Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?  (Przeczytany 2905 razy)

Offline Roszada

Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« dnia: 10 Styczeń, 2017, 10:04 »
W 2015 roku Towarzystwo pisało.

„W przeszłości w naszych publikacjach często wspominano o pierwowzorach i ich odpowiednikach, ale w ostatnich latach pisze się o tym rzadko. Dlaczego?” (Strażnica 15.03 2015 s. 17).

W długiej odpowiedzi na powyższe pytanie napisano między innymi następująco:

„Człowiek nie potrafi ustalić, które relacje biblijne stanowią zapowiedź przyszłych rzeczy, a które nie. Mądrze zatem kierować się następującą zasadą: kiedy Biblia mówi, że jakaś postać, wydarzenie lub przedmiot wyobraża coś jeszcze, to je za takie uważamy. Jeśli natomiast nie daje ku temu wyraźnych podstaw, powinniśmy być ostrożni w przypisywaniu symbolicznego znaczenia jakiejś osobie lub relacji. (...) Dlatego z tych właśnie względów w ostatnich latach nasze publikacje kierują uwagę nie na prorocze pierwowzory i ich odpowiedniki, lecz na praktyczne lekcje płynące z relacji biblijnych” (Strażnica 15.03 2015 s. 18).

W związku z tym, że w roku 2013 utożsamiono "niewolnika wiernego i roztropnego" z Ciałem Kierowniczym, cisną się pytania:

czy istnieje w Biblii określenie Ciało Kierownicze?
czy CK jest zidentyfikowane w Biblii wprost z niewolnikiem?
czy Biblia mówi, że w 1919 został wybrany niewolnik czyli CK?
czy Biblia mówi, że w 2013 roku niewolnik stanie się tylko Ciałem Kierowniczym?
czy Biblia mówi, że niewolnik ma składać się np. tylko z 7 osób?
czy Biblia mówi, że Apostołowie nie byli niewolnikiem?
czy Apostołowie zostali nazwani Ciałem Kierowniczym?

czy Biblia podaje nazwiska niewolnika?

Uff nazbierało mi się tego... :-\

Pamiętajmy, że Towarzystwo samo uczy, że słowa o niewolniku są przypowieścią, a więc kwalifikują się do pierwszego cytatu:

   „Kiedy Jezus Chrystus odpowiadał na pytanie apostołów dotyczące jego przyszłej obecności i zakończenia systemu rzeczy, podał im przypowieść o »niewolniku wiernym i roztropnym« oraz o »złym niewolniku«” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006 t. 2, s. 198).


Tusia

  • Gość
Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Styczeń, 2017, 10:13 »
czy istnieje w Biblii określenie Ciało Kierownicze?
Nie!

czy CK jest zidentyfikowane w Biblii wprost z niewolnikiem?
Nie!

czy Biblia mówi, że w 1919 został wybrany niewolnik czyli CK?
Nie!

czy Biblia mówi, że w 2013 roku niewolnik stanie się tylko Ciałem Kierowniczym?
Nie!

czy Biblia mówi, że niewolnik ma składać się np. tylko z 7 osób?
Nie!

czy Biblia mówi, że Apostołowie nie byli niewolnikiem?
Nie!

czy Apostołowie zostali nazwani Ciałem Kierowniczym?[/i][/b]
Nie!

czy Biblia podaje nazwiska niewolnika?
Nie!


Offline zenobia

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Styczeń, 2017, 11:26 »
Tusiu, co tam biblia ! ' oni to zrozumieli' i koniec . A jak jest z tym zrozumieniem to widzimy.


