Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Fioletowe trojkaty  (Przeczytany 7050 razy)

Offline czarnaowca

Fioletowe trojkaty
« dnia: 29 Czerwiec, 2017, 10:25 »
Mam pytanie, czy fioletowe trójkąty w obozach koncentracyjnych odnosiły sie tylko do świadków Jehowy czy po prostu do mniejszych grup wyznaniowych? Wydawało mi sie, ze kiedyś czytałam, ze nie tylko do świadków, choć oni stanowili najliczniejsza grupę, ale nie moge znaleźć jakiś rzetelnych informacji na ten temat.
Macie wiedzę w tym temacie?


Offline M

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 10:45 »
Według mojej wiedzy fioletowymi trójkątami określano wszystkich ludzi należących do grup religijnych z nurtu "Badaczy Pisma Świętego", z których największą byli Świadkowie Jehowy. Za Wikipedią:

Cytuj
Działalność wszystkich grup badackich była od 1935 roku w III Rzeszy zakazana, a władze niemieckie nie rozróżniały podziałów wśród badaczy i początkowo wszystkich traktowały jednakowo. W obozach koncentracyjnych wszystkie grupy należały do oddzielnej kategorii więźniów i oznaczone znakiem fioletowego trójkąta.

Tych grup było kilka:




Warto też zauważyć, że treść tzw. "lojalki" - formularza zrzeczenia się wiary, który mógł zapewnić wyjście z obozu, wskazuje nie na nazwę "Świadkowie Jehowy", ale "Internationale Bibelforschervereinigung" - czyli "Międzynarodowych Badaczy Pisma Świętego":



Nie jest zatem prawdą, że Świadkowie Jehowy byli jedyną grupą religijną której członkowie byli osadzani w obozach koncentracyjnych ze względu na swoje wierzenia. Wydaje się natomiast, że byli oni największą taką grupą.


Offline Fantom

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 11:04 »
sporo osób z innych wyznań w tym odłamów ''zielonych''równiez zmarło w obozach za odmowę slużby wojskowej.Jak zapytałem się stojakowej czy zna jakieś wyznania,które również odmawiają  udziału w wojnach to odpowiedziała,że nie.Nie odpowiedziała,dlaczego takich nie zna.Święcie była przekonana,że tylko oni sa tacy wyjatkowi,ale bańka prysła:)
 Taka ciekawostka ''Duchoborcy, także: Duchobory (ros. Духоборы/Духоборцы czyli: Bojownicy Ducha) – mistyczno-racjonalistyczna grupa religijna chrześcijańska, pochodząca z rosyjskiego prawosławia. Jej członkowie odrzucali kościół, dogmaty, przysięgę i służbę wojskową.'' ''Nie praktykują w ogóle chrztu. Odrzucają teologię prawosławną w kwestii duchownych, liturgii, Trójcy Świętej, piekła i nieba oraz realności zmartwychwstania Jezusa. Wierzą w naturalną dobroć ludzi i odrzucają pojęcie grzech pierworodny. Niektórzy unikają używek i jedzenia mięsa oraz udziału w polityce.''
https://pl.wikipedia.org/wiki/Duchoborcy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obd%C5%BCektor Obdżektor – określenie (pochodzące od ang. słów: conscientious objector) osoby odmawiającej odbycia obowiązkowej służby wojskowej z powodów religijnych, moralnych lub etycznych.
To wyznawcy religii:

głoszących bezwarunkowy pacyfizm chrześcijański (mennonici, huteryci, szwenkfeldyści, amisze, kwakrzy, bracia morawscy, duchoborcy, mołokanie, Świadkowie Jehowy). Te wyznania potępiają każdą walkę, nawet w obronie lub w tzw. „słusznej sprawie".
potępiających udział w konfliktach zbrojnych i politycznych z powodu zachowywania chrześcijańskiej neutralności (mesjanie, sobotnicy, Świadkowie Jehowy[1][2], zielonoświątkowcy-pięćdziesiątnikowi).
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2017, 11:08 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Estera

