Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?  (Przeczytany 8677 razy)

Offline Roszada

Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« dnia: 26 Luty, 2017, 18:07 »
Termin „organizacja” niebiblijny

„Czy mamy prawo twierdzić, że Bóg posiada swoją organizację, albo mówić o organizacji Bożej, skoro w Biblii nie występuje słowo »organizacja«, nawet w językach oryginalnych?” (Strażnica Rok CII [1981] Nr 24 s. 23).

„Niektórzy ociągają się teraz z używaniem wyrażenia »organizacja Boża«, wręcz boją się tego, ponieważ zauważyli, że w ich przekładach Biblii słowo »organizacja« nie występuje w powiązaniu z Bogiem albo też wcale go tam nie ma” (Strażnica Rok CII [1981] Nr 24 s. 6).

„W Biblii nie występuje słowo »organizacja«, a wyrażenie »organizacja Boża« było w latach dwudziestych czymś zupełnie nowym” (Strażnica Nr 17, 1998 s. 8).

Wszystko jasne:

żadne oryginalne języki biblijne nie zawierają terminu "organizacja";
żaden przekład biblijny nie zawiera tego słowa;
żadna Biblia Towarzystwa Strażnica nie zawiera terminu "organizacja";
dopiero w latach 20. XX wieku wymyślono ten termin, by się odróżnić w nazewnictwie od "kościołów", tak jak odrzucono wtedy termin "religia".
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2017, 18:24 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Luty, 2017, 18:44 »
Dawne stwierdzenia o „organizacji”

„Początkowo badacze Pisma Świętego mieli jednak pewne zahamowania, jeśli chodzi o użycie wyrazu »organizacja«. (...) Tak więc zboru chrześcijańskiego nie uważano wtedy za organizację. Wiedziano jednak, że celowe jest wprowadzenie porządku w zborze czyli eklezji” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 18 s. 8-9).

Strzeż się »organizacji«. Jest zupełnie niepotrzebna. Nie potrzebujesz żadnych reguł oprócz reguł biblijnych. Nie usiłuj wiązać cudzych sumień, i nie pozwól, by inni wiązali twoje. Tak wierz i tak bądź posłuszny, jak obecnie rozumiesz Słowo Boże...” (ang. Strażnica 15.09 1895 s. 1866 [reprint]).

Brat Russell podkreślał jednak, żeby nie próbowali zakładać »ziemskiej organizacji« (...) Nie próbowali zakładać »ziemskiej organizacji«” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 205).

Prawdziwi Chrześcijanie, mianowicie Badacze Pisma Św. nigdy nie mieli na celu gromadzenia się, by stworzyć organizację i pociągnąć ludzi do siebie; bo nawet nie utrzymują ksiąg członkostwa. Ich jedynym celem jest oświecanie ludzi odnośnie planu Boskiego i starają się dopomagać im do zrozumienia co Bóg ma lepszego dla całej ludzkości, coś lepszego ponad doktryny propagowane przez nominalne Chrześcijaństwo. Te okoliczności świadczą o spełnieniu się proroctwa i tworzą zbiór fizycznych faktów, które potwierdzają obecność Pana od roku 1874; gdyż to gromadzenie zaczęło się z tą datą” (Powrót naszego Pana 1925 s. 32).

Dzieło to prowadzone w okresie około czterdziestu pięciu lat nigdy nie zamierzało stworzyć organizacyi, do której możnaby się zapisać lub wstąpić. Jego celem było i jest oświecać ludzi pod względem wyrozumienia wielkiego planu Bożego i tą drogą poselstwo prawdy zgromadziło prawdziwych Chrześcian z kościołów katolickiego i protestanckich ze wszystkich części świata. Ci chrześcijanie nie są naśladowcami pastora Russell’a lecz naśladowcami Pana, którzy pożywają z pokarmów, które Pan przygotował dla nich przez Swego wiernego i mądrego sługę” (Harfa Boża 1921, 1930 s. 248 [ed. ang. 1928 s. 242]).

