Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?  (Przeczytany 4528 razy)

Offline Roszada

Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« dnia: 30 Styczeń, 2017, 11:46 »
Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
Ano właśnie.
Oto jedna z definicji:

„Niekiedy następują zmiany zapatrywania na pewne tematy biblijne, omawiane w publikacjach Towarzystwa Strażnica. O tym, w co wierzymy, mówimy, że jest to »prawda«. Ale czy »prawda« ulega zmianie? (...) Można się więc spodziewać, że niekiedy występują zmiany zapatrywania. Może tak być, że nasze podstawowe wierzenia to zdrowe prawdy biblijne, ale niektórych szczegółów ewentualnie w przeszłości nie rozumieliśmy w całej pełni. Z czasem, z pomocą ducha Jehowy, dochodzimy do wyjaśnienia tych spraw. Na przykład kilka lat temu mieliśmy w »Strażnicy« świetną serię artykułów na temat »władz zwierzchnich«. (...) Po starannym zbadaniu Pisma Świętego doszliśmy jednak do przekonania, że pewne teksty biblijne powinny być inaczej wykładane. Zdaliśmy sobie na przykład sprawę z tego, że »władze zwierzchnie« wspomniane w Liście do Rzymian 13:1 (NW), to nie Jehowa Bóg i Jezus Chrystus, ale władze polityczne. To samo dotyczy wersetów z Listu do Tytusa 3:1 i 1 Piotra 2:13, 14. Podstawowe prawdy pozostały mimo tego niezmienione. Nasza postawa wobec Boga i wobec państwa jest taka sama, jak i poprzednio. Podobnie z naszymi dociekaniami co do zmartwychwstania. (...) Teraz jednak rozumiemy, że według Pisma świętego zmartwychwstać ma więcej ludzi niż się spodziewaliśmy dawniej. Prawda o zmartwychwstaniu nie została więc odrzucona, ale poszerzyła się, a my głębiej doceniamy miłość i miłosierdzie Jehowy, których przejawem jest postanowienie co do zmartwychwstania” (Strażnica Nr 11, 1967 s. 11).

Więc prawda może ulegać zmianie. :)


Offline kserksess

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Styczeń, 2017, 11:52 »
Jaka prawda może ulec zmianie ? Prawda nie ulega zmianie. Zmianom ulegają zapatrywania na różne sprawy np na udział w szkoleniach wojskowych, na obchodzenie urodzin, na np antykoncepcję.
Prawda o tym, że np Jehowa jest najwyższym Bogiem nigdy nie może ulec zmianie bo byłoby to sprzeczne z tym co Jehowa pisze do ludzkości w Biblii.
Jehowa nie od razu pozwolił ludziom zrozumieć to co jest w Biblii. Myślę, że najważniejsze jest ciągłe szukania i studiowania słowa Bożego aby wiedziec jak zachować się w życiu .
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Styczeń, 2017, 11:55 »
Cytat: kserksess link=topic=4051.msg70034#msg70034
(...)
Jehowa nie od razu pozwolił ludziom zrozumieć to co jest w Biblii.
(...)

A to wredny bożek!


Offline Roszada

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Styczeń, 2017, 11:56 »
Jaka prawda może ulec zmianie ? Prawda nie ulega zmianie. Zmianom ulegają zapatrywania na różne sprawy np na udział w szkoleniach wojskowych, na obchodzenie urodzin, na np antykoncepcję.
Prawda o tym, że np Jehowa jest najwyższym Bogiem nigdy nie może ulec zmianie bo byłoby to sprzeczne z tym co Jehowa pisze do ludzkości w Biblii.
Jehowa nie od razu pozwolił ludziom zrozumieć to co jest w Biblii. Myślę, że najważniejsze jest ciągłe szukania i studiowania słowa Bożego aby wiedziec jak zachować się w życiu .
Wreszcie coś napisałeś od siebie.
A ja ci dam przykład nowych prawd:

   By nie być gołosłownym co do wprowadzanych ‘korekt’, rzekomo opartych na Słowie Bożym, przedstawiamy tylko te z lat 2012-2015 ukazane w jednej z nowych publikacji Świadków Jehowy (pomijamy tu odsyłacze do publikacji, w których omawia się te ‘korekty’):

2012
„Wszystkie owe królestwa” (Dan. 2:44)...
Mardocheusz i Estera ‛rozdzielają łup’ (Rodz. 49:27)...
‛Król o srogim obliczu przywodzi do zguby’ (Dan. 8:23, 24)...
Palce u stóp posągu ze snu Nebukadneccara (Dan. 2:41-43)...
Kiedy pojawiła się siódma potęga światowa...

2013

„Niewolnik wierny i roztropny” (Mat. 24:45-47)...
„Zły niewolnik” (Mat. 24:48-51)...
Pomazańcy nie będą żyć na ziemi po Armagedonie...
„Asyryjczyk przyjdzie do naszej ziemi” (Mich. 5:5)...
Zbieranie wybranych (Mat. 24:31; Marka 13:27)...
Wielki ucisk...
Przypowieść o pszenicy i chwastach (Mat. 13:24-30)...
Jezus przychodzi, przybywa (Mat. rozdz. 24 i 25)...
Jezus dokonuje przeglądu świątyni duchowej w latach 1914-1919 (Malach. 3:1-4)...
Znaczenie imienia Jehowa...

2014
Mianowanie starszych i sług pomocniczych...
Powody, dla których Żydzi w I wieku n.e. ‛trwali w oczekiwaniu’ na Mesjasza (Łuk. 3:15)...
Czas oczyszczania duchowej świątyni (Malach. 3:1-4)...
Zawieranie małżeństw po zmartwychwstaniu (Łuk. 20:34-36)...
„Trwały fundament Boży” (2 Tym. 2:19)...
Dwaj świadkowie (Obj. rozdz. 11)...

2015
Gog z Magog (Ezech. rozdz. 38 i 39)...
Nakrywanie głowy przez siostrę prowadzącą studium biblijne...
Przypowieść o talentach (Mat. 25:14-30)...
Przypowieść o dziesięciu dziewicach (Mat. 25:1-13)...
Biblijne pierwowzory i ich odpowiedniki... (Rocznik Świadków Jehowy 2016 s. 25-27).

To są takie nowe prawdy. :)


Offline kserksess

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:10 »
Pięknie Roszada ! To jest tylko dowód na to, że świadkowie cały czas badają pisma  a Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy .
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline M

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:18 »
Pięknie Roszada ! To jest tylko dowód na to, że świadkowie cały czas badają pisma  a Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy .

Więc w końcu prawda jest zmienna, czy niezmienna? Bo raz twierdzisz tak, a raz inaczej, w zależności od tego jak Ci akurat pasuje.


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:25 »
Pięknie Roszada ! To jest tylko dowód na to, że świadkowie cały czas badają pisma  a Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy .

I tak np gdybyś KSERKSES zjadł pyszne kanie otoczone w jajeczku i bułce tartej w roku 1979 i okazało by się że to muchomory i twoja wątroba umarła by to byś umarł razem z nią.
A gdybyś zrobił to w 1981 to poddałbyś się przeszczepowi wątroby i żył byś jeszcze wiele lat.

I TO JEST PRAWDA

Podobnie gdyby udziabał cię wąż w czasie zrywania tychże grzybków to wg ŚWIATŁA raz byś umarł a innym razem byś przyjął surowicę

I TO JEST PRAWDA
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 12:27 wysłana przez Efektmotyla »


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:41 »
Myślę, że najważniejsze jest ciągłe szukania i studiowania słowa Bożego aby wiedziec jak zachować się w życiu .

Cytat z Filmu"MIŚ" - pasuje do prawdy o"prawdzie".

"............Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera”. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy… Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy….."


