Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?  (Przeczytany 99248 razy)

Offline miranda

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #450 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:25 »
Tworzysz absurdy.

Ale tak, Pan Jezus wierzył, że Najwyższy ze ST ma również takie imiona jak Bóg (Elohim), Pan (Adonaj), bo zgodnie ze ST są to jedne z wielu imion Boga.

To nie my tworzymy absurdy. Jeśli Waszym zdaniem, Bóg ma wiele imion, to nikt jeszcze nam nie odpowiedział dlaczego tylko imię Jahwe/Jehowa jest święte i zakazano jego wymawiania i innym imion nie zakazano ?


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #451 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:27 »
Cytuj
Jezus wierzył  w Boga
Jezus wierzył?
Co za absurd, wiara to niepewność.
A Jezus był Jednorodzonym Synem Bożym i Jednorodzonym Bogiem zarazem.
W nico nie musiał wierzyć. On widział, a nie wierzył.


Offline miranda

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #452 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:29 »

W nico nie musiał wierzyć. On widział, a nie wierzył.

My też wiemy w co wierzymy.


Offline MX

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #453 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:36 »
To nie my tworzymy absurdy. Jeśli Waszym zdaniem, Bóg ma wiele imion, to nikt jeszcze nam nie odpowiedział dlaczego tylko imię Jahwe/Jehowa jest święte i zakazano jego wymawiania i innym imion nie zakazano ?

My też wiemy w co wierzymy.
Powiedział wam, ale wy nie słuchacie Biblii tylko waszych "uczonych w piśmie", przywódców.

Tak, wierzycie w panów z korporacji.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień, 2018, 10:39 wysłana przez MX »


Offline miranda

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #454 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:41 »


Tak, wierzycie w panów z korporacji.


My nie jesteśmy żadnymi świadkami a jedyną Biblią jaką posiadamy to II wydanie BT. Czy ta Biblia kłamie czy nie ? 


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #455 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:47 »
Cytuj
My nie jesteśmy żadnymi świadkami a jedyną Biblią jaką posiadamy to II wydanie BT. Czy ta Biblia kłamie czy nie ? 
Kłamiesz, że masz jedną Biblię.
Pisałeś, że masz inne.
Kłamiesz, że nie jesteś żadnym świadkiem. Sypiesz WYŁĄCZNIE świadkowymi poglądami.
Rzeczywiście nie jesteś, bo czego świadkiem?
Kłamstwa najwyżej.


Offline MX

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #456 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:51 »
My nie jesteśmy żadnymi świadkami a jedyną Biblią jaką posiadamy to II wydanie BT. Czy ta Biblia kłamie czy nie ?
Jesteście uczniami panów z korporacji.

A na temat BT II wydania wielokrotnie pisałem, ale powtórze skrótem, każde wydanie BT w kwestii Imienia jest poprawne, dopuszczalne. Dlaczego ? Tłumaczyłem.



MX - koniec - MX


Offline miranda

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #457 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:52 »

Pisałeś, że masz inne.


Fizycznie mamy tylko II wydanie BT. Dostęp do innych mamy oczywiście dzięki internetowi. Pozdrawiamy !


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #458 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:59 »
Czyli kłamałeś a teraz jak Judasz chcesz się usprawiedliwić.
Ale widać, że nie zaglądnąłeś do żadnej Biblii katolickiej z imieniem Jahwe lub z JHWH, prócz BT wyd.2.
Nieuk jesteś. Ja mam wszystkie Biblie z Jahwe.


Offline miranda

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #459 dnia: 18 Sierpień, 2018, 11:03 »
Ale widać, że nie zaglądnąłeś do żadnej Biblii katolickiej z imieniem Jahwe lub z JHWH, prócz BT wyd.2.


Nie "zaglądnąłam". Mi wystarcza tylko II wydanie BT. Już tam w przedmowie sami jej tłumacze przyznają, że Bóg ma na imię Jahwe a nie Pan czy Bóg.


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #460 dnia: 18 Sierpień, 2018, 11:06 »
No i w porządku. Temat można zamknąć, bo nic innego nie sądzisz na podstawie BT jak ja.
BT nie ma w NT Jahwe, więc cieszę się, że nie idziesz za kłamcami w tej kwestii.


Offline miranda

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #461 dnia: 18 Sierpień, 2018, 11:10 »
No i w porządku. Temat można zamknąć, bo nic innego nie sądzisz na podstawie BT jak ja.
BT nie ma w NT Jahwe, wiec cieszę się, że nie idziesz za kłamcami w tej kwestii.

Problem w tym, ze w NT nawet Jezus nie raz cytuje ST. Cytuje ST , w którym to jest imię Jahwe a nie zamienniki wstawione w NT.


Offline MX

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #462 dnia: 18 Sierpień, 2018, 11:35 »
(...)
Mi wystarcza tylko II wydanie BT. Już tam w przedmowie sami jej tłumacze przyznają, że Bóg ma na imię Jahwe a nie Pan czy Bóg.
Piszesz nieprawdę o tym co tłumacze II wydania BT napisali. Napisali: "... wprowadzamy dalej wszędzie imię Boże Jahwe tam, gdzie ... czytaliśmy zastępcze imię 'Pan' ..."

Nie sugeruj więc, że Pan lub Bóg według nich to nie imiona. Nic takiego nie napisali. A napisali coś wręcz przeciwnego.

MX - koniec - MX


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #463 dnia: 18 Sierpień, 2018, 12:50 »
"... wprowadzamy dalej wszędzie imię Boże Jahwe tam, gdzie ... czytaliśmy zastępcze imię 'Pan' ..."


"czytaliśmy zastępcze imię 'Pan'"

Oczywiście podczas liturgii Mszy Świętej.


Offline MX

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #464 dnia: 18 Sierpień, 2018, 18:50 »
Problem w tym, ze w NT nawet Jezus nie raz cytuje ST. Cytuje ST , w którym to jest imię Jahwe a nie zamienniki wstawione w NT.
Ale to nie problem.

Pan Jezus czytał te fragmenty nie wymawiając Imię, ale inne słowo, Adonaj lub Elohim. Bo już wspólnie ustaliliśmy, że skoro inni słuchacze nie protestowali (a tak by było gdyby wymówił Imię) to nie mógł inaczej odczytać.

Zamienniki, jak też już wspólnie ustaliliśmy umieścili pisarze NT. A skoro oni to zrobili to nie ma w tym nic złego.

Tak samo idąc za przykładem apostołów i innych pisarzy biblijnych dzisiejsze przekłady na języki narodowe też mogą stosować zamienniki.

Dlatego też jest taka zmiana w III wyd. BT względem II wyd.

MX - koniec - MX