Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?  (Przeczytany 6271 razy)

Offline Estera

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Grudzień, 2016, 12:22 »
  Obecnie jest ... siedmiu ... jeden zmarł ... z tych ośmiu.
  O rezerwowym nie słyszałam ...
  NEMO ... chyba długo już jesteś poza WTS ... co?
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień, 2016, 12:25 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Grudzień, 2016, 12:30 »
  NEMO ... chyba długo już jesteś poza WTS ... co?
12 lat
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Salome

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Grudzień, 2016, 12:41 »
FILARY WŁADZY NAD UMYSŁEM


"Psychomanipulacja wspiera się na trzech filarach.
1. Pierwszym jest godny zaufania przywódca-guru.
Zajmuje on w sekcie miejsce centralne stając się symbolem jej stabilności, jedności i żywotności. „Święty mistrz” jest gwarantem przetrwania żądającym boskich hołdów oraz bezgranicznego posłuszeństwa. Wobec szeregowych członków grupy guru jest reprezentowany przez hierarchię dostojników dysponującą bardzo szerokim zakresem władzy. Budzi on wśród swych uczniów zarówno strach jak i podziw. Przywódca grupy religijnej jest zawsze w centrum istnienia sekty. To wokół niego koncentruje się jej życie i działalność. Najważniejszą funkcją wydaje się jego rola symboliczna. Jest on niezmiennie znakiem dążeń, celu, sensu i oczywiście mądrości, które oferuje sekta swoim zwolennikom. Nie jest poddawany żadnej weryfikacji, żadnej krytyce ani ocenie. Jest najwyższym dogmatem wiary dla adeptów sekty.
2. Drugi filar to efekt grupowy, który ma duże znaczenie w tłumieniu oporu. Proces oparty jest na emocjach. Polega on na wprowadzeniu jednostki w dobry nastrój poprzez czyste pachnące pokoje, atmosferę zrozumienia. Ponadto wszyscy wokół są przyjaźnie nastawieni. Dzięki temu uzyskiwana jest podatność jednostki na wpływ z zewnątrz. Otumaniony tą atmosferą adept czuje, że odnalazł spokój i szczęście, co wpływa na odbiór bodźców z zewnątrz. W ten sposób jednostka zostaje doprowadzona do poczucia przynależności do grupy. W tym stanie adept zrobiłby wszystko, aby ten błogostan trwał. Dlatego interes grupy staje się dla niego ważniejszy niż własny.
3. Trzecim i najbardziej niebezpiecznym jest doktryna i propaganda. Zadaniem propagandy jest omamienie i wywołanie poczucia bezpieczeństwa. Wszystkie twierdzenia są zawsze potwierdzone naukowo, a przesłania objawione przewodnikowi duchowemu. Adepci scjentologii uczeni są czytania tekstów sekty według metody wyjaśniania słów. Powoduje to utratę zdolności do krytycznej oceny. "


Magdalena Jankowska
Katedra Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
„PSYCHOMANIPULACJA JAKO TECHNIKA WERBUNKU WYKORZYSTYWANA PRZEZ SEKTY ORAZ ICH FASADOWE ORGANIZACJE "

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-9b2df9d1-5dac-4b19-97c0-55505d2572a8/c/Kwartalnik4_2012_9.pdf
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Estera

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Grudzień, 2016, 12:44 »
12 lat
   No to Nemo ..., miałeś prawo się pogubić ...
   W tych, coraz to nowych światełkach i wydarzeniach ...  :D :D :D
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Salome

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Grudzień, 2016, 12:59 »
W sektach wszystko jest wytłumaczalne, oczywiste, przewidywalne, skończone. Po co myśleć? Sekta bazuje na naśladownictwie, na psychologii tłumu. Najbardziej zindoktrynowane jednostki tracą swoją tożsamość, dławi się ich indywidualność, stają się marionetkami pociąganymi za sznurki.
Co mnie zawsze zadziwiało? Na całym świecie na wszystkich kontynentach ŚJ żyją według jednego podobnego scenariusza. Kiedyś byłam przekonana, że to efekt trwania w jedynej prawdziwej religii, gdzie panuje doskonała miłość i jedność.

