Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?  (Przeczytany 2910 razy)

Offline Roszada

Towarzystwo Strażnica gdy ktoś powie, że zakazy dotyczące krwi dotyczyły tylko Żydów, bo były opisane w Prawie, zaraz przywołuje Noego i przymierze, jako dotyczące wszystkich ludzi, a nie tylko Żydów.
Oto teść z jego Biblii:

„I Bóg błogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: „Bądźcie płodni i stańcie się liczni oraz napełnijcie ziemię. A bojaźń przed wami i trwoga przed wami będzie nad wszelkim żywym stworzeniem na ziemi i nad wszelkim latającym stworzeniem niebios, nad wszystkim, co się porusza po ziemi, i nad wszelkimi rybami morza. Oto dane są w wasze ręce. Wszelkie poruszające się zwierzę, które żyje, może służyć wam za pokarm. Tak jak zieloną roślinność daję wam to wszystko. Tylko mięsa z jego duszą — jego krwią — nie wolno wam jeść. A ponadto będę żądał z powrotem krwi waszych dusz. Z ręki każdego żywego stworzenia będę jej żądał z powrotem; i z ręki człowieka, z ręki każdego, kto jest jego bratem, będę żądał z powrotem duszy człowieka. Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka. Wy zaś bądźcie płodni i stańcie się liczni, sprawcie, by się od was zaroiła ziemia, i stańcie się na niej liczni”.” (Rdz 9:1-7)

Ja bym chciał zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z tego cytatu. Naprowadził mnie na nie Ray Franz w swej drugiej książce.

Otóż zauważyłem, że Towarzystwo Strażnica, które zawsze odwołuje się do Przymierza z Noem, jakoś dziwnie nie komentuje od wielu lat podkreślonego fragmentu o "byciu płodnym".
Sami popatrzmy co podaje skorowidz:

*** dx86-14 Rodzaju ***
9:1     it-1 392, 1150; w86/5 12
9:2     it-1 258; it-2 1187
9:3     it-2 1187; w04 15.6 14-15; rs 139; g97 8.8 18-20
9:4     hb 3; lv 75; it-1 508, 1140; w04 15.6 14-15, 20; rs 139; si 18; bq 5-8, 16; w91 15.6 9; g90 8.12 15; w86/19 13-14
9:5     hb 3; lv 75; w04 15.6 15; w95 15.11 10; w91 15.6 9
9:6     it-1 1139; w04 15.6 15; g96 8.3 22; w95 15.11 10, 12; w87/1 14
9:11    it-2 526

Gdzie jest Rdz 9:7?
Nie ma omówienia. :-\

Mało tego starszy skorowidz 1960-1989 zawiera tylko jeden odsyłacz do tego wersetu i oto cytat:

*** w73/17 s. 8  ***
Na potwierdzenie tego faktu Jehowa Bóg jako Boski Władca kazał Noemu i jego rodzinie spełnić to samo, co polecił Adamowi i Ewie w Edenie, mianowicie napełnić ziemię potomstwem podporządkowanym pewnym przez Boga wyłuszczonym prawom (Rodz. 6:13 do 9:7). Tak to ludzkość powtórnie zaczęła się rozwijać pod Boskim panowaniem.

Nic o dzisiejszych czasach. :-\

Ale to nie wszystko werset ten był komentowany wcześniej i pisano tak:

"(...) (1 Mojż. 9:1,7). Wskutek tego zostały zrodzone dzieci (...) W czasie swego życia napełnili oni ziemię figuralnie czyli obrazowo (...) W podobny sposób ci, którzy przeżyją Armagedon i ochrzczeni byli w Większego Noego, mogą się spodziewać od Boga, przez Chrystusa Jezusa zlecenia, aby wydali swój rodzaj i w ten sposób rzeczywiście wprowadzili w życie zlecenie dane Adamowi i Ewie w Edenie: »Bądźcie płodni...«" ("Nowe niebiosa i nowa ziemia" 1958 [ang. 1953] s. 343).

Tak więc, jak widać, zakaz spożywania krwi i transfuzji wg Towarzystwa obowiązywał niby zawsze (dla ŚJ od 1944 r.), a ten nakaz o napełnianiu ziemi dopiero tatka latka po Armagedonie.
Czyż to nie dziwne i wybiórcze interpretowanie nakazów Boga?


Offline Roszada

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Luty, 2017, 19:37 »
Oczywiście poniższego zdania z Przymierza z Noem też ŚJ nie respektują:

"Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka" (Rdz 9:6).


Offline gangas

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Luty, 2017, 23:32 »
Oczywiście poniższego zdania z Przymierza z Noem też ŚJ nie respektują:

"Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka" (Rdz 9:6).

Czyli jak obecni świadkowie mieli by respektować, bądź nie to zdanie? ???
Jutro to dziś tyle że jutro.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Luty, 2017, 23:52 »
"Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka" (Rdz 9:6).

Dosłownie jest Roszada piękny, dźwięczny tekst hebrajski:  שֹׁפֵךְ֙ דַּ֣ם הָֽאָדָ֔ם בָּֽאָדָ֖ם דָּמ֣וֹ יִשָּׁפֵ֑ךְ כִּ֚י בְּצֶ֣לֶם אֱלֹהִ֔ים עָשָׂ֖ה אֶת־הָאָדָֽ
(czyt. szofech dam haadam baadam damo jiszfech ki becelem elohim asa(h) et-haadam)
Znaczenie dosłowne więc wygląda tak: Przelewającemu krew człowieka, przez człowieka krew jego przelana będzie, bo na obraz boga uczynił człowieka.
Bardzo lubię ten tekst po hebrajsku:)


Offline gangas

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty, 2017, 00:16 »
 To świetnie, że Ci się podoba a jak odnieść go do dzisiejszych świadków bo czegoś nie kumam ??? ??? ???
Jutro to dziś tyle że jutro.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Luty, 2017, 00:44 »
Tak samo jak odniósł Roszada - nie przestrzegają go. Podzieliłem się tym postem z racji estetyczno-literackich.


Offline gangas

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Luty, 2017, 09:00 »
 Czyli rozumiem, że świadkowie przelewają krew i ich krew będzie przelana???
Nie odpowiadajcie zagadkami. Jestem pod wrażeniem racji estetyczno - literackich jak też poniekąd lingwistycznych.

Takie mam odniesienie Roszady;

Oczywiście poniższego zdania z Przymierza z Noem też ŚJ nie respektują:

"Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka" (Rdz 9:6).

Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Roszada

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Luty, 2017, 10:36 »
Cytuj
Czyli rozumiem, że świadkowie przelewają krew i ich krew będzie przelana???
Jeśli z powodu przelania przez nich krwi, to znaczy np. skazania dziecka na śmierć z powodu niedopuszczenia do transfuzji (w przeszłości też szczepień, które się małym dzieciom dawało) to Twój wniosek jest jak najbardziej odpowiedni.

A jeśli uznają te słowa z Biblii za wiarygodne i obowiązujące ich DZIŚ to znaczy, że powinni wykonywać kary śmierci. :-\
Na razie tylko ogłaszają wyroki z mocą komitetów sądowniczych. :-\


Offline kserksess

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Luty, 2017, 22:36 »
Jeśli z powodu przelania przez nich krwi, to znaczy np. skazania dziecka na śmierć z powodu niedopuszczenia do transfuzji (w przeszłości też szczepień, które się małym dzieciom dawało) to Twój wniosek jest jak najbardziej odpowiedni.

A jeśli uznają te słowa z Biblii za wiarygodne i obowiązujące ich DZIŚ to znaczy, że powinni wykonywać kary śmierci. :-\
Na razie tylko ogłaszają wyroki z mocą komitetów sądowniczych. :-\

Gdzie w NT masz wskazanie, że świadkowie powinni wykonywać kary śmierci ? Za co ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline gangas

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Luty, 2017, 04:45 »
Jeśli z powodu przelania przez nich krwi, to znaczy np. skazania dziecka na śmierć z powodu niedopuszczenia do transfuzji (w przeszłości też szczepień, które się małym dzieciom dawało) to Twój wniosek jest jak najbardziej odpowiedni.

A jeśli uznają te słowa z Biblii za wiarygodne i obowiązujące ich DZIŚ to znaczy, że powinni wykonywać kary śmierci. :-\
Na razie tylko ogłaszają wyroki z mocą komitetów sądowniczych. :-\

 Czyli poniosą śmierć te jednostki, które nie pozwoliły swym dzieciom przetoczyć krwi i one zmarły. A może dotyczy to mocodawców, którzy tak im kazali? Jeśli one zmarły na skutek nie podania szczepionki, pasowało by się podeprzeć jakimiś jednoznacznymi wynikami sekcji.
Tak, czy inaczej jest to niewielka stosunkowo grupa a jeśli to mocodawcy to wręcz niewidoczna gołym okiem.


Druga sprawa;
"Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew, bo na obraz Boży uczynił On człowieka" (Rdz 9:6).

Tyle, że tu nigdzie nie jest wspomniane przez którego człowieka zostanie przelana własna krew tego przelewacza krwi.
Wiem, że to masło maślane ale niestety tak w większości brzmi biblia.    Może przez człowieka Jezus?? :-\ :-\ :-\ :-\        Może przez człowieka gumę????
« Ostatnia zmiana: 11 Luty, 2017, 04:47 wysłana przez gangas »
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline pies berneński

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Luty, 2017, 07:40 »
Tak więc, jak widać, zakaz spożywania krwi i transfuzji wg Towarzystwa obowiązywał niby zawsze (dla ŚJ od 1944 r.), a ten nakaz o napełnianiu ziemi dopiero tatka latka po Armagedonie.
Czyż to nie dziwne i wybiórcze interpretowanie nakazów Boga?
Nie.Chrystus dał nakaz by pozyskiwać uczniów.Do zboru chrześcijańskiego nie powiedziano "rozradzajcie się i rozmnażajcie"
A o nie spożywaniu krwi wspomniano.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline gangas

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Luty, 2017, 13:42 »
..........Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich. Idźcie i rozmnażajcie się! - niestety nie wiem gdzie to jest napisane ??? ???
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline pies berneński

Odp: Przymierze z Noem - co z niego przestrzegają Świadkowie Jehowy?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Luty, 2017, 18:46 »
..........Wtedy Jezus rzekł do uczniów swoich. Idźcie i rozmnażajcie się! - niestety nie wiem gdzie to jest napisane ??? ???
Możliwe,że było to zapisane w ewangelii według Judasza. ;)
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.