Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Co to znaczy spożywać "niegodnie" Wieczerzę Pańską?  (Przeczytany 2772 razy)

Offline Roszada

Tekst BT mówi:

" Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej" 1Kor 11:27

Biblia ŚJ mówi podobnie:

„A zatem kto by jadł ten chleb lub pił kielich Pański niegodnie, będzie winny względem ciała i krwi Pana.” (1Ko 11:27)

Kiedy znika ta niegodność?
Kiedy ktoś przestaje być niegodnym?
Kto jest niegodnym?

Towarzystwo tak pisze:

*** w03 15.2 ss. 18-19 ***
Gdyby ktoś, kto na Pamiątce spożywa emblematy, dopuścił się poważnego grzechu, musiałby wyznać go Jehowie i szukać pomocy u starszych zboru (Przysłów 28:13; Jakuba 5:13-16). Jeżeli okaże szczerą skruchę i wyda „owoce odpowiadające skrusze”, to nie będzie spożywał tych symboli niegodnie (Łukasza 3:8).

Drugie owce czasem zasłaniają się "niegodnością", że nie spożywają.
Nie znalazłem takiego tłumaczenia w Strażnicach.

Nawet jakby zaprzeczają takiej interpretacji słowa niegodny:

*** w70/18 s. 24 Pytania czytelników ***
W przeszłości ktoś szczerze mógł brać udział w spożywaniu emblematów na uroczystości Wieczerzy Pańskiej, lecz później mógł sobie uświadomić, że jednak nie należał do „ostatka”, tylko raczej do „wielkiej rzeszy”. Czy w myśl wyjaśnień apostoła Pawła z Listu 1 do Koryntian 11:27-34 na takiej osobie ciąży wina „niegodnego” spożywania tych symboli? Nie ciąży, jeśli nie miał miejsca celowy brak poszanowania dla sensu tych emblematów.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Co to znaczy spożywać "niegodnie" Wieczerzę Pańską?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Luty, 2017, 11:36 »
Jak oni potrafią skomplikować nawet proste w odbiorze treści  >:(
Niegodnie znaczy przecież tyle samo co: "bez poszanowania", "z lekceważeniem dla znaczenia".
Ot i wszystko, bez wplątywania w to swoich ideologii o dwojakich (wielorakich  ;D) nadziejach
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Co to znaczy spożywać "niegodnie" Wieczerzę Pańską?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty, 2017, 11:39 »
A jednak musi iść niegodny do spowiedzi do starszych, by spożywać: ;D

*** w03 15.2 ss. 18-19 ***
Gdyby ktoś, kto na Pamiątce spożywa emblematy, dopuścił się poważnego grzechu, musiałby wyznać go Jehowie i szukać pomocy u starszych zboru (Przysłów 28:13; Jakuba 5:13-16). Jeżeli okaże szczerą skruchę i wyda „owoce odpowiadające skrusze”, to nie będzie spożywał tych symboli niegodnie (Łukasza 3:8).

Coś w tym jest z katolicyzmu. ;)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Co to znaczy spożywać "niegodnie" Wieczerzę Pańską?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Luty, 2017, 13:49 »
*** w70/18 s. 24 Pytania czytelników ***
W przeszłości ktoś szczerze mógł brać udział w spożywaniu emblematów na uroczystości Wieczerzy Pańskiej, lecz później mógł sobie uświadomić, że jednak nie należał do „ostatka”, tylko raczej do „wielkiej rzeszy”.
Jeszcze jest jeden problem dotyczący "wielkiej rzeszy", których zamiennie nazywa się też "drugimi owcami". Ten problem polega na tym, że będąc jeszcze ŚJ ok. 2000 roku zwróciłem uwagę, że nie możemy zaliczać się jeszcze do wielkiej rzeszy, z powodu choćby, Strażnicy z 1 lut. 1995 r. str. 19 ak. 18 : Apostołowi Janowi powiedziano, że jej członkowie 'wyjdą z wielkiego ucisku', czyli ocaleją . Mówiłem, jak można zalicza siebie do tej grupy ocalałych, skoro  iż nie wiemy czy dożyjemy i czy wyjdziemy żywo z wielkiego ucisku, a na pewno już nie dotyczy tych, którzy zmarli, a którym wmawiano im, a nawet sami się zaliczali do wielkiej rzeszy. Mogą tak nazywać siebie ci, którzy rzeczywiście już będą ocaleni po fakcie, a nie przed.

Ale nie jest to problem samych ŚJ, lecz kwestia ta dotyczy samej Biblii. Skoro zbawienie do życia w niebie uzależnia się od godnego spożywania "ciała Chrystusa", to ściśle rzecz biorąc, wszyscy ludzie zmarli przed ostatnią Wieczerzą nie spożywali wogóle. Wobec tej okoliczności zgodnie z postawionym wymogiem nie mogą skorzystać z takiej okoliczności zbawienia. No chyba, że Bóg będzie łamał własne postanowienia i przez udzielenie im dyspensy, ale gdzie jest o tym w Biblii?.



Offline Startek

Odp: Co to znaczy spożywać "niegodnie" Wieczerzę Pańską?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty, 2017, 21:13 »
Wielka rzesza dopiero się pojawi w czasie wielkiego ucisku , zgadzam się z Tobą . Ale też i 144 tysiące wyłoni się w tym czasie , mowa jest tu o plemionach Izraela . Ja miałem podobny problem gdy miałem rozmowę z pastuchami , za tydzień wywalili mnie .  Co do spożywania wieczerzy , ludzie którzy uznali Chrystusa jako Pana i odrodzili się z Ducha spożywają wieczerze są w jednosci z Chrystusem , mają udział w pierwszym zmartwychwstaniu . Prorocy patriarchowie i inni którzy żyli przed przymierzem , zostali uznani za prawych sam Jezus potwierdza że będą w niebie . Hiob też potwierdza swą nadzieję w niebie . List do Hebrajczyków też mówi o nadziei niebiańskiej . Wszyscy inni którzy umarli będą sądzeni z uczynków w drugim zmartwychwtaniu . Po tysiącletnim królestwie Mesjasza , Jezus wskrzesi wszystkich i postawi przed swoim tronem tam gdzies w przestrzeni i osądzi .





Offline Krystian

Odp: Co to znaczy spożywać "niegodnie" Wieczerzę Pańską?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty, 2017, 22:55 »
CK bzdury wypisuje tylko po to, aby ich pomazańcy tylko spożywali.
Chce wmówić zwykłym świadkom, wbrew nauczaniu Pana Jezusa, że są niegodni spożywania.
Powołując się często na 1 Koryntian.
Więc przeanalizujmy co tam pisze apostoł:

Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej; (21) każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany. (22) Czy nie macie domów, aby jeść i pić? Albo czy zborem Bożym gardzicie i poniewieracie tymi, którzy nic nie mają? Co mam wam powiedzieć? Czy mam was pochwalić?

Chodzi tu ewidentnie o samą formę spożywania.
Jedni Koryntianie przychodzili upici drudzy głodni itd.
Jednak wszyscy mieli tam spożywać, a nie podawać sobie latający talerzyk jak to się odbywa u świadków.
To jest profanacja Wieczerzy Pańskiej.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"