Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?  (Przeczytany 2269 razy)

Offline Roszada

Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« dnia: 07 Sierpień, 2017, 13:45 »
Jeden z forumowiczów dowodził, że Justyn Męczennik (100-167) wymiennie traktował słowa stworzenie i zrodzenie wg Prz 8:22.
Jak to właściwie jest?

Dwa razy pisał Justyn na temat tego wersetu:

„Świadkiem moim będzie tutaj Słowo Mądrości, które samo jest Bogiem, zrodzonym z Ojca wszech rzeczy, jest Słowem i Mądrością, i Mocą, i Chwałą Rodziciela swego, co przez usta Salomonowe powiedział: ‘Jeśli wam zwiastuję to, co się każdego dnia dzieje, Będę i o tem pamiętał, by wyliczyć rzeczy odwieczne: Pan stworzył Mnie (...) Przed wszystkiemi wzgórzami zrodził Mnie’.” („Dialog z Żydem Tryfonem” 61:3).

„Ponadto powiada Mądrość: ‘Jeśli wam zwiastuję to, co się każdego dnia dzieje, Będę i o tem pamiętał, by wyliczyć rzeczy odwieczne: Pan stworzył Mnie (...) Przed wszystkiemi wzgórzami zrodził Mnie’ (...) Zrozumcie wy, co mnie słuchacie, i baczną zwróćcie uwagę: Otóż Słowo jasno wykazało, że Ojciec tę Latorośl zrodził przed wszystkiemi zgoła stworzeniami; a że zrodzony od rodziciela różni się co do liczby, przyzna chyba każdy bez wyjątku” („Dialog z Żydem Tryfonem” 129:3-4).

   Zauważmy więc, że Justyn widząc wymienność słów „stworzył” i „zrodził” (Prz 8:22, 25) nauczał o zrodzeniu Syna oraz mówił o odwieczności!

Poniżej inne cytaty o zrodzeniu Syna przez Ojca:

„Że to Wam szczęścia nie wróży, stwierdza Słowo, a wiemy, że po Bogu, co Je zrodził, niema władcy, któryby takim blaskiem majestatu królewskiego i taką jaśniał sprawiedliwością” („Apologia” I:12,7).

„Słowo Boże na swój własny sposób i wbrew pospolitemu zwykłych narodzin prawu z Boga zrodzone zostało” („Apologia” I:22,2).

„Ponadto: Sam Jezus Chrystus został zrodzony jako rzeczywisty Syn Boży, jest Jego Słowem, Pierworodnym i Mocą, stał się człowiekiem według woli Jego” („Apologia” I:23,2).

 „Syn zaś Jego, Syn jedyny w właściwem tego słowa znaczeniu, Słowo, razem z Nim istniejące i zrodzone przed wszelkim stworzeniem” („Apologia” II:5,3).

„Otóż na początku, przed wszystkimi stworzeniami, Bóg zrodził z siebie samego jakąś Moc Rozumną, którą Duch Święty nazywa także Chwałą Pańską, to znowu Synem, czasem Mądrością. albo Aniołem, czy też Panem i Słowem, a wreszcie Ona sama zowie się Wodzem Naczelnym (...) i z woli się Ojcowskiej zrodziła” („Dialog z Żydem Tryfonem” 61:1).

„Nie, ta Latorośl, wydana rzeczywiście przez Ojca, była z Nim przed wszystkimi stworzeniami, i z Nią to Ojciec rozmawia, tak właśnie jak to oznajmiło Słowo przez usta Salomonowe, że ten sam, którego Salomon zowie Mądrością, jak również Pierwociną wszystkich stworzeń i Latoroślą, z Boga zrodzoną” („Dialog z Żydem Tryfonem” 62:4).

„Niemniej i Dawid obwieścił, ze ‘przed słońcem i księżycem miał się z żywota narodzić’ według woli Ojcowskiej, oraz pokazał, iż jako Chrystus miał być ‘Bogiem mocnym i czcigodnym’.” („Dialog z Żydem Tryfonem” 76:7).

„Albowiem Ojciec postanowił Tego, którego był zrodził, na śmierć wydać jako męża dojrzałego...” („Dialog z Żydem Tryfonem” 102:2).

„Albowiem był On Jedynakiem Ojca wszech rzeczy, był istotnie zrodzonem z niego Słowem i Mocą, a potem Człowiekiem, który narodził się z Dziewicy” („Dialog z Żydem Tryfonem” 105:1).