Zakładam że logiczne dla Świadków powinno być  iż Bóg nie zmienia swoich zapatrywań w ciągu około 100 lat w fundamentalnych kwestiach.
O tym są oddzielne wątki.
To jednak od Russella do dziś zmieniło się tyle że obecnie aktualne mogą być tylko ostatnie wytyczne i zrozumienia.
Cytowanie Strażnic lub listów sprzed np. 5 lat może podpadać dziś pod odstępstwo bo już linia WTS w danej kwestii jest nieco inna a naszym obowiązkiem jest ciągłe nadążanie za tymi zmianami.
 Dlatego najpierw warto ustalić fundamenty - co jest stałe  i niezmienne wg. Świadka Jehowy.
Potem ew. można ustalać czy dobrze to rozumie ponieważ zwykły głosiciel nie nadąża za zmianami co jest aktualną prawdą.
I tak mi się wtedy kojarzy klasyk w temacie prawdy - tym bardziej że WTS też ma już "prawdę z ekranu" regularnie.

Miś - prawda czasu i prawda ekranu
Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
to coś pomiędzy  "prawda z najnowszych świateł + prawda z broadcasting".
 Czy tylko dla mnie to jakoś dziwnie podobne ?
Zając jest kotem czy odwrotnie,dzieci do nagonki i inne   - klasyka  ;D
Warto zobaczyć.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 12:45 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Styczeń, 2017, 14:00 »
Są sklepy że jest cena DNIA.

Są ORGANIZACJE/religie gdzie jest PRAWDA DNIA - i nie obracaj się za siebie bo skończysz jak żona LOTA, ona obejrzała się za bogactwami i przemieniła w słup soli ty obejrzysz się za siebie aby zerknąć na dawne PRAWDY a ujrzysz ODSTĘPCZE POGLĄDY i staniesz się martwy dla bliskich i znajomych :o :o :o

Tak sobie myślę że za komplet literatury z lat 60-70 + przewspaniały finał objawienia powinien być KOMITET  ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 14:03 wysłana przez Efektmotyla »


Offline Lechita

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Styczeń, 2017, 14:06 »
świadkowie cały czas badają pisma  a Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy .

kserkses, właśnie , jak to jest bo żadną miarą pojąć tego nie mogę "świadkowie cały czas badają pisma" a przecież są kierowani duchem bożym, mimo to "Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy"

Skoro są kierowani  - z założenia doskonałym duchem bożym - to skąd potrzeba korygowania?

A prawda wg. Towarzystwa Strażnica? Hm...to zależy który rok rozpatrujemy , w 1874 była inna, w 1914 inna, 1925 inna, 1975 inna, w 2000 inna i w 2017 inna. Ile pozostało rzeczy , które nie uległy zmianie, skorygowaniu, lepszemu zrozumieniu, jaśniejszemu światłu? Nie wiem, ale pewnie bardzo, bardzo mało.

Jeszcze w temacie prawdy to jest tak jak Kwiczoł z Pyzdrą rozmawiał:  Jest świnto prowda, tys prowda i g...o prowda  ;D

Każdy może sobie wybrać "swoją prawdę".
Coś co dla mnie jest prawdą, dla kogoś innego będzie g...o prawdą.
Czy są prawdy "absolutne"?
Nawet jeśli, to jest ich niezmiernie mało. 

No ale to jest tylko moje osobiste zdanie. Zdanie Lechity  ;)

"Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą"  William "Bill" Cooper


Offline kserksess

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Styczeń, 2017, 14:57 »
Lechita, w u świadkow każdy decyduje np czy wierzy w Trójcę czy nie ? Każdy świadek decyduje jak jego Bóg ma na imię ? Ciekawe.

Takie rzeczy to tak ale tylko tu u was na tym forum jak na razie .  :P
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline M

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Styczeń, 2017, 15:19 »
Lechita, w u świadkow każdy decyduje np czy wierzy w Trójcę czy nie ? Każdy świadek decyduje jak jego Bóg ma na imię ? Ciekawe.

