Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wygląd Jezusa.  (Przeczytany 3236 razy)

Offline DonnieDarkoJG

Wygląd Jezusa.
« dnia: 04 Sierpień, 2017, 10:15 »
https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-nr6-2017-listopad/jak-naprawde-wygladal-jezus/

W najnowszej strażnicy padły takie słowa.

Zgodnie ze zwyczajem, który odróżniał Żydów od Rzymian, Jezus nosił brodę. Stanowiła ona oznakę godności i przydawała szacunku. Nie mogła być zbyt długa ani zaniedbana. Jezus niewątpliwie pielęgnował swój zarost i miał starannie przystrzyżone włosy. Nie ścinali ich jedynie nazirejczycy, jak na przykład Samson (Liczb 6:5; Sędziów 13:5).

Mamy tu kolejny przykład manipulacji dzieła WTS.
Mam pytanie do znawców historii biblijnej.
Jak wersety podane na dole akapitu dowodzą że Jezus miał nie za długą brodę, i/lub ją pielęgnował?


Offline Roszada

Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sierpień, 2017, 10:24 »
Skrajne ugrupowania religijne, które trzymają się ściśle tekstu Biblii, byłyby oburzone, że ŚJ wychodzą poza tekst NT.

W NT nie ma nic o brodzie Jezusa. :)
Owszem w ST jest pewna zapowiedź prorocka, ale nie musi to oznaczać, że Jezus musiał mieć podczas całej swej działalności (nie wiem od którego roku życia) brodę.

Ja w wieku 30 lat miałem zaledwie meszek pod nosem, a o brodzie nie wspomnę. ;D


Offline Roszada

Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpień, 2017, 10:57 »
Towarzystwo Strażnica jest najmniej kompetentną organizacją w sprawie brody Jezusa, bo 3 razy zmieniało zdanie:

Jezus z brodą

   Początkowo przedstawiano Jezusa na ilustracjach z brodą (patrz Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 57, 68; Harfa Boża 1929, 1930 s. 114; Pojednanie 1928 s. 233-234).

Jezus bez brody

   Na początku lat trzydziestych XX wieku Jezus ukazywany jest przez publikacje Towarzystwa Strażnica jako mężczyzna bez brody (patrz np. Światło 1930 t. II, strona bez numeracji zamieszczona między stronami 160-161; Rozdział ludzi 1933 s. 32; Enemies 1937 s. 125; „Prawda was wyswobodzi” 1946 [ang. 1943] s. 281; Od raju utraconego do raju odzyskanego 1960 [ang. 1958] s. 136, 139, 141; Życie wieczne w wolności synów Bożych 1970 [ang. 1966] s. 61, 193).

Jezus z brodą

W roku 1968 Towarzystwo Strażnica opublikowało swoje oświadczenie:

„Jezus nosił brodę; dlatego rysunki przedstawiające jego postać w przyszłych publikacjach Towarzystwa Strażnica będą zgodne ze świadectwami Pisma świętego” (Strażnica Nr 24, 1968 s. 13).

   Od roku 1968 we wszystkich publikacjach Świadków Jehowy, prócz polskiego ‘opóźnionego’ wydania książki pt. Życie wieczne w wolności synów Bożych z roku 1970 (ang. 1966), Chrystus posiada brodę (patrz np. Prawda, która prowadzi do życia wiecznego 1970 [ang. 1968] rozdz. 10 i 12, ed. 1969 rozdz. 12;“Then Is Finished the Mystery of God” 1969 s. 185).


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpień, 2017, 11:16 »
Zgodnie ze zwyczajem, który odróżniał Żydów od Rzymian, Jezus nosił brodę. Stanowiła ona oznakę godności i przydawała szacunku. Nie mogła być zbyt długa ani zaniedbana. Jezus niewątpliwie pielęgnował swój zarost i miał starannie przystrzyżone włosy. Nie ścinali ich jedynie nazirejczycy, jak na przykład Samson (Liczb 6:5; Sędziów 13:5).

Szok! Przecież Żydzi nosili brody na długo przed powstaniem Rzymu, nie mówiąc o dominacji Rzymian w Palestynie (Pompejusz Wielki podbił Judę dopiero w 63 r. p.n.e., a około 50 lat wcześniej Rzymianie zaczęli się poważnie wtrącać w politykę w tym rejonie basenu Morza Śródziemnego). Natomiast nakaz noszenia brody pojawia się już w Torze (np. Kpł 19,2.27).

