Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Bóg to mężczyzna?  (Przeczytany 13476 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Listopad, 2017, 13:54 »

 Np mówi się o kimś upierdliwa zgaga. :D

Np. Można podawać wiele przykładów. Stosujemy antropomorfizmy czy inne zabiegi animizujące na co dzień. Co dopiero w literaturze, kiedy mówimy o czymś trudno definiowalnym... Pewne rzeczy personifikuje się jako kobiety. Boga jako faceta pewnie z tego względu, że starożytność bliskowschodnia była mocno patriarchalna i władcy byli zazwyczaj mężczyznami. Może podasz, Geremczak, co na to źródła egipskie.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad, 2017, 13:56 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Reskator

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Listopad, 2017, 17:36 »
Uważam, że Bóg nie posiada płci.
On się manifestuje w pierwiastku żeńskim i męskim. Jest Wszystkim.
Nie posiada płci jak piszesz ale... ma synów,o córkach nic nie pisze by takowe były w niebie.
"SYNOWIE Boga ,widząc że córki człowiecze są piękne,brali je sobie za żony"-Rodz6:2.
Z tego wersetu widać że w niebie są aniołowie o orientacji męskiej którym podobają się kobiety z Ziemi.
Nie znam wersetu gdzie by była mowa o córkach Boga a będące w niebie.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad, 2017, 17:42 wysłana przez Reskator »


Offline Światus

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Listopad, 2017, 18:06 »
To dlaczego ukazuje się jego jako faceta?Np. takiego Jezusa?

Co to znaczy "ukazuje się"? Jezus jest postacią historyczną.

Czytając te dyskusje, przypomniał mi się stary wierszyk...

Kto to widział, kto to słychał
Żeby babie było Michał?!
Ale jeszcze większa bida
Kiedy chłopu jest Brygida!!
  ;D ;D
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Gremczak

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Listopad, 2017, 21:44 »
Boga jako faceta pewnie z tego względu, że starożytność bliskowschodnia była mocno patriarchalna i władcy byli zazwyczaj mężczyznami.
Mam rozumieć ,że to tylko przypadek ?
 Bóg jako facet?
A gdy by były władczyniami kobiety to co ?
 Bóg jako kobieta?
Z pozoru wydaje się ,że nie ma znaczenia.
Ale to jest bardzo ważne.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Listopad, 2017, 22:01 »
Ok! Cos dla rozluznienia atmosfery . Takie bardzo polskie slowo : BOZIA . Kto to jest ?
Brzmi dosyc mocno "kobieco"  . Czy to zdrobnienie dla Boga - Ojca ?
A moze to okreslenie dla Matki Boskiej ?
Pamietam z dziecinstwa slowa mojej babci : nie rob tego bo cie Bozia ukarze .
Moze jednak Bog jest kobieta ?  ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Listopad, 2017, 22:16 »
Mam rozumieć ,że to tylko przypadek ?
 Bóg jako facet?

A czy z mojej wypowiedzi wynika, że to przypadek? Wprost przeciwnie.


Offline Safari

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Listopad, 2017, 22:28 »
Oh... Jaki ciekawy temat  😊

Czy "Bóg" była kobietą? 😄 ogólnie nie wdaję się w dyskusje religijne, chce tylko powiedzieć, że czytałam książkę "Chata" która zrobiła na mnie ogromne wrażenie w tamtym czasie. Napisal ja bardzo wierzący człowiek, uznający sie za chrześcijanina. W obronie Boga (zreszta chyba film byl ostatnio). Bardzo ciekawie starał się wyjaśnić pojęcie "Trójcy". Złamał moje stereotypowe postrzeganie "Boga" jako "dziadka na tronie z długą białą brodą". I za to cenię tę książkę. "Bóg -Ojciec" był tam przedstawiony jako Murzynka przytuszy przygotowująca obiad. No skoro "Bóg" jest niewyobrażalną energią, jest wszystkim, to czemu nie moglibyśmy go sobie właśnie tak wyobrażać? Genialny łamacz stereotypów myślowych.
*Edit: Nie pamiętam czy "Bóg -Ojciec" jako Murzynka gotowała obiad, tak to zapamiętałam,że coś tam pichciła w kuchni i była emanującą miłością, szczegóły - jak to czy był to obiad... nie jestem tego pewna, czytałam kilka dobrych lat temu...😊
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad, 2017, 22:33 wysłana przez Safari »
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Gremczak

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Listopad, 2017, 23:07 »
Oh... Jaki ciekawy temat  😊

Czy "Bóg" była kobietą? 😄 ogólnie nie wdaję się w dyskusje religijne, chce tylko powiedzieć, że czytałam książkę "Chata" która zrobiła na mnie ogromne wrażenie w tamtym czasie. Napisal ja bardzo wierzący człowiek, uznający sie za chrześcijanina. W obronie Boga (zreszta chyba film byl ostatnio). Bardzo ciekawie starał się wyjaśnić pojęcie "Trójcy". Złamał moje stereotypowe postrzeganie "Boga" jako "dziadka na tronie z długą białą brodą". I za to cenię tę książkę. "Bóg -Ojciec" był tam przedstawiony jako Murzynka przytuszy przygotowująca obiad. No skoro "Bóg" jest niewyobrażalną energią, jest wszystkim, to czemu nie moglibyśmy go sobie właśnie tak wyobrażać? Genialny łamacz stereotypów myślowych.
*Edit: Nie pamiętam czy "Bóg -Ojciec" jako Murzynka gotowała obiad, tak to zapamiętałam,że coś tam pichciła w kuchni i była emanującą miłością, szczegóły - jak to czy był to obiad... nie jestem tego pewna, czytałam kilka dobrych lat temu...😊
Czyli nie ważne czy to kobieta , czy facet , czy murzynka czy coś innego?


