Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki  (Przeczytany 54998 razy)

Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #195 dnia: 26 Lipiec, 2017, 10:46 »
Kult świętych


VII wiek

„Kult świętych został ustanowiony przez Grzegorza I (600)” („Złoty Wiek” 15.10 1929 s. 307).

V wiek

„Dopiero w piątym wieku pojawiło się oddawanie czci świętym” (Strażnica Nr 3, 1959 s. 20)

IV wiek

„oddawanie czci ‘świętym’, sięga swym początkiem IV wieku n.e.” (Strażnica Nr 22, 1991 s. 4).

III wiek

„I rzeczywiście, przejawy kultu zmarłych i męczenników oraz wiary w duszę nieśmiertelną w żadnym razie nie są oparte na naukach Jezusa, lecz stanowią dowód silnych wpływów pogańskich, którym odstępczy chrześcijanie w Rzymie ulegli między II a IV wiekiem” (Przebudźcie się! Nr 8, 1995 s. 20)

II wiek

„Pod koniec II wieku wśród nominalnych chrześcijan pojawił się kult męczenników; uważano, że ci, którzy ponieśli śmierć za wiarę, są już z Chrystusem w niebie, i zanoszono do nich modły o wstawiennictwo” (Przebudźcie się! Nr 19, 2001 s. 8).

III wiek

„Ową naukę wprowadzono więc jakieś 200 lat po śmierci Chrystusa” (Przebudźcie się! Nr 11, 2010 s. 20).

Tu widać ewolucję wykładni ŚJ i zamieszanie w ich podejściu do tej kwestii.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #196 dnia: 26 Lipiec, 2017, 10:55 »
A kiedy naprawdę wg Ciebie się pojawił kult świętych jako oficjalna nauka Kościoła?


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #197 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:09 »
Wtedy gdy zaczęto czcić pierwszych zmarłych męczenników.
Wszystko opisałem.
Nieważne co ja uważam, ważne co KK praktykował i uważał.
Ja nie mam swego prywatnego zdania, tak jak Ty.
Wszystko co miałem do napisania, opisałem w książce W obronie wiary.
To wątek o naukach ŚJ a nie katolickich.




Gorszyciel

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #198 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:15 »
Wtedy gdy zaczęto czcić pierwszych zmarłych męczenników.
Wszystko opisałem.
Nieważne co ja uważam, ważne co KK praktykował i uważał.
Ja nie mam swego prywatnego zdania, tak jak Ty.
Wszystko co miałem do napisania, opisałem w książce W obronie wiary.
To wątek o naukach ŚJ a nie katolickich.

No ale jakże to kogoś krytykować nie mówiąc jaka jest prawda? Pytam tylko o wiek, w którym to zaczęło się dziać. Nawet kwestia daty to też sprawa należąca do urzędu nauczycielskiego Kościoła? Wiadomo kiedy zaczęto czcić pierwszych męczenników przy wyraźnej aprobacji papieża?

Ponadto, drogi Roszado, rok 600 to nie VII, a VI wiek - wnoszę o poprawkę ;)

P.S. Moje zdanie prawie nigdy nie jest prywatne. Jest zależne od innych ludzi, argumentów, dowodów itp. Ale uważam, że posiadanie własnego zdania i przy tym bycie otwartym na dyskusję ze zdaniem opozycyjnym, cechuje człowieka otwartego.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2017, 11:22 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #199 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:22 »
Szukasz kłótni?
Nie szukaj.
Ja przedstawiam cytaty co Towarzystwo pisze.
Temat:
Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki

Powtarzam ci że wszystko opisałem w książce W obronie wiary.
To jest dla katolików, a Ty zdaje się do nich nie należysz.
Widzę żeś coraz bardziej swarliwego ducha. Na początku taki nie byłeś.
Tylko szukasz kogo by shaczyć. :-\

Papież ten nie tylko do 600 r. był papieżem, ale dłużej. Poza tym inne daty też są podawane tuż po roku 600.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2017, 11:25 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #200 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:25 »
Roszada, to jest forum dyskusyjne. Nie musisz jednak ze mną dyskutować. Odpowiedz nie wiem lub jej brak jest lepsza niż zarzucanie mi swarliwości (co vice versa myślę o Tobie, kiedy czytam jak innych traktujesz, ale do dziś tego nie pisałem) czy pisanie jak moja żona ze mną wytrzymuje.

