Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Fresk - scena biblijna  (Przeczytany 1244 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Fresk - scena biblijna
« dnia: 13 Styczeń, 2017, 02:43 »
Kto zgadnie który werset biblijny ilustruje poniższy fresk :) ? (Chodzi o ten fragment fresku największy, na górze - scenę główną)


Offline Roszada

Odp: Fresk - scena biblijna
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń, 2017, 10:44 »
Ja w ogóle nie kapuje co to jest, jakby grób i Jezus stojący na nim?
Mam słabą wyobraźnię. :-\


Offline Fantom

Odp: Fresk - scena biblijna
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Styczeń, 2017, 11:11 »
- 3 Sam jeden wygniatałem je do kadzi,
z narodów - ani jednego nie było ze Mną.
Tłoczyłem je w moim gniewie
i deptałem je w mojej porywczości.
Posoka ich obryzgała Mi szaty
i poplamiłem sobie całe odzienie.

« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 11:15 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Stanisław Klocek

Odp: Fresk - scena biblijna
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Styczeń, 2017, 14:39 »
- 3 Sam jeden wygniatałem je do kadzi,
z narodów - ...
Kto zgadnie który werset biblijny ilustruje poniższy fresk :) ? (Chodzi o ten fragment fresku największy, na górze - scenę główną)
Tekst podany przez 'fantoma' to Iz 63:3. Tylko kontekst tego wersetu coś koliduje wewnętrznie z ilustracją oraz komentarzami. Przypis BT do Iz 63:1 na wstępie podaje: Alegoria: Ogrodnikiem w winnicy wygniatającym winogrona jest Bóg. Winogrona wygniatane w tłoczni to narody nieprzyjacielskie, karane przez Boga, (...) Któż to jest, co idzie uczerwieniony w szatach splamionych purpurowo bardziej niż winobraniec?" Tak przełożony tekst łatwo zastosowano do męki Chrystusa. Ap 19:13. Czyżby sam siebie męczył Ap 19:15?

Ten fresk to późnogotycki (po 1436) z krakowskiego klasztoru franciszkanów (znajdujący się oczywiście przy ul. Franciszkańskiej). Jak widać niektórzy uciekają się do bardzo dziwnych interpretacji tekstów biblijnych. Najpierw Izajasz pisze, że wygniatanymi są nieprzyjaciele Boga, by potem ktoś tam w miejscu wygniatanych nieprzyjaciół umieścić Jezusa Chrystusa ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 14:42 wysłana przez Stanisław Klocek »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Fresk - scena biblijna
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Styczeń, 2017, 18:42 »
Fantom zgadł. Chrystus nie wygniata nieprzyjaciół. To obraz jego męki. To jest jednak z interpretacji ponaddosłownych, tzw. alegoreza. Możemy widzieć jej sens lub bezsens, ale nie ulega wątpliwości, że takie alegorezy, popularne niezwykle przez ponad lat tysiąc, wywarły ogromny wpływ na kulturę europejską.