Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1997 - Polski Przeklad Nowego Świata  (Przeczytany 2206 razy)

Offline Roszada

1997 - Polski Przeklad Nowego Świata
« dnia: 28 Kwiecień, 2015, 10:14 »
W roki 1997 polscy ŚJ wydali całą polską Biblię, tzn. „Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata”.

Dokonanie przekładu z języka angielskiego zamiast bezpośrednio z hebrajskiego i greckiego ma wiele zalet” (Strażnica Nr 20, 1997 s. 12).

Prawdopodobnie pod wpływem krytyki, że polski przekład oparty jest na tekście angielskim Biblii Towarzystwa Strażnica, w roku 1997 zamieszczono w „Piśmie Świętym w Przekładzie Nowego Świata” takie oto uzupełnienie:

„Przetłumaczono z New World Translation of the Holy Scriptures, wydanie z roku 1984, z uwzględnieniem języków oryginału” (s. 3).

   „Podjęto nadzwyczajne starania, by starożytny tekst oddać jak najdosłowniej, a zarazem w języku zrozumiałym dla współczesnych czytelników” (Strażnica Nr 17, 1997 s. 27).

„Ponieważ angielska wersja Przekładu Nowego Świata charakteryzuje się raczej dosłownym stylem, łatwiej jest dokonywać tłumaczeń na inne języki” (Strażnica Nr 20, 1997 s. 12).

„Tłumacze zaczęli od dobrania rodzimych odpowiedników wszystkich podstawowych określeń biblijnych użytych w angielskim Przekładzie Nowego Świata. Program komputerowy umożliwiał przywoływanie na ekran synonimów i wyrazów pokrewnych. Można było również zobaczyć, jakim oryginalnym słowom greckim i hebrajskim odpowiadają wyrażenia i zwroty angielskie, co pozwalało tłumaczowi przeanalizować sposób oddania ich w innych miejscach. Wszystko to stanowiło wielką pomoc przy dobieraniu polskich odpowiedników. Po zatwierdzeniu ich zespół przystąpił do tłumaczenia Biblii. W pracy nad każdym wersetem korzystano z pomocy komputera, który wyświetlał na ekranie ustalone wcześniej słowa” (Strażnica Nr 17, 1997 s. 29).


Offline Janosik

Odp: 1997 - Polski Przeklad Nowego Świata
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 11:31 »
Tym Bruklinskim pomazańcom w głowie się poprzewracało. Oni myślą ze ludzie zaczyna wierzyć w to ze oryginalny język Biblii to angielski.
Jestem homofobem.


Offline Noc_spokojna

Odp: 1997 - Polski Przeklad Nowego Świata
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 12:07 »
Tym Bruklinskim pomazańcom w głowie się poprzewracało. Oni myślą ze ludzie zaczyna wierzyć w to ze oryginalny język Biblii to angielski.
Hahaha  ;D padłam!
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Roszada

Odp: 1997 - Polski Przeklad Nowego Świata
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:25 »
Tym Bruklinskim pomazańcom w głowie się poprzewracało. Oni myślą ze ludzie zaczyna wierzyć w to ze oryginalny język Biblii to angielski.

Przecież nazywają go oryginałem:

„Wydanie polskiego przekładu Chrześcijańskich Pism Greckich to dopiero początek. Zaplanowano przetłumaczenie całej Biblii. Czy jednak czytelnicy mogą być pewni, że polska wersja językowa będzie równie wierna i konsekwentna jak oryginał angielski? (...) Niemniej komputeryzacja niezmiernie ułatwia zespołowi tłumaczy Biblii osiągnięcie wzniosłego celu, którym jest przetłumaczenie Przekładu Nowego Świata z zachowaniem takiej samej wierności i konsekwencji, jaką się odznacza oryginał angielski” (Przebudźcie się! Nr 9, 1994 s. 19).