Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Chrzest - w jakim wieku?  (Przeczytany 8192 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Chrzest - w jakim wieku?
« dnia: 17 Grudzień, 2017, 17:16 »
Słabo znam biblię (hehe) więc liczę na podpowiedź ze strony robbo i innych trampków.

Jak wygląda "biblijny wzorzec chrztu"? Ile lat miała najmłodsza opisana w biblii osoba, która została ochrzczona?

Ja niestety z uwagi na demencję starczą pamiętam jedynie jedną osobę - Jesus, lat 30. Kto da mniej?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudzień, 2017, 18:29 »
U Żydów bar micwa jest w wieku 13 lat. Tak jest jednak dopiero od XIV w.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudzień, 2017, 18:35 »
Czy ja nie pytałem o biblię? Zawstydź się!


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudzień, 2017, 18:42 »
Czy ja nie pytałem o biblię? Zawstydź się!

Na podstawie Biblii można wnioskować pewne rzeczy w tym temacie. Brak jednak bezpośredniej wzmianki. Polecam do poczytania:
http://www.radiopielgrzym.pl/kiedy-zaczeto-chrzcic-niemowleta-i-dlaczego.html


Offline Roszada

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień, 2017, 19:35 »
Czy ja nie pytałem o biblię? Zawstydź się!
Obrzezanie u Izraelitów 8 dnia. ;)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Grudzień, 2017, 00:16 »
Obrzezanie u Izraelitów 8 dnia. ;)

Piękny strzał ale to wciąż nie jest chrzest, Włodku...


Offline Sebastian

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Grudzień, 2017, 05:02 »
Piękny strzał ale to wciąż nie jest chrzest, Włodku...
naprawdę nigdy nie słyszałeś "antysemickiego" :) określenia "scyzorykiem chrzczony"?! :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline pies berneński

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudzień, 2017, 06:11 »

Jak wygląda "biblijny wzorzec chrztu"? Ile lat miała najmłodsza opisana w biblii osoba, która została ochrzczona?

To pytanie powala praktykę wts  o dopuszczaniu do chrztu młodocianych.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Roszada

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień, 2017, 10:00 »
Piękny strzał ale to wciąż nie jest chrzest, Włodku...
Chrzest nazwany jest obrzezaniem:

Kol 2:11n. mówi, że chrzest jest nowym obrzezaniem (duchowym): „otrzymaliście (...) Chrystusowe obrzezanie (...) w chrzcie, w którym też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę...”.


Offline Roszada

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień, 2017, 10:45 »
Towarzystwo pisze:

   „Pewien pastor ustąpił ze stanowiska, gdy doszedł do wniosku, że nie powinno się chrzcić niemowląt. Powiedział: »Takie zobowiązanie wobec Chrystusa można powziąć tylko osobiście«. Mógłby dodać, że Jezus Chrystus został ochrzczony w wieku 30 lat...” (Strażnica Nr 14, 1989 s. 31).

Ale i:

„Nie można wyznaczać wieku, w którym chrzest, czyli oddanie się byłoby stosowne” (Strażnica Nr 7, 1957 s. 7).

   „Na chrzest nie ma ustalonej granicy wieku” (Służba Królestwa Nr 6, 1968 s. 2).

Pismo Święte nie ustala konkretnej granicy wieku dla kandydatów do chrztu” (Strażnica Nr 7, 2006 s. 27).


Servet trzymał się ściśle przykładu Jezusa:

„Servetus doszedł też do wniosku, że chrzest dzieci również jest niebiblijny, i wyraził pogląd, że chrzest powinno się przyjmować nie wcześniej niż w wieku trzydziestu lat” („Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej” 1957 cz. IV, s. 41).


Offline Roszada

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Grudzień, 2017, 18:26 »
Najmłodsze osoby ochrzczone w Towarzystwie, o których czytałem, to od 6 do 8 lat.

„W roku 1934 rodzice zostali ochrzczeni. Ja też chciałam się ochrzcić i tak się przy tym upierałam, że w końcu mama poprosiła pewnego starszego Świadka, by ze mną porozmawiał. Ten zaś zadał mi wiele pytań sformułowanych tak, bym je zrozumiała. Następnie powiedział rodzicom, że wstrzymywanie mnie od chrztu mogłoby się ujemnie odbić na moim wzroście duchowym. Tak więc następnego lata zostałam ochrzczona, choć miałam zaledwie sześć lat” (Strażnica Nr 15, 1996 s. 21).

„Latem 1946 roku na zgromadzeniu międzynarodowym w Cleveland zostałam ochrzczona. Chociaż miałam dopiero sześć lat, byłam zdecydowana wywiązać się ze swego oddania Jehowie. Tego lata po raz pierwszy podjęłam służbę pionierską” (Strażnica Nr 5, 1992 s. 27).

