Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Błędy poznawcze  (Przeczytany 6582 razy)

Offline Martin

Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Luty, 2017, 17:49 »
Coś półżartem w temacie. :)

"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline M

Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Luty, 2017, 18:14 »
W temacie efektu ekspozycji myślę że pasują same zebrania i "pokarm duchowy" na nich przedstawiany. Dla człowieka z zewnątrz który wejdzie na salę to jest bełkot (co potwierdzali niejednokrotnie zainteresowani którzy zapytani co im się podobało z zebrania zawsze odpowiadali "atmosfera", bo nic merytorycznego nie zapamiętali bądź nie zrozumieli), ale ŚJ są z czasem tak do nich przyzwyczajeni, że wielu zaczynają się one podobać.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Luty, 2017, 19:44 »
Efektem ekspozycji dla ŚJ bez wątpienia można określić cielca kierowniczego i organizację.
Poprzez coraz częstszą ekspozycję w materiałach WTS-u kosztem Boga czy Chrystusa, to org wyrasta na główny obiekt już nie tylko "lubienia" ale wręcz kultu niewolnika. :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Luty, 2017, 22:43 »
Pewnie wszyscy wiemy kto taki Sokrates oraz jego podejście do własnej wiedzy. Streszcza to przypisywane mu zdanie „Wiem, że nic nie wiem”. Sokrates deklarował tym samym, że jest jedynie miłośnikiem mądrości (filozofem) i poszukiwaczem prawdy, i sam nie dysponuje wiedzą, której mógłby nauczać. Tym samym odróżniał się od sofistów, którzy uważali się (zdaniem Sokratesa bezpodstawnie) za znających prawdę i oferowali jej nauczanie.

Nie ma nic złego w tym, że nie wszystko wiemy czy rozumiemy. Ale kiedy usiłujemy uczyć innych lub co gorsza - narzucać innym swoje wyobrażenia w miejsce wiedzy, po prostu ośmieszamy się prędzej czy później.
Chyba, że dołożymy do tego płaszczyk ideologii o "jedynym kanale łączności", "wyjątkowych bożych błogosławieństwach", itp. i już możemy zacząć kręcić biznes, choćby wydawniczy  :D

"wiem że nic nie wiem" to najczesciej cytowaliśmy przed odpowiedzią na historii w gimbazie.

Całkowicie się zgadzam. Nie mamy wszystkiego rozumieć/umieć, za dużo wiedzy na swiecie jest i nie jesteśmy w stanie wszystkiego ogarnąć. Nie możemy zamknąc się na wiedzę i poznawanie świata.

"wstydem nie jest nie wiedzieć, wstydem jest nie uczyć się"  8-) (komentarz zbyteczny)
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Marzec, 2017, 00:22 »
Zasada podczepienia (ang. bandwagon effect) = jeśli nie wiesz co myśleć, zobacz, co myślą inni. Nazywana jest też owczym pędem czy mentalnością stada – czujemy się dobrze, kiedy wybór podzielają inni członkowie społeczności, zwłaszcza, kiedy zależy nam na ich akceptacji. Im więcej osób dokonało danego wyboru, tym większe prawdopodobieństwo, iż kolejna jednostka postąpi tak samo. Jest przyczyną wybierania złych polityków (głosujemy na partie, na które głosują inni), szałów zakupowych na dane produkty, pewnie nie bez znaczenia jest też w wypadku mód i trendów.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Marzec, 2017, 08:51 »
Zasada podczepienia (ang. bandwagon effect) = jeśli nie wiesz co myśleć, zobacz, co myślą inni.
(...)

Co ciekawe, spotkałem osoby przejawiające takie zachowania tu na forum :D
Aczkolwiek dla usprawiedliwienia dodam, że sam też w to sidło wpadam czasami

Lekko offtop: mógłbyś w podpisie dodać tłumaczenie tego co tam masz?


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Marzec, 2017, 09:11 »
Co ciekawe, spotkałem osoby przejawiające takie zachowania tu na forum :D
Aczkolwiek dla usprawiedliwienia dodam, że sam też w to sidło wpadam czasami

Lekko offtop: mógłbyś w podpisie dodać tłumaczenie tego co tam masz?