   „Świadkowie Jehowy nie nawołują do przyłączenia się do jakiejś ziemskiej organizacji, ani tego nie oczekują” (Rząd – tajenie prawdy. Dlaczego? 1935 s. 61).

Sprawa jasna. :)

Jeszcze w 1939 napisali:

„Świadkowie Jehowy są jedynymi prawdziwymi przyjaciółmi, jakich mają na świecie szczerzy i uczciwi katolicy. Świadkowie Jehowy nie pragną zakładać jakiejś religijnej czy innej organizacji na ziemi i nie czynią też żadnych wysiłków w tym kierunku. Ich jedyną misją jest to, aby w posłuszeństwie dla przykazań Bożych wydawać ludziom świadectwo i pouczać ich, że Jehowa Wszechmocny i jego rząd teokratyczny jest ich jedyną nadzieją” (Nowy Dzień 15.08 1939 s. 1139; Faszyzm czy wolność 1939 s. 56).


Offline Startek

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Luty, 2017, 19:03 »
Wszystko jest jasne , pierwsza organizacja jest opisana w księdze Rodzaju , czasy Nemroda oraz budowa wieży Babel . Budowa ta miała na celu scalenie ludności pod rządami jednego Dyktatora . Świadkowie na całym świecie mają nauczanie pod jedno dyktando , ciała świętego .W przeciwieństwie do nauczania innych kościołów czy to Katolickich lub Ewangelicznych .


Offline tomek3076

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Luty, 2017, 19:23 »
Przykładowo gdyby niewolnik przestał przewodzić ŚJ przez nie podawanie wytycznych i wyjaśnień biblii to prawdopodobnie ŚJ by się rozproszyli.
Ale tak się nie stanie.
Inne kościoły też mają tradycje czyli różnie interpretują biblie.
Bóg dawno "zamknął" biblie ale interpretacje zostawił ,......w rękach ludzi.
Tak to już musi chyba być że muszą istnieć religie żeby scalać ludzi aby nie było zamętu.
Czyli moim zdaniem organizacje interpretujące biblie będą nadal istnieć.


Offline Roszada

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Luty, 2017, 19:32 »
Krytyka zbawienia przez organizację

Nie wolno nam brać udziału w żadnej współczesnej formie bałwochwalstwa, takiej jak oddawanie czci wizerunkom czy symbolom przez określone gesty albo przypisywanie zbawienia człowiekowi lub organizacji” (Strażnica Nr 21, 1990 s. 26).

BAŁWOCHWALSTWO (...) formy: (...) przypisywanie zbawienia człowiekowi lub organizacji” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000, 2003 s. 36-37).

Pamiętaj: Oddajesz się nie jakiemuś dziełu, jakiejś sprawie ani nawet organizacji, lecz samemu Bogu” (Przebudźcie się! Nr 6, 1990 s. 23).

To po co głowę suszą: "organizacja matka", "organizacja Boża", "organizacja Jehowy", "organizacja niebiańska", "organizacja ziemska" itp. :(


Offline HARNAŚ

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Luty, 2017, 19:33 »
Tak to już musi chyba być że muszą istnieć religie żeby scalać ludzi aby nie było zamętu.


To właśnie religie robią najwięcej zamętu na świecie.


Offline Roszada

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Luty, 2017, 19:35 »
To właśnie religie robią najwięcej zamętu na świecie.
No tak wyprawy krzyżowe, wojna państwa islamskiego, Żydzi w Palestynie. :-\


Offline tomek3076

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Luty, 2017, 19:39 »
Roszada masz racje co do pojęcia organizacja.
Ale martwi mnie brak jednego przewodnika w tym zwariowanym świecie.
Albo czego jak uczyć dzieci w szkołach i w domu o Bogu i Jezusie.