   „Ja razem z rodzeństwem zgłosiłem się do chrztu w grudniu 1941 roku na ogólnokrajowym zgromadzeniu odbywającym się w Hargreave Park w Sydney. Miałem wtedy siedem lat. Po chrzcie regularnie towarzyszyłem rodzicom w służbie kaznodziejskiej” (Strażnica Nr 19, 2006 s. 12).

   „(...) przyjęłam chrzest, zanim skończyłam osiem lat” (Strażnica Nr 19, 2000 s. 28).


Offline Roszada

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudzień, 2017, 17:57 »
Towarzystwo Strażnica organizowało też zbiorowe chrzty dzieci:

„(...) na zebraniach obwodowych i innych zgromadzeniach ludu Bożego co rok jest chrzczonych wiele dzieci” (Strażnica Nr 7, 1957 s. 7).

   „Pewien punkt programu szczególnie poruszył serca zebranych. Niedziela 10 sierpnia 1941 roku była na zgromadzeniu w Saint Louis »Dniem dzieci«. Wczesnym rankiem został wygłoszony wykład do chrztu i zanurzono 3903 osoby, w tym 1357 dzieci. Ale dla nich – a także dla dorosłych – był to dzień szczególny. Drukowany program podawał: »Wszystkie dzieci poświęconych rodziców (w wieku od 5 do 18 lat), mające miejscówki, zbiorą się na płycie stadionu bezpośrednio przed podium«.” („Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975” s. 90).


Offline Roszada

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudzień, 2017, 20:13 »
Wprawdzie nie sposób znaleźć w publikacjach Świadków Jehowy informacji o chrzczeniu dzieci przed szóstym rokiem życia, ale bywają przypadki angażowania jeszcze młodszych dzieciaków (4-5 lat) do intensywnej „pracy polowej”, które zostają „nie ochrzczonymi głosicielami”:

   „Z okazji specjalnej kampanii pewna czteroipółletnia dziewczynka pracowała z rodzicami na terenie oddalonym. Tego miesiąca spędziła w służbie 160 godzin, rozpowszechniwszy ludziom, którzy się zainteresowali Biblią, aż 27 książek, 66 broszur i 47 czasopism!” (Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 13 s. 22).

   „Po pewnym czasie rodzice oraz starsi zgodzili się, żeby została nie ochrzczoną głosicielką. Dziewczynka ta już potrafi skutecznie przedstawiać przy drzwiach orędzie Królestwa. Chociaż ma dopiero pięć lat i jeszcze nie umie czytać, to jednak pamięta, gdzie w Piśmie Świętym znajdują się niektóre wersety. Najpierw odszukuje jakiś fragment, następnie prosi domownika o odczytanie tego urywka, a potem sama go objaśnia” (Strażnica Nr 6, 1995 s. 30).

   „Miała zaledwie siedem lat, gdy oddała swe życie Jehowie. Sonia wspomina, że już w tak młodym wieku obrała sobie za cel służbę pełnoczasową” (Strażnica Nr 3, 1994 s. 22).

   Mało tego, niedawno wymieniono też dziecko mające 17 miesięcy życia (oraz dwuletnie) zaangażowane w pracę w terenie:

„Choć Anilpa miała zaledwie 17 miesięcy, to gorliwie uczestniczyła w kampanii zapraszania ludzi na zeszłoroczne zgromadzenie okręgowe w Angoli. Zadaniem tej małej dziewczynki było pukanie do drzwi, czekanie aż domownicy wyjdą i wręczanie im zaproszeń, podczas gdy jej mama krótko wyjaśniała cel wizyty” (Rocznik Świadków Jehowy 2014 s. 50).

„Matka, która jest pionierką stałą, tak mówi o swojej córeczce: »Zabierałam ją do służby, gdy miała zaledwie miesiąc. Chociaż nie rozumiała, co się dzieje, jestem przekonana, że wywarło to na nią pozytywny wpływ. Kiedy miała dwa latka, śmiało wręczała traktaty osobom, które spotkałyśmy na terenie”. Jak widać, szkolenie dziecka od niemowlęctwa przynosi wspaniałe rezultaty«” (Strażnica 15.08 2013 s. 16).

I po co ich chrzcić.
Bez tego też idą w teren jak w dym. :(
Tych starszych to bym oberwał ze skóry za tą 5 latkę.


Offline pies berneński

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Grudzień, 2017, 06:08 »
Towarzystwo Strażnica bardzo się chlubi tymi dziećmi które w tak młodym wieku dały się ochrzcić.
Ale w publikacjach już nie powołali się na przykłady  z pierwszego wieku.Wydaję się,że w tym przypadku nie zastosowali się do zalecenia samej Biblii:
(6): "Nie wychodźcie poza to, co jest napisane" –  1kor 4]
A poza tym gdzie u takich dzieci czas na dzieciństwo ?
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Fantom

Odp: Chrzest - w jakim wieku?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Grudzień, 2017, 08:12 »
od 30s https://www.youtube.com/watch?v=RgvzR27yW8c chyba chłopczyk ma ok 4 lat i już stoi za amboną i przemawia.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s