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo"

Chyba, o ile oto Ci chodziło. :)
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2017, 09:13 wysłana przez Baran »
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Marzec, 2017, 15:41 »
Co ciekawe, spotkałem osoby przejawiające takie zachowania tu na forum :D
Aczkolwiek dla usprawiedliwienia dodam, że sam też w to sidło wpadam czasami

Lekko offtop: mógłbyś w podpisie dodać tłumaczenie tego co tam masz?

Te zachowania często nas dotyczą, bo dotyczą wszystkich ludzi. Ważne jest wg mnie uświadomienie, że w dyskusji nie jest to żaden argument merytoryczny. Kiedyś miałem dyskusję z pewnym starszym na szokującego wtedy dla mnie zdania z tematu "wyższe wykształcenie". I on mnie próbował zbyć na starcie argumentem z tego zakresu, mówiąc: "Zobacz, nikogo ono nie zszokowało tylko Ciebie".


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Marzec, 2017, 04:55 »
Błąd plamki ślepej (ang. blind-spot bias) można streścić takim zdaniem: „Może inni się mylą, ja – nigdy.” Każdy człowiek z osobna nie docenia stopnia, w jakim sam ulega błędom poznawczym. Każdy, kiedy ocenia prawdopodobieństwo ich wystąpienia, stosuje introspekcję – zagląda w głąb siebie i nie znajduje niczego, co mogłoby wskazywać na popełnienie błędu. Jest typowy przykład ograniczeń mózgu poznającego samego siebie. Dlatego tak skuteczne i długotrwałe są działania WTSu na wiele umysłów. Jutro kolejny błąd poznawczy (choć być może ten powinien być na końcu).


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Marzec, 2017, 21:41 »
Efekt kontrastu (ang. contrast effect) najprościej ilustruje klasyczne złudzenie wzrokowe Ebbinghausa (patrz załącznik). Choć wszyscy wiemy na czym polega, nadal ulegamy złudzeniu, że prawa kropka w środku jest większa od lewej. Dotyczy nie tylko okręgów ale i większości dziedzin życia: oceny wystąpień, wypracowań, sprzedawanych produktów, a także np. oceny atrakcyjności potencjalnych partnerów. Stosuje się także oczywiście w WTS. Ale tu z łatwością podacie przykłady, na które czekam :)


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Marzec, 2017, 06:30 »
Ale tu z łatwością podacie przykłady, na które czekam :)

Moja racja jest bardziej mojsza niż Twoja twojsza  ;D

Czyli na przykładzie WTS-u: tylko my znamy PRAWDĘ! Reszta to religie fałszywe...
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Marzec, 2017, 10:47 »
Moja racja jest bardziej mojsza niż Twoja twojsza  ;D

Moja jest mojsza niz Twojsza, więc mojsza jest mojsza, bo mojsza ;)

Już sama nie wiem o co mi chodziło, jednak pamietaj, mojsza jest mojsza, bo mojsza  ::) ;D
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Offline PoProstuJa

Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Marzec, 2017, 14:28 »
To może ja dorzucę do wątku egocentryzm z badań Jean'a Piageta. Piaget ogólnie badał dzieci i zauważył pewne prawidłowości w rozwoju ich myślenia.

Podobno z egocentryzmu wyrasta się w okolicach 7 r.ż., natomiast ja uważam, że niektórzy cierpią na tę "przypadłość" do końca życia :D Znacie pewnie takich starszych zboru albo "święte siostry", które "zawsze mają rację" :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Egocentryzm

Egocentryzm (łac. ego – ja + centrum – środek) – tok rozumowania, który polega na centralnym umiejscowieniu własnej osoby w świecie. Niezdolność do akceptowania innych poglądów i postaw niż własne.

W życiu człowieka egocentryzm jest naturalną postawą rozwojową, zarówno umysłową jak i moralną, na określonym etapie rozwoju dziecka (okres przedszkolny). Później, a szczególnie w życiu dorosłym, jest objawem niedojrzałości, a co za tym idzie niedostosowania do życia w społeczeństwie. Występuje również w niektórych stanach psychotycznych.

Egocentryk postrzega świat wyłącznie z własnego punktu widzenia, poprzez absolutyzowanie własnych doświadczeń, obserwacji i przemyśleń, przy równoczesnym marginalizowaniu opinii pochodzących od innych osób. Nie przyjmuje do wiadomości innych opinii nawet w sytuacji, gdy są o wiele lepiej uzasadnione niż jego własne. Jest głęboko przekonany, że świat funkcjonuje zgodnie z jego mniemaniem lub że najlepiej by było, gdyby tak właśnie funkcjonował – na tej podstawie określa własne relacje z otoczeniem. Wynikiem takiego rozumowania egocentryka jest pogląd, iż wszyscy ludzie powinni postępować zgodnie z jego wolą i przekonaniami.


