Słowa o Testamencie Russella:
*** w87/13 ss. 26-28 ak. 16-18 „Na strażnicy stoję” ***
W jaki sposób Strażnica miała zachowywać czystość swego drukowanego orędzia? Pierwszy jej wydawca, C.T. Russell, wprowadził odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym wszystko, co się ukazywało na jej łamach, było zgodne ze zrozumieniem prawdy posiadanym w danym okresie. Jedno z takich zabezpieczeń zostało wyłuszczone w jego testamencie z dnia 27 czerwca 1907 roku. (Russell zmarł 31 października 1916 roku). Czytamy tam:
„Postanawiam, żeby cała odpowiedzialność za treść ‛STRAŻNICY SYJOŃSKIEJ’ spoczywała na komitecie złożonym z pięciu braci, których wzywam do jak największej sumienności i wierności wobec prawdy. Wszelkie artykuły przeznaczone do opublikowania na łamach ‛STRAŻNICY SYJOŃSKIEJ’ mogą się ukazać dopiero po wyrażeniu pełnej zgody co najmniej przez trzech spośród tych pięciu braci. Gdyby się okazało, że jakikolwiek materiał zaaprobowany przez tych trzech jest lub mógłby być sprzeczny z poglądami jednego albo obu pozostałych członków wspomnianego komitetu, należy jego opublikowanie zawiesić na trzy miesiące, aby umożliwić przemyślenie, modlitwę i przedyskutowanie, i dzięki temu zachować najdalej posuniętą jedność wiary oraz więź pokoju w łonie kierownictwa redakcyjnego tego czasopisma”.
Zgodnie z wolą Russella każdy członek komitetu redakcyjnego musiał być „bezwzględnie lojalny wobec nauk Pisma Świętego”; musiały być u niego widoczne takie ważne szczegóły, jak „czystość życia, jasne zrozumienie prawdy, gorliwość dla Boga, miłość do braci i wierność względem Odkupiciela”. Russell zastrzegł też, by „w żaden sposób nie ujawniano, kto opracował dany artykuł ukazujący się w czasopiśmie (...), żeby prawda była rozpoznawana i ceniona dzięki swej własnej wartości, a Pan żeby jeszcze wyraźniej był uznawany za Głowę kościoła i Krynicę prawdy”.
Ciało Kierownicze po dziś dzień trzyma się podobnych wytycznych. Każdy artykuł mający się ukazać w Strażnicy lub Przebudźcie się! — i każda przygotowana strona, w tym także prace graficzne — muszą być przed oddaniem do druku wnikliwie przejrzane przez wyznaczonych członków Ciała Kierowniczego. Ponadto osoby biorące udział w pisaniu artykułów do Strażnicy są chrześcijańskimi starszymi, którzy w pełni zdają sobie sprawę z doniosłości przydzielonego im zadania (por. 2 Kron. 19:7). Spędzają wiele godzin na badaniu Biblii oraz innych źródeł, by się upewnić, czy wszystko, co ma zostać opublikowane, jest zgodne z prawdą i wiernie odpowiada Pismu Świętemu (Kazn. 12:9, 10; 2 Tym. 1:13). Nierzadko przygotowanie jednego artykułu, którego przeczytanie zajmuje jakieś 15 minut, wymaga poświęcenia od dwóch tygodni do ponad miesiąca.