Taki cytat: „Kult świętych został ustanowiony przez Grzegorza I (600)” („Złoty Wiek” 15.10 1929 s. 307) wskazuje na dokładny rok, a nie na cały pontyfikat. Zatem mowa w tym cytacie o wieku VI, nie VII.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2017, 11:27 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #201 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:27 »
Roszada, to jest forum dyskusyjne. Nie musisz jednak ze mną dyskutować. Odpowiedz nie wiem lub jej brak jest lepsza niż zarzucanie mi swarliwości (co vice versa myślę o Tobie, kiedy czytam jak innych traktujesz, ale do dziś tego nie pisałem) czy pisanie jak moja żona ze mną wytrzymuje.
Nie prowokuj:
W obronie wiary. Tam opisałem.

To nie jest forum o naukach katolickich, ale o naukach ŚJ.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #202 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:28 »
Nie rozumiem jak można krytykować opinie Strażnicy na temat nauczania KK kiedy nie mówi się, jak jest naprawdę. Nie umiem znaleźć tego w tej książce, do której mnie odsyłasz. Ale nie jest to dla mnie takie ważne.


Nikt

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #203 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:31 »
No ale jakże to kogoś krytykować nie mówiąc jaka jest prawda? Pytam tylko o wiek, w którym to zaczęło się dziać. Nawet kwestia daty to też sprawa należąca do urzędu nauczycielskiego Kościoła? Wiadomo kiedy zaczęto czcić pierwszych męczenników przy wyraźnej aprobacji papieża?

Ponadto, drogi Roszado, rok 600 to nie VII, a VI wiek - wnoszę o poprawkę ;)

P.S. Moje zdanie prawie nigdy nie jest prywatne. Jest zależne od innych ludzi, argumentów, dowodów itp. Ale uważam, że posiadanie własnego zdania i przy tym bycie otwartym na dyskusję ze zdaniem opozycyjnym, cechuje człowieka otwartego.
A mnie się wydaje że Twoje zdanie jest Twoje prywatne. A że przyznajesz komuś rację lub z kimś się nie zgadzasz to jest Twój wybór. Ja rozumiem że opierasz się na czymś lub kimś. Jednak to że ufasz temu a nie temu to Twoje zdanie. Gdybys nie miał swojego zdania , prawa wyboru za kim pójdziesz to dziś byłbyś jeszcze świadkiem Jehowy . No przynajmniej tak mnie się zdaje.


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #204 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:34 »
Ponadto, drogi Roszado, rok 600 to nie VII, a VI wiek - wnoszę o poprawkę ;)
Oni to z nauką o czyśćcu łączyli:

*** w59 12/15 p. 762 Is There a Purgatory? ***
Nowhere in any Catholic Bible translation is purgatory even named. No Scripture text makes mention of a soul in purgatory. Who, then, invented purgatory? From the years 590 to 604 Gregory, known as “Gregory the Great,” was pope of the Roman Catholic Church.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2017, 11:40 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #205 dnia: 26 Lipiec, 2017, 11:34 »
A mnie się wydaje że Twoje zdanie jest Twoje prywatne. A że przyznajesz komuś rację lub z kimś się nie zgadzasz to jest Twój wybór. Ja rozumiem że opierasz się na czymś lub kimś. Jednak to że ufasz temu a nie temu to Twoje zdanie. Gdybys nie miał swojego zdania , prawa wyboru za kim pójdziesz to dziś byłbyś jeszcze świadkiem Jehowy . No przynajmniej tak mnie się zdaje.