    Pojęcie to pojawia się jako ważny element teorii Jana Piageta

    W teorii Piageta występuje pojęcie egocentryzmu myślenia. Pojawia się ono u dzieci, które nie przekroczyły siódmego roku życia. Polega na nieumiejętności dziecka wczucia się w położenie innej osoby i spojrzenia na świat z jej perspektywy. Dzieci milcząco przyjmują, że inni ludzie widzą to co one. Na przykład trzyletnia dziewczynka może mówić do swojego ojca, który siedzi w sąsiednim pokoju: „Tatuś zobacz jaką zrobiłam wieżę”. Jeśli ojciec odpowie: „widzę”, to dziecko przyjmie to jako fakt. Tak rozumiany egocentryzm jest skorelowany z agresją. Zdolność wczuwania się w położenie innych osób (empatia) jest bowiem jednym z najsilniejszych hamulców agresji. Dlatego małe dzieci bez skrupułów mogą wyrywać pająkom nóżki i muchom skrzydełka, nie potrafią zrozumieć zdań: „nie rób drugiemu co tobie niemiłe” itd.

Przykładem na egocentryzm u dzieci jest tak zwany eksperyment z górami. Piaget udowadnia w nim, że dzieci poniżej 7 roku życia nie potrafią patrzeć z perspektywy drugiej osoby. Podczas testu dzieci sadzane były naprzeciwko makiety przedstawiającej trzy góry. Miały opisać to co widzą. Następnie proszone były o opisanie tego co widzi osoba siedząca po drugiej stronie stołu. Eksperyment wykazał, że dziecko nie rozumie, że osoba naprzeciwko widzi góry w inny sposób.

    Po 7 roku życia, zgodnie z teorią Piaget'a, dziecko wchodzi w kolejny etap rozwoju i wtedy następuje decentracja jego patrzenia na świat. Zaczyna dostrzegać punkt widzenia innych ludzi[1].
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec, 2017, 14:31 wysłana przez PoProstuJa »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Marzec, 2017, 23:27 »
To, o czym piszesz, związane jest z tzw. złudzeniem ponadprzeciętności, która w większym czy mniejszym stopniu dotyczy każdego z nas. Obawia się na wielu płaszczyznach (np. każdy, kto gra w pokera, myśli że jest super w tę grę). Skłonność ta występuje szczególnie silnie, gdy człowiek ma ocenić siebie w ważnych dla siebie wymiarach. Jest to związane z tendencją do podtrzymywania i podnoszenia samooceny (w psychologii nazywa się to autowaloryzacją).
Dla przykładu powiem o badaniu Krugera i Dunninga, którego uczestnicy otrzymali polecenie wykonania określonych problemów logicznych i pytań gramatycznych, a potem zostali poproszeni o ocenę tego, jak dobrze wypadli podczas wykonywania zadań na tle grupy, pozwalając tym samym na bezpośrednie porównanie ich rzeczywistych i postrzeganych wyników. Zostali podzieleni na cztery grupy, w zależności od osiągniętych rzeczywistych wyników. Okazało się, że wszystkie cztery grupy oceniły swoje odpowiedzi jako ponadprzeciętnie dobre, co oznacza, że grupa która osiągnęła najniższe wyniki (dolne 25%) popełniła duży błąd w swojej ocenie.

Dzięki za Piageta! Jest ważny!


Offline PoProstuJa

Odp: Błędy poznawcze
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Marzec, 2017, 23:43 »
To, o czym piszesz, związane jest z tzw. złudzeniem ponadprzeciętności, która w większym czy mniejszym stopniu dotyczy każdego z nas.

Ja miałam raczej na myśli to, że egocentryk nie potrafi zrozumieć punktu widzenia drugiej osoby... Nawet więcej - oczywiste wydaje mu się to, że inni powinni widzieć i odczuwać tak samo jak on. Niekoniecznie jest tak, że ma to związek ze złudzeniem ponadprzeciętności (choć oczywiście może mieć).

W ogólne fajny wątek założyłeś Gorszycielu, bo lubię czytać o ciekawych badaniach.