Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.  (Przeczytany 1839 razy)

Offline Falo

Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« dnia: 11 Grudzień, 2016, 13:36 »
W 2012r ukazała się wiadomość o odnalezieniu 7 najstarszych manuskryptów Nowego Testamentu. Z najnowszego wpisu z 2016r na stronie Archeologia Biblijna wynika że najstarszym jest fragment Ewangelii Marka pochodzący sprzed 90roku. https://archeologiabiblijna.wordpress.com/2012/04/05/odkryto-najstarsze-fragmenty-nowego-testamentu/

Czy ktoś coś wie więcej na ten temat?


Offline Roszada

Odp: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudzień, 2016, 14:41 »
Pewnie jak zwykle poglądy uczonych będą lub są podzielone.
Jedni będą mówić o II wieku, inni o III, a jeszcze inni o IV. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudzień, 2016, 15:53 »
W 2012r ukazała się wiadomość o odnalezieniu 7 najstarszych manuskryptów Nowego Testamentu. Z najnowszego wpisu z 2016r na stronie Archeologia Biblijna wynika że najstarszym jest fragment Ewangelii Marka pochodzący sprzed 90roku. https://archeologiabiblijna.wordpress.com/2012/04/05/odkryto-najstarsze-fragmenty-nowego-testamentu/

Czy ktoś coś wie więcej na ten temat?

Ukazał się artykuł w Billu. Podobno pozytywnie to oceniają, tj. są to zabytki bardzo wczesne. Nie wiem czy na 90 r. to określono, bo do Brilla już nie mam dostępu. Czytałem to parę lat temu.


Offline Falo

Odp: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Grudzień, 2016, 07:29 »
Ale to trochę dziwne że tak długo trzeba czekać. Przydałoby się wiedzieć jakie dokładnie wersety zawierają te rękopisy. Gdyby na przykład ten fragment z Marka (sprzed 90r) zawierał cytat ze ST gdzie pierwotnie był tetragram mielibyśmy ostateczny dowód na to czy był przepisanym do NT czy też nie. Skończyłyby się spekulacje.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Grudzień, 2016, 18:28 »
Ale to trochę dziwne że tak długo trzeba czekać. Przydałoby się wiedzieć jakie dokładnie wersety zawierają te rękopisy. Gdyby na przykład ten fragment z Marka (sprzed 90r) zawierał cytat ze ST gdzie pierwotnie był tetragram mielibyśmy ostateczny dowód na to czy był przepisanym do NT czy też nie. Skończyłyby się spekulacje.

Wiesz ile kasy uczelnie przeznaczają na badanie starożytności? Jeśli nie, to powiem Ci, że to kasa jest głównym powodem, że tabliczki klinowe leżą w British Museum odłogiem od 150 lat :P Dlatego to tyle trwa. Mało kasy = mało uczonych = praca powolna. Do tego delikatna materia - słabo byłoby jakąś gafę strzelić :)


Offline Roszada

Odp: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Grudzień, 2016, 18:53 »
To tak z tymi wykopaliskami, jak te watykańskie mielące młyny, powoli ale dokładnie. ;D
Tatka latka. Pamiętam Qumran też całe lata rozwijali. Nie wiem czy wszystko już ujrzało światło dzienne.
Kiedyś czytałem, że miedzianych zwojów nie mogli ruszać, bo by się rozpadły, aż zdaje się znaleźli metodę. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowe najstarsze manuskrypty biblijne NT.
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudzień, 2016, 19:02 »
To tak z tymi wykopaliskami, jak te watykańskie mielące młyny, powoli ale dokładnie. ;D
Tatka latka. Pamiętam Qumran też całe lata rozwijali. Nie wiem czy wszystko już ujrzało światło dzienne.
Kiedyś czytałem, że miedzianych zwojów nie mogli ruszać, bo by się rozpadły, aż zdaje się znaleźli metodę. :-\

Qumran w pełni opracowane od jakichś 3 lat :) Łącznie z wersjami zdigitalizowanymi. Przy uwzględnieniu Qumran tworzona jest już także Biblia Hebraica Quinta (planowany koniec prac: 2020 r.).

Aha - domniemany Marek z I w. to fragmencik zawierający wyimki z Mk 5, 15-18 ;)
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień, 2016, 19:10 wysłana przez Gorszyciel »