Dziś po wielu latach tkwienia w systemie znam przyczynę. Jest to efekt długotrwałego procesu przebudowy osobowości. Sekty mają zamknięty system wiedzy, izolują człowieka od informacji z zewnątrz-wszystko, co mogłoby zachwiać u członków organizacji poczucie jedynej słusznej drogi życiowej i rodzić niepotrzebne wątpliwości, jest eliminowane. Niezależne myślenie, wykształcenie, prasa, telewizja, kontakty z przyjaciółmi i rodziną ze świata. Same zagrożenia.
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Światus

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Grudzień, 2016, 13:29 »
Jakiś czas temu mówiłem znajomemu, że ma świetne zadatki na odstępcę bo myśli samodzielnie  ;D
Mówiąc krótko; Świadek, który zaczyna myśleć przestaje być Świadkiem...

Dziś po wielu latach tkwienia w systemie znam przyczynę. Jest to efekt długotrwałego procesu przebudowy osobowości. Sekty mają zamknięty system wiedzy, izolują człowieka od informacji z zewnątrz-wszystko, co mogłoby zachwiać u członków organizacji poczucie jedynej słusznej drogi życiowej i rodzić niepotrzebne wątpliwości, jest eliminowane. Niezależne myślenie, wykształcenie, prasa, telewizja, kontakty z przyjaciółmi i rodziną ze świata. Same zagrożenia.

I jednocześnie burzą fundamenty, na których opierało sie dotychczasowe życie i zastępują je własnymi.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień, 2016, 13:40 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Grudzień, 2016, 13:40 »
Jak ŚJ myśleli, to źle myśleli ;):

*** re rozdz. 19 s. 118 ***
Po pierwszej wojnie światowej Palestyna została terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii, co otworzyło wielu Żydom drogę powrotu. W roku 1948 powstało państwo Izrael. Czy te wydarzenia nie dowodziły, iż Żydzi mieli dostąpić błogosławieństw Bożych? Świadkowie Jehowy przez wiele lat tak właśnie myśleli. W roku 1925 opublikowano 128-stronicową książkę Comfort for the Jews (Pociecha dla Żydów). A w roku 1929 ukazała się atrakcyjnie wydana książka Życie, omawiająca na 360 stronach między innymi Księgę Hioba i przeznaczona głównie dla Żydów. Podjęto spory wysiłek — zwłaszcza w Nowym Jorku — by dotrzeć do nich z tym orędziem mesjanistycznym

*** w95 1.2 s. 13  ***
Słudzy Jehowy myśleli niegdyś, że lud wielki (czyli wielka rzesza) z Księgi Objawienia 7:9, 10 wyobraża inną grupę niż drugie owce z Ewangelii według Jana 10:16 oraz owce z Ewangelii według Mateusza 25:33. Ponieważ w Biblii powiedziano o nim, że ‛stoi przed tronem’, więc mniemano, iż przebywa w niebie — co prawda nie zasiada na tronach, jak współwładcy i współdziedzice Chrystusa, lecz znajduje się na jakimś drugorzędnym miejscu przed tronem.



Offline Światus

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Grudzień, 2016, 13:52 »
Jak ŚJ myśleli, to źle myśleli ;):

*** re rozdz. 19 s. 118 ***
Po pierwszej wojnie światowej Palestyna została terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii, co otworzyło wielu Żydom drogę powrotu. W roku 1948 powstało państwo Izrael. Czy te wydarzenia nie dowodziły, iż Żydzi mieli dostąpić błogosławieństw Bożych? Świadkowie Jehowy przez wiele lat tak właśnie myśleli.

*** w95 1.2 s. 13  ***
Słudzy Jehowy myśleli niegdyś,

Jest małe ale z tymi tekstami. Zwykli ŚJ nie myśleli, oni musieli w to wierzyć.