A gdy by były władczyniami kobiety to co ?
 Bóg jako kobieta?

A czy z mojej wypowiedzi wynika, że to przypadek? Wprost przeciwnie.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad, 2017, 23:10 wysłana przez Gremczak »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Listopad, 2017, 01:14 »
Weź sobie naprawdę sprawdź, co to jest ten antropomorfizm albo przestań udawać, że chcesz się czegoś dowiedzieć.


Online janeczek

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Listopad, 2017, 01:28 »
Cały problem jak to rozumieć bo zasadniczo to było przed ewą Rdz 27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Gremczak

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Listopad, 2017, 08:22 »
Weź sobie naprawdę sprawdź, co to jest ten antropomorfizm albo przestań udawać, że chcesz się czegoś dowiedzieć.
Nie bój żaby, wiem co to jest.To dlaczego mówi się pan bóg a nie pani bóg?Czy coś w tym złego by było? Dlaczego się mówi bóg ojciec a nie bóg matka.Skoro nie jest ani kobietą ani facetem.Czy coś złego aby mówić bóg matka?
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad, 2017, 08:27 wysłana przez Gremczak »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Listopad, 2017, 13:04 »
Nie bój żaby, wiem co to jest.To dlaczego mówi się pan bóg a nie pani bóg?Czy coś w tym złego by było? Dlaczego się mówi bóg ojciec a nie bóg matka.Skoro nie jest ani kobietą ani facetem.Czy coś złego aby mówić bóg matka?

Już Ci to tłumaczyłem. Spróbuję prościej: aby wyobrazić sobie Władcę Wszechświata, poprzez zestawienie przywoływano obraz antropomorfizujący króla z dworem. Władcy starożytni byli zwykle płci męskiej i stąd taki a nie inny obraz. Oczywiście inne ludy, zwłaszcza politeistyczne, robiły sobie boginie matki czy boginie miłości, ale tutaj zadecydował obraz Boga jako Pana, Władcy, Suwerena.


Offline Gremczak

Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Listopad, 2017, 14:44 »
aby wyobrazić sobie Władcę Wszechświata, poprzez zestawienie przywoływano obraz antropomorfizujący króla z dworem. Władcy starożytni byli zwykle płci męskiej i stąd taki a nie inny obraz.
Tak jak piszesz to tylko ich wyobraźnia.

Ale czy coś w tym złego jak będziemy mówić pani bóg albo pani matka?

Czy nie będzie oddawać rzeczywistości?

Czy tylko zwrot pan bóg i ojciec jest prawidłowe?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Listopad, 2017, 15:04 »
W ogóle myślenie w kategorii prawidłowe-nieprawidłowe o tym temacie jest wg mnie nieprawidłowe :P Używając rodzaju męskiego Autorzy Biblii nie wskazywali na płeć. Ty, kiedy jesteś w grupie 10-osobowej, w której 8 to kobiety, nie powiesz "poszłyśmy", tylko "poszliśmy". Ba - nawet Twoja koleżanka z tej grupy powie "poszliśmy", a gdyby była z samymi koleżankami, to powiedziałaby: "poszłyśmy". To tylko umowne, związane z historią języka, która jest powiązana z historią cywilizacji i konkretnego narodu. Nie odbierałbym tego w sposób, jaki sugerujesz, chcąc w ten sposób ośmieszać Boga i ludzi wierzących.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy Bóg to mężczyzna?
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Listopad, 2017, 16:25 »
Boga jako faceta pewnie z tego względu, że starożytność bliskowschodnia była mocno patriarchalna i władcy byli zazwyczaj mężczyznami.

Patriarchalnosc   jakiegos  kregu kulturowego na pewno ma wiele wspolnego z wyobrazeniami o Bogu czy bostwach .
 U  poczatkow cywilizacji bylo to scisle zwiazane z nasza biologicznoscia . 
Meszczyzni byli z regoly silniejsi , bardziej agresywni i dominujacy  niz kobiety .  Nie byli tez obarczeni  koniecznoscia donoszenia i wydania na swiat potomkow  co dla kobiet zawsze oznaczalo i oznacza do dzisiaj  , okres slabosci i koniecznosci znacznego polegania na innych  .
W zwiazku z tym powstal stereotyp myslenia : meszczyzna - silny , wladczy , dominujacy
                                                              kobieta - slaba , ulegla , podporzadkowana
Nic wiec dziwnego , ze w wyobrazeniach o roznych bogach , jak rowniez o Bogu poslugiwano sie tym stereotypem  i kojarzono   ich raczej z cechami meskimi .
Oczywiscie  nie jest to zasada  , ktora funkcjonuje ze 100 % pwnoscia  . W rozwoju kultury (a wiec i wierzen)  duza role odgrywa przypadek .  W zwiazku z tym , w panteonie roznych bostw , jest rowniez miejsce na  boginie - matki , Matki Boskie itp. Ale i tutaj maja z reguly funkcje opiekuncze  czy macierzynskie .
Przyszlo mi do glowy , ze wlasciwie znam tylko jeden wyjatek od tej reguly  a jest nim hinduska bogini Kali , pogromczyni demonow  i w ogole bardzo waleczna osoba .