To właśnie napisałem. Słowo "własne" odróżniłem od "prywatne" trochę sztucznie. De facto wiem, że mam zdanie własne, ale staram się, aby jego podstawą nie było widzimisię.

Ten cytat jest bardziej jednoznaczny! Dzięki Roszada. Tyle, że dotyczy czyśćca, a nie kultu świętych ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2017, 11:36 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #206 dnia: 26 Lipiec, 2017, 12:04 »
Ten cytat jest bardziej jednoznaczny! Dzięki Roszada. Tyle, że dotyczy czyśćca, a nie kultu świętych ;)
Spoko.
Mam do przeszukania ponad 130 lat w publikacjach. Może się i co inne przy okazji znajdzie.

Poza tym oni łączą kult przodków, kult świętych czy czyściec.

Panowie znający ang.:

The tenth century was specially noted for the honoring and creation of "saints" which were practically worshiped. (Theocratic Aid toKingdom Publishers 1945 s. 305).

Proszę o przetłumaczenie jeśli dobrze trafiłem.

Tu jest coś o VII w.

*** g01 8.10 s. 8 Prawda o popularnych tradycjach ***
Regularne obchody tego święta datują się od 13 maja 609 lub 610 roku, kiedy to papież Bonifacy IV poświęcił rzymski Panteon — świątynię wszystkich bóstw — Marii i wszystkim męczennikom. Jean Markale pisze: „Rzymscy bogowie ustąpili miejsca świętym tryumfującej religii”.

*** g82/4 s. 11 ***
papież Grzegorz IV nakazał w roku 837 n.e. obchodzenie w całym Kościele dnia 1 listopada ku czci wszystkich „świętych”.

« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec, 2017, 12:26 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #207 dnia: 26 Lipiec, 2017, 12:37 »
*** g82/4 s. 11 ***
papież Grzegorz IV nakazał w roku 837 n.e. obchodzenie w całym Kościele dnia 1 listopada ku czci wszystkich „świętych”.
Rudolf Fischer-Wollpert mówi, że w 835 r. miało to miejsce (Leksykon papieży, Kraków 1996, s. 52).


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #208 dnia: 26 Lipiec, 2017, 12:40 »
Rudolf Fischer-Wollpert mówi, że w 835 r. miało to miejsce (Leksykon papieży, Kraków 1996, s. 52).
Pewnie by się i inne daty znalazło. ;)
Tylko to trudno wychwycić. :)

Np. w książce Upewniajcie się o wszystkich rzeczach z 1953 nie ma hasła Kult świętych. :(
Jest tylko kult przodków, kult Marii, kult zwierząt.


Offline Roszada

Odp: Mrugające nowe światła - zmieniające się co najmniej 3 razy nauki
« Odpowiedź #209 dnia: 26 Lipiec, 2017, 13:15 »
A tu ciekawy fragment, choć z kultem świętych nie ma do czynienia ale z królowaniem swiętych:

*** g93 8.4 s. 3 Skąd tyle fałszywych alarmów? ***
Papież Grzegorz I, piastujący swój urząd w latach 590-604, napisał w liście do pewnego władcy europejskiego: „Pragniemy również powiadomić Waszą Królewską Mość, że jak się dowiedzieliśmy ze słów Boga Wszechmocnego zapisanych w Piśmie Świętym, koniec obecnego świata jest już bliski i nadchodzi Królestwo Świętych, któremu nie będzie końca”.

Ani źródła. ;)
Ani jaki to monarcha. :-\
Ani jak papież to obliczył z Biblii.
Można by rozumieć, że ten list mają. :)
Słowo "bliski" tak oględne. Jan też pisał, że czas jest bliski. :-\

„(...)Szczęśliwy ten, kto czyta na głos, oraz ci, którzy słuchają słów tego proroctwa i zachowują, co w nim napisano; bo wyznaczony czas jest bliski.” (Obj 1:3)