Offline CEGŁA

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Styczeń, 2017, 11:55 »
W dziejach 15 rozdziale, na które powołuje się Przecudne Ciało Przekierownicze, że takowe Ciało istniało w I wieku, z kontekstu wyciągnąłem takowy wniosek:

Dzieje 15:1 - (1): Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni. [Biblia Tysiąclecia V, Dz 15]
14 rozdział mówi, że Paweł z Barnabasem przebywali w Antiochii, czyli na północy

15:1 - mówi, że przyszli jacyś ludzie z okręgu Judei tam gdzie jest Jerozolima i zaczęli szerzyć herezje, że trzeba się obrzezać by być zbawionym.
15:2 - Paweł i Barnabas kłócą się z miejscowym zborem o tą kwestię.
15:3 - Paweł i Barnabas zostają wysłani do Jerozolimy, gdzie przebywali apostołowie i starsi, żeby rozstrzygnąć tą kwestię. Ale czemu się tam udali?
15:5, 6 - pokazuje, że w samym zborze w Jerozolimie bracia mieli problem z ustaleniem tej kwestii. Jedni byli za obrzezaniem, a drudzy przeciwko. Dlatego "jacyś ludzie" z tego okręgu zawędrowali, aż do Antiochii głosząc konieczność obrzezania.
15:7 - długo debatowali, a PNS mówi, że doszło do wielkiego sporu.
Następnie Paweł ich przekonuje
15:22, 23 - Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym zborem uznali za słuszne, by razem z Pawłem i Barnabasem wysłać do Antiochii wybranych spośród siebie mężów: Judasa zwanego Barsabbasem i Sylasa – mężów przodujących wśród braci;

Ustalili wspólnie co trzeba i wysłali Pawła i Barnabasa z powrotem z listami do całego okręgu.


1) wniosek
Moim zdaniem ci w okolicach Judei wliczając w to szczególnie Jerozolimę mieli problem (podkreślają to wersety 15:1, gdzie przyszli pewni ludzie z okolic Judei z takim przesłaniem, oraz 2, 5, 6). Nie na darmo jest napisane, że powstał wielki spór między nimi. Nie wiedzieli jaką decyzję należy podjąć. A Paweł i Barnabas poszli do nich to po prostu wyprostować. Następnie powiadomili innych o tym co postanowili.

Więc "ciało kierownicze chrześcijan I wieku" nie wiedziało co zrobić i dlatego Paweł i Barnabas musieli do nich zajść i rozjaśnić im umysły. Takie to było Ciało Kierownicze.  :P

Dzisiejsze ciało Kierownicze  :)   wchodzi w rolę Pana Jezusa powołując się na apostołów i starszych z I wieku, że niby rzekomo tworzyli grupę zarządzającą.
Po prostu spotkali się raz, bo był problem i na tym koniec, a głową zboru zawsze był Pan Jezus, który kierował głoszeniem dobrej nowiny.

2) wniosek
A słowa Pana Jezusa o niewolniku wiernym to tylko przypowieść i przestroga do czuwania.

« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń, 2017, 12:00 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Roszada

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Styczeń, 2017, 13:27 »
2) wniosek
A słowa Pana Jezusa o niewolniku wiernym to tylko przypowieść i przestroga do czuwania.[/b]
No właśnie sami to napisali:

   „Kiedy Jezus Chrystus odpowiadał na pytanie apostołów dotyczące jego przyszłej obecności i zakończenia systemu rzeczy, podał im przypowieść o »niewolniku wiernym i roztropnym« oraz o »złym niewolniku«” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006 t. 2, s. 198).

Ale się tego nie trzymają. :(
Skoro literalnie przyjmują to i jeszcze od roku 1919, to przecież znane są nazwiska.
Czy Pan Jezus nie mógł od razu tych nazwisk tam wstawić?