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 11:18 »
   Bardzo dobrze fantom, że te informacje wynalazłeś i tu umieściłeś.
   Bo śj są uczeni i to się im wpompowuje w głowę, że tylko i wyłącznie oni zachowują neutralność.
   Przydatne informacje do rozmów z fanatykami u śj.
   :)
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline trampek

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Sierpień, 2017, 21:05 »
sporo osób z innych wyznań w tym odłamów ''zielonych''równiez zmarło w obozach za odmowę slużby wojskowej.Jak zapytałem się stojakowej czy zna jakieś wyznania,które również odmawiają  udziału w wojnach to odpowiedziała,że nie.Nie odpowiedziała,dlaczego takich nie zna.Święcie była przekonana,że tylko oni sa tacy wyjatkowi,ale bańka prysła:)
 Taka ciekawostka ''Duchoborcy, także: Duchobory (ros. Духоборы/Духоборцы czyli: Bojownicy Ducha) – mistyczno-racjonalistyczna grupa religijna chrześcijańska, pochodząca z rosyjskiego prawosławia. Jej członkowie odrzucali kościół, dogmaty, przysięgę i służbę wojskową.'' ''Nie praktykują w ogóle chrztu. Odrzucają teologię prawosławną w kwestii duchownych, liturgii, Trójcy Świętej, piekła i nieba oraz realności zmartwychwstania Jezusa. Wierzą w naturalną dobroć ludzi i odrzucają pojęcie grzech pierworodny. Niektórzy unikają używek i jedzenia mięsa oraz udziału w polityce.''
https://pl.wikipedia.org/wiki/Duchoborcy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obd%C5%BCektor Obdżektor – określenie (pochodzące od ang. słów: conscientious objector) osoby odmawiającej odbycia obowiązkowej służby wojskowej z powodów religijnych, moralnych lub etycznych.
To wyznawcy religii:

głoszących bezwarunkowy pacyfizm chrześcijański (mennonici, huteryci, szwenkfeldyści, amisze, kwakrzy, bracia morawscy, duchoborcy, mołokanie, Świadkowie Jehowy). Te wyznania potępiają każdą walkę, nawet w obronie lub w tzw. „słusznej sprawie".
potępiających udział w konfliktach zbrojnych i politycznych z powodu zachowywania chrześcijańskiej neutralności (mesjanie, sobotnicy, Świadkowie Jehowy[1][2], zielonoświątkowcy-pięćdziesiątnikowi).

Ale tylko świadkowie Jehowy odmawiają udziału w wojnach ze względu na nakaz płynący od Jehowy. Pacyfiści też odmawiają służby wojskowej no ale przez to zbawienia raczej nie dostąpią ;)


Offline M

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Sierpień, 2017, 21:56 »
Ale tylko świadkowie Jehowy odmawiają udziału w wojnach ze względu na nakaz płynący od Jehowy. Pacyfiści też odmawiają służby wojskowej no ale przez to zbawienia raczej nie dostąpią ;)

W powyższych postach masz wyraźnie pokazane, że nie tylko Świadkowie Jehowy odmawiali udziału w wojnie ze względów religijnych, a jednak nadal brniesz w zaparte. Cały czas nie mogę wyjść z podziwu jak Wy Świadkowie Jehowy potraficie zaklinać rzeczywistość i zaprzeczać oczywistym faktom tylko dlatego, że nie pasują do Waszej z góry ustalonej tezy.


Offline Noc_spokojna

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Sierpień, 2017, 22:20 »
Sami SJ nie do końca orientowali się ilu ich współwyznawców przebywało w obozach, i ilu zginęło. Być może częściej sugerowali się liczą więźniów z fioletowym trójkątem, a ten nie odnosił się jedynie do SJ


Cytuj


„Liczne egzekucje zajmują specjalne miejsce w historii prześladowań III Rzeszy. Według niekompletnych sprawozdań ścięto i rozstrzelano co najmniej 203 osoby. Liczbą tą nie są objęci bracia i siostry, którzy zginęli z głodu, od chorób lub z powodu brutalnego traktowania”.  „Działalność Świadków Jehowy w Niemczech...” 1975 (s. 52)


Cytuj
W Europie jakieś 10 000 Świadków Jehowy trafiło do hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a tysiące z nich zmarło” („Wspaniały finał Objawienia bliski!” 1993 s. 185).


 5]).
Cytuj
„W Europie jakieś 12 000 Świadków Jehowy trafiło do hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a 2000 z nich straciło życie” („Wspaniały finał Objawienia bliski!” 1993 s. 185)

Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sierpień, 2017, 01:50 »
Pacyfiści też odmawiają służby wojskowej no ale przez to zbawienia raczej nie dostąpią ;)

Skąd Ty sie urwałeś koleś? Widziałem różnych wariatów, ale Ty przebijasz wszystkich.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Sebastian

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sierpień, 2017, 02:11 »
Skąd Ty sie urwałeś koleś? Widziałem różnych wariatów, ale Ty przebijasz wszystkich.
:)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline MX

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sierpień, 2017, 02:22 »


(...) Cały czas nie mogę wyjść z podziwu jak Wy Świadkowie Jehowy potraficie zaklinać rzeczywistość i zaprzeczać oczywistym faktom tylko dlatego, że nie pasują do Waszej z góry ustalonej tezy.
Bo to jest domek z kart. Wyciągnij jedną, a wali się wszystko. Dysonans poznawczy. Więc wyparcie jest reakcją obronną. Nie łatwo przyznać się przed samym sobą, że wdepnęło w ...



MX - koniec - MX



Offline todd

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sierpień, 2017, 11:24 »
Bo nie biorą tego pod uwagę że człowiek może siebie oszukiwać, powiadam wam może i często to robi.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline bernard

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sierpień, 2017, 14:50 »
http://www.majdanek.com.pl/obozy/majdanek/oznaczenia%20(m).html

"Trójkąt fioletowy - badacze Pisma Świętego (Internationale Bibelforscher-Vereinigung - IBV), skrót "Bifo", aresztowani z powodu nieuznawania władzy świeckiej i odmowy służby wojskowej."

ŚJ lubią podkreślać ze za swoją wiarę siedzą w obozie. Faktem jest ze reżim nazistowski miał gdzieś w co wierzyli ŚJ (czyli  ówcześni Badacze ) , represje były wynikiem zwykłej kontestacji władz i ustroju .
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2017, 15:02 wysłana przez bernard »


Offline trampek

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Sierpień, 2017, 12:28 »
http://www.majdanek.com.pl/obozy/majdanek/oznaczenia%20(m).html

"Trójkąt fioletowy - badacze Pisma Świętego (Internationale Bibelforscher-Vereinigung - IBV), skrót "Bifo", aresztowani z powodu nieuznawania władzy świeckiej i odmowy służby wojskowej."

ŚJ lubią podkreślać ze za swoją wiarę siedzą w obozie. Faktem jest ze reżim nazistowski miał gdzieś w co wierzyli ŚJ (czyli  ówcześni Badacze ) , represje były wynikiem zwykłej kontestacji władz i ustroju .


Skoro mieli gdzieś w co wierzyli świadkowie Jehowy i ich zasady to dlaczego odróżnili ich od innych fioletowymi trójkątami ?


Offline Noc_spokojna

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sierpień, 2017, 01:33 »

Skoro mieli gdzieś w co wierzyli świadkowie Jehowy i ich zasady to dlaczego odróżnili ich od innych fioletowymi trójkątami ?
Fioletowym trójkątem, nie odróżniali tylko Świadków Jehowy, i to jest dowód na to, że mieli gdzieś w co oni wierzyli.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline trampek

Odp: Fioletowe trojkaty
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 19:35 »
Fioletowym trójkątem, nie odróżniali tylko Świadków Jehowy, i to jest dowód na to, że mieli gdzieś w co oni wierzyli.

A kto jeszcze nosił takie trójkąty ?