Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak czytać Biblię  (Przeczytany 3194 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Jak czytać Biblię
« dnia: 23 Luty, 2017, 01:48 »
Wg mnie intrygujący głos w dyskusji pewnej znanej profesor protestanckiej: http://www.rdc.pl/podcast/religie-o-biblii-jej-interpretacji-w-kontekscie-reformacji/
Wiele uwag bardzo trafnych. Jak ktoś ma 45 minut to zachęcam.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Luty, 2017, 04:56 »
Swietny temat ,dzieki Gorszyciel ! Mam nadzieje , ze paru forumowych biblistow konstruktywnie sie wypowie . Pzdr. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Luty, 2017, 16:58 »
Zamieszczam to nie dlatego, żebym się w 100% z nią zgadzał. Mam nadzieję na to, że jakieś wątki z wywiadu z nią ożyją w tym wątku dzięki wam i pogadamy :)


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Luty, 2017, 20:17 »
Przesluchalem ten wywiad  z przyjemnoscia . Bardzo zdroworozsadkowe podejscie do Biblii  . Oczywiscie w wersji "light" ,  co ulatwia  uchwycenie zarysow  hermeneutyki biblijnej . Super pytanie dziennikarki  na  5 ; 40 : ile % Biblii jest Slowem Bozym ?  Dalej , uwzglednienie kontekstu  historycznego  , moim zdaniem , fundamentalnie wazne . Akurat jestem w trakcie czytania eseju, katolickiego teologa   Romano Guardini  " Koniec czasow nowozytnych "  gdzie autor pokazuje jak bardzo zmienilo sie postrzeganie swiata od czasow antycznych az do dzisiaj . Jezeli chcemy ,choc w przyblizeniu  rozumiec teksty antyczne, to MUSIMY uwzglednic sposob patrzenia na swiat tamtejszych ludzi.   Rowniez gatunek literacki  jakim sie poslugiwali autorzy ma wplyw na odbior tekstu .  Jedno z koncowych twierdzen : bledem jest czytanie powierzchowne , wyrywkowe  i z przyjeta "z gory" teza . To ostatnie wystepuje niestety bardzo czesto w WTS-owskiej interpretacji Biblii . Co mnie szczegolnie udezylo w tym wywiadzie to bardzo swobodne ,niedogmatyczne podejscie do rozumienia  Pisma Sw. W sumie , ciekawy wywiad , choc moze nie z kazdym twierdzeniem mozna sie zgodzic ...


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Luty, 2017, 00:39 »
Listonoszu, właśnie te komentarze tejże Profesor, na które zwróciłeś uwagę, także mi się wydały ważne w kontekście czytania Biblii oraz, przy całej swej wadze, często przez małe chrześcijańskie ruchy religijne POMIJANE, co prowadzi do wypaczeń i nieporozumień.