Zauważmy, że werset Prz 8:22 Justyn przytacza tylko, gdy polemizuje z Żydami, gdy chce na podstawie ST ukazać im preegzystencję Jezusa.
Pisząc do pogan już tego tekstu nie przytacza, zawsze pisząc o "zrodzeniu"Logosu, a nie stworzeniu

Oto jak tłumaczył Justyn pochodzenie Syna od Ojca, sugerując Ich odwieczność i niezmienność:

„Przecie wyżej krótko już to zaznaczyłem, kiedym mówił, że ta Potęga została zrodzona z Ojca Jego mocą i wolą, i to nie przez odcięcie, jakgdyby część jaka odpadła od Ojca istoty, podobnie jak to się dzieje z wszystkiem innem, kiedy części oddzielone i odcięte już nie są te same, jakie były przed odcięciem. I przykład przytoczyłem: jak to widzimy, że od ognia inne ognie się zapalają; ogień zaś, od którego wiele innych płonie ogni, nie zmniejsza się, lecz zawsze tym samym gorzeje płomieniem” („Dialog z Żydem Tryfonem” 128:4).

„Jak ponadto widzimy, że z jednego ognia drugi ogień powstaje, a przez to nie zmniejsza się ten ogień, od którego się drugi zapalił, owszem, równo płonie, tak samo też nowy ogień, z tamtego wzniecony, płonie jak ogień prawdziwy, aczkolwiek nie umniejszył owego ognia, od którego się zapalił. Świadkiem moim będzie tutaj Słowo Mądrości, które samo jest owym Bogiem, zrodzonym z Ojca wszechrzeczy...” („Dialog z Żydem Tryfonem” 61:2-3).


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpień, 2017, 14:03 »
Zauważmy więc, że Justyn widząc wymienność słów „stworzył” i „zrodził” (Prz 8:22, 25) nauczał o zrodzeniu Syna oraz mówił o odwieczności!

Czyli jednak zrodził=stworzył? To czemu nie można o Synu mówić stworzony? W czym rzecz skoro można te słowa zamiennie stosować?


Tusia

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień, 2017, 14:35 »
Czyli jednak zrodził=stworzył? To czemu nie można o Synu mówić stworzony? W czym rzecz skoro można te słowa zamiennie stosować?

Zrodzony z istoty Ojca przed wszystkimi wiekami i zrodzony z Matki w czasie. Widzisz jakie to arcyboleśnie proste?
Syn Boży w swym Bóstwie nie może być stworzony. Bo Bóg Ojciec nie stworzył sobie Syna. A tak twierdzą heretycy.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień, 2017, 14:36 »
Zrodzony z istoty Ojca przed wszystkimi wiekami i zrodzony z Matki w czasie. Widzisz jakie to arcyboleśnie proste?
Syn Boży w swym Bóstwie nie może być stworzony. Bo Bóg Ojciec nie stworzył sobie Syna. A tak twierdzą heretycy.

= św. Justyn to heretyk?


Offline Roszada

Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień, 2017, 17:42 »
Justyn nigdzie nie pisze, że Syn jest stworzony.
Owszem cytuje werset z Biblii, mówiący o stworzeniu, ale nie pisze sam od siebie, że Logos jest stworzony.

A czy w oryginale greckim Justyna jest słowo stworzony, to pan adiunkt nam tu napisze sam. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpień, 2017, 22:38 »
W oryginale greckim jest UCZYNIONY. Jest oczywisty paralelizm ZRODZONY=UCZYNIONY, o czym sam piszesz. Można zatem stosować to zamiennie? Tusia twierdzi, że nie. Wniosek? Św. Justyn to heretyk.


Offline Roszada

Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sierpień, 2017, 22:41 »
Cytuj
Św. Justyn to heretyk
W pewnych kwestiach tak, jak i wielu innych np. TY. ;D

No proszę, nawet nie stworzony, a uczyniony. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sierpień, 2017, 22:42 »
W pewnych kwestiach tak, jak i wielu innych np. TY. ;D

No w końcu. Trzeb było tak od razu ;)


Offline Roszada

Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sierpień, 2017, 22:44 »
No w końcu. Trzeb było tak od razu ;)
Powinieneś wiedzieć, że w niektórych kwestiach niektórzy wcześni pisarze mieli poglądy nieortodoksyjne.
Ale ponieważ nie zachowały się ich wszystkie pisma, więc nie nam ich oceniać.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Sierpień, 2017, 22:50 »
Doskonale to wiem. Wiem też dlaczego. Po prostu wiara nie była wówczas niewolnicą władzy.


Offline Roszada

Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Sierpień, 2017, 22:56 »
Doskonale to wiem. Wiem też dlaczego. Po prostu wiara nie była wówczas niewolnicą władzy.
Ja nie podzielam tego poglądu.
Po prostu nie było takiego kontaktu miedzy chrześcijanami by uzgadniać pewne kwestie, jak to się zaczęło dziać od ok. 260 r. gdy synody zaczęły działać.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Prz 8:22 - czy Justyn Męczennik uczył o stworzeniu Logosu?
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Sierpień, 2017, 23:30 »
Ja nie podzielam tego poglądu.
Po prostu nie było takiego kontaktu miedzy chrześcijanami by uzgadniać pewne kwestie, jak to się zaczęło dziać od ok. 260 r. gdy synody zaczęły działać.

Na jedno wychodzi