odrzucone przez chrześcijaństwo.

Gnostycy negowali ofiarę Chrystusa, uważali ją za nieprawdę i coś niepotrzebnego do zbawienia. Twierdzą, że zbawienie odbywa się przez oświecenie, iluminację, która polega na osiągnięciu wyżyn duchowych, odkryciu w sobie boskości i sięgnięcie samego Boga swoją świadomością.... iście diabelska idea rodem z ogrodu Eden.

Dlatego właśnie gnostyckie pseudo ewangelie zostaly odrzucone i nieuznane w kanonie NT.

Poza tym powtórzę - gnostycy są odstępcami, którzy twierdzą np, że Bóg nie stworzył świata, lecz niższe istoty zwane Archontami.  Gostycy byli uwikłani w nauki wręcz przeciwne chrześcijaństwu - deizm, iluminacja, nawet okultystyczne (idee lucyferiańskie).


Online Gremczak

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Luty, 2018, 21:59 »
A kto ustalił które pisma są natchnione a które apokryfami . Kiedy to nastąpiło . Co było powodem odrzucenia niektórych pism?


Offline gangas

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Luty, 2018, 22:07 »
Do Regis

 To miło z Twojej strony ale znajdujesz się w procencie ludzi dla których chrześcijaństwo jest drogą nazwijmy to zbawienia. Pozostaje ogromna część społeczeństwa, która  ma inny pogląd. Czyli parafrazując ewangelie dopuszczone do kanonu musiały posiadać akcent uznania ofiary Jezusa, Twierdzić albo mieć wzmianki o zbawieniu przez wiarę, że Bóg stworzył świat czyli sam odpowiedziałeś sobie dlaczego tylko 4 ew weszły w skład " natchnionego" pisma. Po prostu dla udowodnienia pewnych tez, które ktoś zakładał tworząc chrześcijaństwo.
« Ostatnia zmiana: 25 Luty, 2018, 22:18 wysłana przez gangas »
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Regis_II

Odp: Usunięcie całego rozdziału z ewngelii Jana.
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Luty, 2018, 22:26 »
Owszem wierzę w to, iż chrześcijaństwo jest świadectwem prawdy :)

Dyskusja o chrześcijaństwie i przekłamaniach ŚJ w kontekście chrześcijaństwa się w tym wątku toczy, więc O CZUM DO CHOLERY MAM MÓWIĆ? xD....

A kto ustalił które pisma są natchnione a które apokryfami . Kiedy to nastąpiło . Co było powodem odrzucenia niektórych pism?

Pisałem post powyzej twojego. Zerknij.

« Ostatnia zmiana: 25 Luty, 2018, 22:28 wysłana przez Regis_II »