Według Twojego Ciała Kierowniczego właśnie tak się dzieje. Geoffrey Jackson wypowiadał się na ten temat przed komisją australijską. Polecam obejrzeć, fascynujące przesłuchanie.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 15:21 wysłana przez M »


Offline rzeski

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Styczeń, 2017, 15:41 »
A czasami to i poalhalsować tys mozna jak tsa, choć harnasie badziej po wierchach ganiają niz halsują, ale jak tsa to tsa, ponoć to najwyzsa z syćkich gór.A to tys prowda co casem tak tsa,cytoł jo to w "Strażnicy".
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 15:42 wysłana przez rzeski »


Offline Światus

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Styczeń, 2017, 15:56 »
Pięknie Roszada ! To jest tylko dowód na to, że świadkowie cały czas badają pisma  a Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy .

Czy możesz napisać jakie prawdy sam zbadałeś?
Piszesz, ze ŚJ korygują.
Wiesz, że koryguje się błędy? Prawdy się nie poprawia.

Nie wiem ile lat jesteś ŚJ. Ale zapewne zawsze uważałeś, że znasz i głosisz prawdę.
Dlaczego pozwalałeś aby prawdę zastępować czymś innym?
Albo rybka albo pipka. Są 3 możliwości;
1. Fałsz zastąpiono innym fałszem
2. Fałsz zastąpiono prawdą
3. Prawdę zastąpiono fałszem.
Prawda nie może być sprzeczna sama ze sobą.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Co to jest prawda wg Towarzystwa Strażnica?
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Styczeń, 2017, 18:10 »
Pięknie Roszada ! To jest tylko dowód na to, że świadkowie cały czas badają pisma  a Jehowa pozwala im korygować spojrzenie na niektóre sprawy .
No jasne, ŚJ cokolwiek by nie mówili i zmieniali, to zawsze to będzie prawda.
Przykład z 2016 roku.

Prawda 1

Stawiającym „znak” jest „ostatek” pomazańców Świadków Jehowy (do czerwca 2016)

„W przeszłości wyjaśnialiśmy, że we współczesnym spełnieniu tej wizji człowiek z kałamarzem sekretarskim symbolizuje ostatek chrześcijan namaszczonych duchem. Uważaliśmy, że osoby, które reagują pozytywnie na dobrą nowinę, już teraz otrzymują znak umożliwiający ocalenie. Jednak ostatnio stało się oczywiste, że musimy skorygować to wyjaśnienie. Jak wynika z Ewangelii według Mateusza 25:31-33, to Jezus osądza ludzi. Ostatecznego sądu dokona w czasie wielkiego ucisku, kiedy oddzieli owce od kóz, czyli osoby mające ocaleć od przeznaczonych na zagładę” (Strażnica czerwiec 2016 s. 16).

Prawda 2

Stawiającym „znak” jest Jezus oraz aniołowie i to podczas „wielkiego ucisku” (od czerwca 2016)

„Kogo wyobrażają człowiek z kałamarzem sekretarskim i sześciu uzbrojonych mężczyzn z wizji Ezechiela?
Przedstawiają oni niebiańskie wojsko, które było zaangażowane w zniszczenie Jerozolimy i które wykona wyrok na szatańskim świecie w Armagedonie. (...) W nowożytnym spełnieniu człowiek z kałamarzem sekretarskim wyobraża Jezusa Chrystusa, który robi symboliczny znak na czołach osób mających ocaleć. Członkowie wielkiej rzeszy otrzymają ten znak, gdy w trakcie wielkiego ucisku zostaną uznani za symboliczne owce. Będą mogli żyć wiecznie w raju na ziemi (Mat. 25:34, 46) We współczesnym spełnieniu sześciu uzbrojonych mężczyzn symbolizuje niebiańskie wojsko z Jezusem na czele. Wkrótce unicestwią oni narody i wszelkie zło (Ezech. 9:2, 6, 7; Obj. 9:11-21)” (Strażnica czerwiec 2016 s. 16-17).

Czyli Prawda 1 była prawdą do czerwca 2016 roku.
Od czerwca 2016 roku Prawda 1 NIE JEST już prawdą tylko kłamstwem.