Tusia

  • Gość


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Luty, 2017, 03:54 »
Moze podziele sie  paroma  luznymi przemysleniami  co do lektury Biblii ...  Pamietam ze szkoly ( a to juz dosyc dawno temu bylo ) , jak denerwujace bylo dla mnie omawianie jakiejs  ksiazki  i zadawanie pytania : Co tak  NAPRAWDE  mial autor na mysli ? Wychodzilem z zalozenia , ze  co myslal to  i napisal  , a doszukiwanie sie w tekscie jakiegos drugiego  czy trzeciego dna  jest  zbyt spekulatywne  i  obarczone mozliwoscia blednego zrozumienia intencji autora . Dopiero , o wiele pozniej  , szczegolnie  w czasie lektury esejow S . Lema  dotyczacych ogolnie literatury i jezyka , zauwazylem ,ze tekst pisany  ma  wiele warstw znaczeniowych i warto jest  go analizowac . ( Dla zainteresowanych polecam "Moj poglad na literature "  w/w  autora)  .  Podobnie  jest z moim podejsciem do Biblii . Poczatkowo , fascynowala mnie , przede wszystkim , jako  wyznacznik norm etycznych , drogowskaz w zyciu , spisane wymagania  boze dla rodzaju ludzkiego . Byl to czas  mojej aktywnosci jako SJ   i  to bardzo splycone  , typowe dla WTS-u  rozumienie Pisma Sw.  w jakis sposob mi wtedy odpowiadalo . Glebsza refleksja czy proba  zrozumienia intencji autorow byly raczej nie mile widziane . To co sie liczylo, to potwierdzenie obowiazujacej  w danym czasie doktryny . Po  opuszczeniu tej spolecznosci , przez jakis czas , mialem cos w rodzaju "alergii" na Biblie . Odstawilem ja  na polke   jako , w moim mniemaniu , zbior dawnych legend , bez znaczenia dla wspolczesnego czlowieka  i zajalem sie historia oraz filzofia . A tutaj ,o dziwo, raptem zaczela mi sie Biblia  pchac  wszystkimi drzwiami i oknami  i okazalo sie , ze nie jest mozliwe zrozumienie  historii  europejskiej bez uwzglednienia w niej  nauk Pisma Sw.  No i musialem sie z moja stara "tysiaclatka" przeprosic .   Punktem zwrotnym w moim podejsciu do Biblii , byla tez lektura ksiazki  E. Carerre "Krolestwo". Autor proponuje tam spojrzenie na nauki chrzescijanskie  jako na rozwijajacy sie proces , rywalizacje roznych tendencji doktrynalnych ,  jak  rowniez , szczegolne uwzglednienie kontekstu historycznego tamtejszych wydarzen .  Z pewnoscia , jest jeszcze wiele innych mozliwosci spojrzenia na Biblie , od bardzo pragmatycznych , ugruntowanych  naukowo , az po kuriozalne ( np. tzw. Kod Biblijny ) i kazdy musi sam wiedziec co chce znalezc w tej  Ksiedze Ksiag , ale jedno jest pewne ,ze bedzie ona  dalej fascynowac  nastepne pokolenia czytelnikow... Pzdr. :)


Offline coma

Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Luty, 2017, 09:51 »
Zgadzam się z wami.
Uderzyło mnie jednak stwierzenie, że w Biblii próżno szukać stanowiska odnośnie homoseksualizmu.
Każdy, kto przeczytał NT albo chociaż dotrwał do Listów do Koryntian wie jakie jest Boże stanowisko w tej sprawie.
Moja opinia jest taka: ta pani ma sporo racji jeśli chodzi o sposób czytania i interpretacji Biblii. Powinna jedank częściej brać do ręki samą Biblię a nie tylko bazować na różnego rodzaju opracowaniach.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Luty, 2017, 12:13 »
Jeśli ktoś zainteresowany homoseksualizmem w Biblii to daję linka do moim zdaniem świetnego wykładu: http://www.ewst.pl/2010/09/homoseksualizm-a-nowy-testament/


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Luty, 2017, 16:34 »
Jeśli ktoś zainteresowany homoseksualizmem w Biblii to daję linka do moim zdaniem świetnego wykładu: http://www.ewst.pl/2010/09/homoseksualizm-a-nowy-testament/
Hilfe , Help , Pomocy ! Nie moge wystartowac  odtworzenia tego wykladu  :( . Na strone wszedlem bez problemu .


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Luty, 2017, 20:06 »
Hilfe , Help , Pomocy ! Nie moge wystartowac  odtworzenia tego wykladu  :( . Na strone wszedlem bez problemu .

Nie wiem jak Ci to wysłać. Ma 50 MB i nie wchodzi jaki załącznik...


Offline Panter

Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Luty, 2017, 02:12 »
Nie wiem jak Ci to wysłać. Ma 50 MB i nie wchodzi jaki załącznik...

Najlepiej podziel plik na 2 części pakując rar'em  lub zip'em, wtedy mniejsze paczki szybciej przejdą, choć w klasycznej poczcie załącznik do 100mb powinien się wysłać.

Chyba, że chciałeś to wysłać to jako załącznik w forumowej poczcie, wtedy załącznik nie możne być większy niż 8mb (8192 kb) - musisz wtedy podzielić plik na paczki nie większe niż 8mb i każdy wysłać w oddzielnej wiadomości ze względu na techniczne ograniczenie.

Chętnie posłucham też tego wykładu - (niestety na wskazanym serwerze go już nie ma) - możesz mi go wysłać na email: apc3@o2.pl


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak czytać Biblię
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Luty, 2017, 03:09 »
Może teraz uda się pobrać zainteresowanym: https://drive.google.com/file/d/0Bwx-H9vfAYnxUVAxQ0FWeDFDc1k/view