Cytuję za: Michał Nowodworski, Encyklopedja Kościelna. Tom II, Warszawa 1873:

Broda hebr. zakan (właściwie część twarzy, podbródek, następnie włosy na nim wyrastające), łac. barba. Jak u wszystkich ludów wschodnich, tak i u żydów broda uważała się za zaszczytną ozdobę twarzy. Nietylko jej nie golono, ale starannie pielęgnowano, a jak u nas całuje się rękę, lub ramię osoby poważnej, na znak uszanowania, tak u żydów całowano koniec brody (II Reg. 20, 8). Broda oznaczała człowieka poważnego i wolnego; obcięcie zaś przymusowe było znakiem pohańbienia i niewoli. II Reg. 10, 4. jako o najwyższém pohańbieniu opowiada, iż Hanon, król ammonitów, kazał na pół ogolić brody posłom Dawidowym. Prorocy, jako znak najsromotniejszej niewoli przepowiadają: „Każda głowa łysiną, a każda broda ogoloną będzie, a na wszystkich rękach więzy, a na każdym grzbiecie włosienica“ (Jer. 48, 7. Isai. 15, 2. Cf. Ezech. 7, 18). Ztąd i przy Męce Pańskiej jedném z największych upokorzeń było wyrywanie włosów z brody P. Jezusa (Isai. 50, 6. Mat. 26, 27). Zatém idzie, że dobrowolne ogolenie, lub wyrywanie sobie brody, było znakiem najwyższej żałoby (I Esd. 9, 3), uznaniem swego poniżenia. Jeremjasz opowiada (ap. Bar. 6, 30), że w Babilonji kapłani golili głowę i brodę. Z powyższych pojęć o brodzie wynika, że obyczaj ten był symboliczném wyrażeniem, iż ogolony staje się niewolnikiem bóstwa. W tém znaczeniu podstrzygali sobie włosy do koła i golili część brody, stykającą z włosami, moabici i inne ludy pogańskie (Jer. 9, 26. 25, 23.). Prawo Mojżeszowe, aby przeciąć okazję do zabobonu, takiego podstrzygania i golenia zabroniło (Lev. 19, 27. 21, 5).

A tutaj Jehu składa hołd królowi Salmanasarowi III:



Widać brodę i dość długie włosy ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień, 2017, 11:24 wysłana przez Gorszyciel »


Tusia

  • Gość
Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:17 »


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:39 »
Zawsze powtarzam, że ŚJ brakuje SACRUM, świętości. Czegoś, przed czym mogliby uklęknąć, zamilknąć, oddać cześć w ciszy i spokoju... Obecności Pana Boga.

Dlatego rozkładają na czynniki pierwsze to, czy Pan Jezus miał brode, czy nie miał. A jak miał to czy długą, czy krótką. Czy nosił sandały skórzane czy parciane. Podają przepisy na chleb (pamiątka), jakby to miało najwieksze znaczenie.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline josh82

Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Sierpień, 2017, 22:02 »
A mnie ta broda akurat zainteresowała, bo sam noszę i często słyszałem na zebraniach, że mężczyzna powinien być gładko ogolony, goliłem brodę tylko kiedy miałem czytanie Biblii (Słowo Boże było dla mnie ważniejsze niż broda). Oczywiście na stwierdzenie, że Jezus nosił brodę - co potwierdzają ilustracje Strażnicy - odpowiedzi były dość wymijające...


Offline Salome

Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sierpień, 2017, 17:23 »
Czyżby odwilż w sprawie brody?  LOL.


"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline bernard

Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Sierpień, 2017, 18:08 »
Odnośnie tego ze Jezus nie mógł mieć długich włosów bo to wstyd sprawdza się w przypadku jeżeli by miał je np do pasa tak jak ówczesne kobiety ( wszak ap Paweł mówi ze włosy służą za okrycie kobiet ).Włosy takie jak powyżej z ryciny przedstawiającej Jehu, czyli mniej więcej do ramion ,nie uchodziły za długie.Okrycie tez z nich żadne . I takie też miał z pewnością Jezus, co też dobitnie potwierdza tradycja przedstawiając Go właśnie takiego.


Offline dziewiatka

Odp: Wygląd Jezusa.
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Sierpień, 2017, 22:02 »
Nie tylko żydzi nosili brodę.Takie zmiany u świadków podobnie jak w wielu innych wyznaniach były podyktowane doraźnym interesem.Kto jest bez grzechu niech rzuci kamieniem.