Offline Startek

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Luty, 2017, 19:49 »
Przykładowo gdyby niewolnik przestał przewodzić ŚJ przez nie podawanie wytycznych i wyjaśnień biblii to prawdopodobnie ŚJ by się rozproszyli.
Ale tak się nie stanie.
Inne kościoły też mają tradycje czyli różnie interpretują biblie.
Bóg dawno "zamknął" biblie ale interpretacje zostawił ,......w rękach ludzi.
Tak to już musi chyba być że muszą istnieć religie żeby scalać ludzi aby nie było zamętu.
Czyli moim zdaniem organizacje interpretujące biblie będą nadal istnieć.
To nie religia zbawia ludzi  , lecz Pan Jezus . Gdyby Ciało Święte przestało głosić te swoje nauki , te biedne owieczki zaczęły by myśleć . Wzięły by się ostro do czytania Biblii , a Ewangelia jest taka prosta i przejrzysta . Wystarczy czytać a Duch Święty poprowadzi .  Trzeba zrobić najprostszy krok  , uznać Chrystusa Jako swego Pana   ,  że umarł za mnie na krzyżu , i Bóg wzbudził Go Martwych . Nic więcej nie trzeba ,Proste ? Proste !


Offline Roszada

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Luty, 2017, 19:52 »
Cytuj
Ale martwi mnie brak jednego przewodnika w tym zwariowanym świecie.
Jezus kilka rzeczy zostawił po sobie, trzeba ich szukać:

Biblię
Kościół
łamanie chleba
Ducha Św.
Swoją obecność (Mt 28:20)

katolik doda Ci "Oto matka twoja". ;)

Po co Ci inni przewodnicy? :)


Offline tomek3076

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Luty, 2017, 20:01 »
Gdybym nie poznał Świadków Jehowy to dalej byłbym katolikiem i nie znał biblii jak teraz.


Offline Roszada

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Luty, 2017, 20:11 »
Gdybym nie poznał Świadków Jehowy to dalej byłbym katolikiem i nie znał biblii jak teraz.
A ja jestem katolikiem i znam Biblię. ;) Oczywiście na swój sposób znam.
Choć wiem też jak nauczają protestanci czy ŚJ.


Offline tomek3076

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Luty, 2017, 20:16 »
Nie wiem czy byłeś choć raz na kongresie lub mniejszym zgromadzeniu.
Ile tam wiedzy!
Nie obraź się ale w innych kościołach tego nie ma- moje zdanie.


Offline Startek

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Luty, 2017, 20:20 »
Spokojnie , spokojnie  weź Biblię do ręki , ( książka nowego światła jest już w koszu , to nie biblia)  i zacznij czytać Ewangelię Jana , na początek . Dalej sama biblia cię poprowadzi ,  proś Boga o zrozumienie . Nic więcej nie trzeba na początek . Tomek ty i tak nie znasz biblii , ty znasz operowanie wersetami biblijnymi i wygrywanie pojedynków potwierdzające naukę Ciała świętego . Dla mnie Biblia nie stanowi żadnej tajemnicy , jest prosta i łatwa do czytania  . Musisz czytać bez okularów strażnicy . Ja nie jestem katolikiem , należę do Chrystusa . On  za mnie oddał Swoje życie na krzyżu .  Nie należę do żadnej denominacji  . Ja na kongresie byłem Tomku ,  byłem nie na jednym .  WTS 50 lat wywierał na mnie wpływ , Dzisiaj jestem wolnym człowiekiem w Chrystusie ,  ☺
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2017, 20:25 wysłana przez Startek »


Offline Roszada

Odp: Czy w Biblii występuje termin "organizacja"?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Luty, 2017, 20:23 »
Nie wiem czy byłeś choć raz na kongresie lub mniejszym zgromadzeniu.
Ile tam wiedzy!
Nie obraź się ale w innych kościołach tego nie ma- moje zdanie.
Bo Kościoły nie są do nauczania o Armagedonie.
Kościoły mają uczelnie do zdobywania wiedzy biblijnej oraz podręczniki, komentarze biblijne

Poza tym na kongresach jest paplanina, która jest później zreferowana w Strażnicy. ;D
Człowiecze tu są na forum osoby, co były 20-50 lat w organizacji a Ty tu takie rzeczy opowiadasz. ;D
Ja znam ŚJ od 1973 r.