Niech podadzą, sukcesję tego niewolnika od 1919.
Czy jest jakiś problem?
KK podaje sukcesję od I wieku, więc jaki problem pokazać sukcesje niewolnika od 1919 r.?
Niech ludzie wiedzą ilu z tych wybranych niby przez Jezusa z tamtego CK przepadło w wyborach podczas spotkań statutowych Towarzystwa w latach 1919-1971.
Niech wiedzą ilu stało się "niewolnikiem złym" (jak np. Ray Franz  :) )


Offline Natan

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń, 2017, 13:40 »
Postanowienia, które przekazywano lokalnym kościołom nie były podjęte przez samych apostołów, lecz także przez starszych Kościoła w Jerozolimie:

Dzieje Apostolskie 15:1 "A z Judei przybyli pewni ludzie i zaczęli nauczać braci: 'Jeśli nie dacie się obrzezać według zwyczaju Mojżeszowego, to nie będziecie mogli dostąpić wybawienia'. 15:2  Ale gdy już powstał niemały zatarg i spór między nimi a Pawłem i Barnabasem, wyznaczono Pawła i Barnabasa oraz kilku innych spośród nich, żeby w sprawie tego sporu udali się do apostołów i starszych w Jerozolimie". (Przekład Nowego Świata).

Komentarz: Herezja wyszła z Judei, dlatego trzeba się było odwołać do braci z Judei, do źródła, do Kościoła - matki, by rozstrzygnęli sprawę. Ktoś spośród nich wywołał problem, trzeba było do przełożonych się odwołać, by tę sprawę załatwić. Uwaga, dzisiaj o zasadniczych sprawach rozstrzyga kliku mężczyzn za zamkniętymi drzwiami i nie dopuszczają do głosu starszych Kościoła, tak jak to było w pierwowzorze.

(Dzieje 15:22)  Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym zborem uznali za słuszne, by razem z Pawłem i Barnabasem wysłać do Antiochii wybranych spośród siebie mężów: Judasa zwanego Barsabbasem i Sylasa — mężów przodujących wśród braci; (15:23)  i swą ręką napisali: 'Apostołowie i starsi, bracia, do tych braci w Antiochii i Syrii, i Cylicji, którzy są z narodów: Pozdrowienia! (15:24)  Ponieważ usłyszeliśmy, że niektórzy spośród nas zaniepokoili was swymi mowami, próbując zasiać zamęt w waszych duszach, chociaż nie daliśmy im żadnych poleceń, (15:25)  doszliśmy do pełnej jednomyślności i uznaliśmy za słuszne, by posłać do was wybranych mężów wraz z naszymi umiłowanymi — Barnabasem i Pawłem — (15:26)  ludźmi, którzy wydali swe dusze za imię naszego Pana, Jezusa Chrystusa. (15:27) Wysyłamy więc Judasa i Sylasa, żeby o tym samym donieśli również w słowach". (Przekład NŚ).

Decyzja apostołów i starszych Kościoła w Jerozolimie została podjęta dlatego, że z Jerozolimy bez upoważnienia Kościoła i apostołów wyszła herezja. Dlatego u źródła została ta sprawa wyjaśniona. Gdyby herezja wyszła z Syrii, to prawdopodobnie miejscowi bracia także musieliby to wyjaśnić, że to nieodpowiedzialni ludzie bez ich upoważnienia coś głosili.

Czytamy, że wysłannicy apostołów i starszych byli ludźmi, którzy oddali swe dusze Chrystusowi. Członkowie "ciała kierowniczego" Świadków nie oddali swych dusz Chrystusowi, a w gruncie rzeczy są Mu przeciwni, bo ciągle głoszą, że jest tylko archaniołem Michałem, albo pierwszym stworzeniem Bożym, względnie, narzędziem wybawienia. Zatem dzisiejsze "ciało kierownicze" Świadków nie ma związku z pierwszymi apostołami i uczniami, gdyż oni np. wierzyli, że Duch Święty jest Osobą. Widać to w postanowieniu apostołów i starszych:

Dzieje 15:28 "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne" (Biblia Tysiąclecia). Ci ludzie wierzyli, że Duch Święty potrafi coś postanowić, więc nie uznawali Go za czynną siłę Bożą. On postanowił najpierw, potem oni postanowili. Skoro oni postanawiając byli osobami, to Duch Św. także jest Osobą, skoro On także postanowił, i to jako pierwszy.

