INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > ATEIZM

"And no religion too..." czyli świat bez religii - mrzonka czy realna nadzieja?

<< < (13/13)

Sebastian:

--- Cytat: listonosz w 13 Maj, 2017, 21:20 ---No, w kazdym razie , dotychczasowe doswiadczenia  pokazaly , ze  zycie bez religii jest byc moze dobre dla poszczegolnych ludzi , ale  na pewno nie dla calego spoleczenstwa ...
--- Koniec cytatu ---
czy to samo powiesz o mieszkańcach Republiki Czeskiej?

Gorszyciel:

--- Cytat: Sebastian w 01 Czerwiec, 2017, 03:35 ---czy to samo powiesz o mieszkańcach Republiki Czeskiej?

--- Koniec cytatu ---

W Czechach nie całe społeczeństwo jest głównie ateistyczne. Jest bezwyznaniowe głównie. Bezwyznaniowy nie znaczy ateistyczny. Realną mapkę ateistów masz tutaj:


Ponadto ateizm czeski nie jest narzucany przez państwo, jak to ma miejsce w Korei Północnej.

Sebastian:

--- Cytat: Gorszyciel w 01 Czerwiec, 2017, 08:17 ---W Czechach nie całe społeczeństwo jest głównie ateistyczne. Jest bezwyznaniowe głównie
--- Koniec cytatu ---
niezależnie czy ateistyczne czy bezwyznaniowe czy nazwiemy to jeszcze jakoś inaczej jest to (używając słów usera listonosz) "społeczeństwo bez religii"

listonosz:

--- Cytat: Sebastian w 01 Czerwiec, 2017, 03:35 ---czy to samo powiesz o mieszkańcach Republiki Czeskiej?

--- Koniec cytatu ---

Oczywiscie zaraz  sprawdzilem na Wiki jak to u braci Czechow  z ta religia .  No i rzeczywiscie  : w 2009 roku, okolo  65% deklarowalo ateizm , 34% wierzacych  , 1% agnostykow .
Jest to dosyc wyjatkowa sytuacja  w Europie  i wyglada na to  , ze  Czechom calkiem z tym dobrze .
Wydaje mi sie , ze trzeba rozroznic  kraje , ktore narzucaja sila ateizm  i kraje , gdzie tendencje do ateizmu powstaja na skutek naturalnych procesow rozwojowych spoleczenstwa .
W pierwszym przypadku , moze dojsc do "wybuchu religijnosci " , kiedy system sie zmienia . (przykl . Sowiety )
W drugim przypadku religijnosc utrzymuje sie na  niskim poziomie , pomimo zmiany systemu. (Czechy ).
Nie wiem , czy prawidlowo oceniam ta sytuacje . Brakuje mi wiedzy .
Czy byly prowadzone jakies badania socjologiczne  w tym temacie ?
Bo w koncu Czesi to tez ludzie  i jakos swoje wewnetrzne potrzeby realizuja .
Kolakowski napisal kiedys , ze "Religia to odpowiedz na nieuchronna porazke zycia ". I te 65% czeskich ateistow rowniez to dotyczy . Chyba , ze znalezli jakas inna odpowiedz ... ???

A tak troche mniej powaznie :  Odpowiedzia na nieuchronna porazke zycia w Czechach jest  piwo  Budweiser. ;D

Safari:
Jestem już ostatnio tak daleko od pojęcia Boga, ze ciągle zaskakuje mnie jego żywotność w świadomości ludzkiej.
 
;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej