Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: odłamy "badackie"  (Przeczytany 3270 razy)

Offline domino

odłamy "badackie"
« dnia: 28 Styczeń, 2017, 11:20 »
Jakie istniejá w Polsce odłamy "badackie"?Ja znam takie:
1/Organizacja Świadków Jehowy.
2/Stowarzyszenie Badaczy Pisma.
3/Świecki Ruch Misyjny Epifania.
4/niezależny zbór Epifaniczny(nie znam jego nazwy-może nie posiada) w Chełmie (posiada troché zwolenników w innych miastach,którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Synderowi).
5/Zrzeszenie Badaczy Pisma.
6/Zbór Badaczy we Wrocławiu(nie wiem czy jeszcze istnieje).
7/Zbór Badaczy w Kluczborku(nie wiem czy jeszcze istnieje).
8/"Trzy Biada" (odłam z Zrzeszenia z Białegostoku,tzw."chronologistów").
9/niezależny zbór w Oświécimiu-(odłam z Zrzeszenia też tzw."chronologistów" czy "skaypowców",którzy posiadajá troché zwolenników zwłaszcza na południu Polski.Sà oni inni niż ci z Białegostoku.Przepowiadali koniec świata na 2015,a teraz oczekujá w 2017).
10/badacze z Pogwizdowa(bliżej niezidentyfikowani).
11/badacze "Anioł Pański" z Łodzi(bliżej niezidentyfikowani).

Może ktoś zna jeszcze inne odłamy badackie,bádź może coś dopowiedzieć to tych wymienionych,zwłaszcza tych mniejszych grup lokalnych?

M: Prosimy nie używać zwrotów obraźliwych, nawet w stosunku do organizacji Świadków Jehowy.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń, 2017, 11:32 wysłana przez M »


Offline domino

Odp: odłamy "badackie"
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń, 2017, 22:28 »
A o jakie obraźliwe zwroty chodzi?Określenie "jehowicki" nie należy do obraźliwego(podobnie jak "katolicki","ewangelicki","mariawicki",itp.Poza tym,jest to zwrot pochodzácy ze słowniczka mówionego przez członków Organizacji-wiele razy spotkałem sié u nich z takim określeniem(choć w trakcie polemik doktrynalnych oczywiście sobie tego nie życzá,ale w towar,yskich klimatach to określenie funkcjonuje,jak zresztá wiele innych:np.przy ofertach matrymonialnych członkowie Towarzystwa zamieszczajá uwagé,że "szukam drugiej osoby z wyznania Jehowy").Przepraszam,jeśli ktoś poczuł sié obrażony takim "określeniem",co nie było moim ani celem ani nawet przez myśl mi nie przyszło,że zwykłm potocznym określeniem można kogoś orbraźić,na co wskazuje zresztá temat i kontekst.


Offline M

Odp: odłamy "badackie"
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń, 2017, 22:34 »
Nie, Świadkowie Jehowy ani w kontaktach towarzyskich ani w żadnych innych nie używają tego określenia i uniwersalnie uznają je za obraźliwe, bo jest ono przekręceniem imienia Jehowa.


Offline Roszada

Odp: odłamy "badackie"
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Styczeń, 2017, 09:07 »
Dla nich brzmi to bardziej obraźliwie niż "katol", od słowa "kat", jak mówili mi niektórzy. :)


Offline M

Odp: odłamy "badackie"
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Styczeń, 2017, 09:15 »
A wracając do tematu to ja znałem tylko 1,2,3 i 5, o reszcie nawet nie słyszałem :). Myślę że oficjalnie więcej ich już nie ma, co najwyżej mogą być jakieś lokalne grupki w danym mieście bez kontaktu z innymi.


Offline Roszada

Odp: odłamy "badackie"
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Styczeń, 2017, 09:20 »
Takie grupki trwają czasem okresowo, nim się nie rozpadną lub wyznawcy wstąpią do różnych wyznań.

Są grupki exŚJ, które odwiedzał miał T. Połgensek, ale on nie podaje gdzie one są bo boi się konkurencji. :)


Offline domino

Odp: odłamy "badackie"
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Styczeń, 2017, 10:57 »
Może niektóre zanikná,a niektóre bédá trwać.Podobno grupa z Oświécimia ma ok.30 członków(czy odłáczył sié cały zbór od Zrzeszenia,czy tylko jego czéść,tego nie wiem).Poza tym ma wielu zwolenników-słyszałem o ogólnej liczbie dochodzácej prawie do 100.Ten niezależny zbór miał powstać kilkadziesíát lat temu i dobrze prosperuje,chociaż niespełniajáce sié proroctwa mogá pokrzyżować plany.