Ponadto Ci apostołowie i starsi byli przeciwni nakładaniu na uczniów ciężkiego jarzma Prawa oraz wierzyli w Ewangelię łaski Chrystusowej i że każdy wierzący otrzymuje Ducha Świętego:

(Dzieje 15:7) "Po dłuższym roztrząsaniu przemówił do nich Piotr: Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli. (15:8) Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam. (15:9)  Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając ich serca przez wiarę.(15:10)  Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, nakładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. (15:11)  Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni" (BT).

Tymczasem "ciało kierownicze" Świadków narzuca głosicielom ciężkie jarzmo, głosi zbawienie z uczynków, a nie z łaski Chrystusowej i twierdzi, iż tylko 144 tys. otrzymuje Ducha Św.

Różnice między "Ciałem Kierowniczym" z I wieku, a centralą organizacji Świadków dzisiaj chyba są widoczne gołym okiem.

« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń, 2017, 13:41 wysłana przez Natan »


Offline Roszada

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Styczeń, 2017, 13:45 »
Jeśli Towarzystwo nazywa się Biblijnym i Traktatowym to czemu używa niebiblijnego określenia "Ciało Kierownicze"?

Przecież są nazwy biblijne: "Dwunastu" czy "Apostołowie".


Tusia

  • Gość
Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Styczeń, 2017, 13:58 »
Jeśli Towarzystwo nazywa się Biblijnym i Traktatowym to czemu używa niebiblijnego określenia "Ciało Kierownicze"?

Przecież są nazwy biblijne: "Dwunastu" czy "Apostołowie".

Ale w CK nie ma tyle osób.


Offline Roszada

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Styczeń, 2017, 14:14 »
Ale w CK nie ma tyle osób.
Ale było!
Nawet sami w książce Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego z 1995 r. dali na zdjęciu 12 osób. :-\
Choć jeden z nich (F. Franz) nie żył już wtedy. Ale 12 bardziej pasowało niż 11, czyli bez Judasza. ;D

Obecna liczba 7 osób nawiązuje do liczby członków w zarządzie Towarzystwa. :)


Offline bene

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Styczeń, 2017, 17:12 »
Jeśli Towarzystwo nazywa się Biblijnym i Traktatowym to czemu używa niebiblijnego określenia "Ciało Kierownicze"?

Przecież są nazwy biblijne: "Dwunastu" czy "Apostołowie".
Bo zapominasz że oprucz biblijnego jest jeszcze traktatowym. To tak podobnie jak w KrK jest Biblia i tradycja a ze nieraz tradycja ważniejsza to taki folklor Aw kwesti nazewnictwa to chyba podobiie w niektórych przypadkach jest.
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Styczeń, 2017, 17:34 »
Postanowienia, które przekazywano lokalnym kościołom nie były podjęte przez samych apostołów, lecz także przez starszych Kościoła w Jerozolimie

To byli pomocnicy Ciała Kierowniczego :D :P


Offline Roszada

Odp: Czy "niewolnik wierny..." wg Biblii to Ciało Kierownicze?
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Styczeń, 2017, 18:08 »
Bo zapominasz że oprucz biblijnego jest jeszcze traktatowym. To tak podobnie jak w KrK jest Biblia i tradycja a ze nieraz tradycja ważniejsza to taki folklor Aw kwesti nazewnictwa to chyba podobiie w niektórych przypadkach jest.
Tylko że wątek akurat nie jest o porównywaniu KK z Towarzystwem.
Taki wątek już był i ja sam wiele nauk porównuję.

Tu skupiamy się na biblijnym nazewnictwie i wywodzeniu nazewnictwa z Biblii przez CK.
Bo CK chce być koniecznie postacią biblijną skoro wyłącznie do siebie stosuje werset Mt 24:45.

Podobnie było z jednostkowym Russellem, którego dodatkowo identyfikowano z postacią anioła z Ap 3:14 i mężem z kałamarzem z Ez 9. :)