Znalazłem ciekawy tytuł artykułu ze Strażnicy;
‛Nie daj się szybko wytrącić ze swego sposobu rozumowania’!
Ciekawe, że werset ten nie stosuje się do nauk WTS. I co to znaczy "szybko"? 26 zmian nauk w ciagu 4 lat...
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Salome

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Grudzień, 2016, 13:59 »
Najczęściej niezależna refleksja zostaje zgaszona przez sposób myślenia:
"ale gdzież pójdziemy?",
"przecież to prawdziwa religia",
"ludzie są omylni, ale jestem w organizacji Bożej",
"Bóg zawsze miał na ziemi swój zorganizowany lud",
"poczekam na Jehowę, sprawa się wyjaśni".
No i moje ulubione "coraz jaśniejsze światło"...

Tym podobne gotowce ucinają wszelkie wątpliwości w głowie. Sama wpadłam na lata w taki gorset myślenia.
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Estera

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Grudzień, 2016, 14:07 »
  Ja bym jeszcze dodała, do tego Salome ...
  "Miłością trzeba wszystko zakryć" ...

   Ja, to nazywam ... "PRZYKRYWKI NA LOGICZNE MYŚLENIE" ...
   Które powodują, że to logiczne myślenie, przestaje w naszych oczach być logicznym myśleniem.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień, 2016, 14:11 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Roszada

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Grudzień, 2016, 14:28 »
Najczęściej niezależna refleksja zostaje zgaszona przez sposób myślenia:
"ale gdzież pójdziemy?",
"przecież to prawdziwa religia",
"ludzie są omylni, ale jestem w organizacji Bożej",
"Bóg zawsze miał na ziemi swój zorganizowany lud",
"poczekam na Jehowę, sprawa się wyjaśni".
No i moje ulubione "coraz jaśniejsze światło"...

Tym podobne gotowce ucinają wszelkie wątpliwości w głowie. Sama wpadłam na lata w taki gorset myślenia.
I jeszcze jedno:
ŚJ się mylili, ale nigdy nie popełnili błędu utraty wiary. :)

*** w95 1.1 s. 3  ***
Czy w tym okrutnym, znikczemniałym świecie nie wydawało ci się już kiedyś, że jesteś u kresu wytrzymałości? A może nawet zadawałeś sobie pytanie: „Czy życie ma jakikolwiek sens?” Hiob mógł się czuć podobnie, ale choć popełniał błędy, nigdy nie utracił wiary w Boga.


Offline Estera

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Grudzień, 2016, 14:36 »
  ... Moje wszystkie przykrywki na logiczne myślenie ...
  Pozdejmowały się dopiero wtedy, jak zaczęłam odkrywać prawdę o WTS.
  I wszystko nagle jakimś cudem, zaczęło mi się układać w jedną logiczną całość.
                       Kim? i czym?, ta cała WTS jest?
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline ExSJMario

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Grudzień, 2016, 14:42 »
Mnie zawsze zastanawiał zwrot NIEZALEŻNE MYŚLENIE.
Zawsze mnie to stwierdzenie irytowało bo nie rozumiałem go do końca.
Wydawało mi się, że rozumiałem prawdę i wg. niej żyłem.Ale to mi się tylko wydawało.
Dzisiaj już wiem o co chodzi. To po prostu czysta manipulacja, żeby tylko i wyłącznie myśleć tak jak nakazuje ci samozwańczy niewolnik.
Jeśli w jakiejkolwiek kwestii będziesz miał inne zdanie i tok rozumowania to będziesz na cenzurowanym.
Jak pomyślę sobie o pewnych zdarzeniach w zborze i jakie stanowisko zajmowałem w niektórych sprawach to mam teraz czarno na białym.
Zawsze na mnie krzywo patrzeli i w końcu zdjęli z tzw. przywilejów mówiąc, że mam niewłaściwe podejście.
"Człowiek zostaje przyjęty do kościoła za to w co wierzy, a wykluczony za to, co wie" - Mark Twain


Offline Estera

Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Grudzień, 2016, 14:47 »
  Ale chyba tego ... NIE ŻAŁUJESZ? ... Co?
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Świadkowie Jehowy mogą myśleć?
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Grudzień, 2016, 16:51 »
Czyli zmieniać zdanie i myśleć, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu jednej wersji, może obecnie bez konsekwencji negatywnych dokładnie SIEDMIU ŚJ na całym świecie :P