Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zabawa w zagadki  (Przeczytany 56449 razy)

Offline Roszada

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #195 dnia: 05 Marzec, 2017, 11:55 »
Obecnie uważany jest za anonimowy, ale że napisał go ktoś z kręgu Pawła (niektórzy uczeni wspominają o Łukaszu, inni o Klemensie Rzymskim, jeszcze inni o Barnabie). Na pewno był to ktoś wykształcony (świadczy o tym jakość literacka greczyzny Listu).
Co do daty powstania to jedni uczeni mówią o roku 67, inni, że gdzieś w latach 80-90. Na pewno powstał przed 140 rokiem, gdyż z tego roku pochodzi pierwsze jego cytowanie.
Nieżyjący już ks. E.Dąbrowski, największy mój autorytet biblijny, ortodoks i znawca Biblii i pisarzy wczesnochrześcijańskich, uważa że autorem Listu do Hebrajczyków jest PAWEŁ Apostoł.
Dał temu wyraz w tytule księgi:

Św. Apostoła Pawła List do Hebrajczyków.

Szeroko argumentuje to w książce Prolegomena do Nowego Testamentu (także Życie Św. Pawła) oraz we wstępach w swych przekładach greckim i łacińskim.

Ja przy tym pozostaję. :)


Offline Martin

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #196 dnia: 05 Marzec, 2017, 12:15 »
Roszado, z całym szacunkiem, ale ten ksiądz zmarł w 1970 r. W badaniach naukowych, w biblistyce również, od tego czasu minęła epoka, jeśli chodzi o postęp.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #197 dnia: 05 Marzec, 2017, 12:26 »
Roszado, z całym szacunkiem, ale ten ksiądz zmarł w 1970 r. W badaniach naukowych, w biblistyce również, od tego czasu minęła epoka, jeśli chodzi o postęp.
No i co z tego że w 1970.
Paweł zmarł w 67 r. i też trzeba by było go w biblistyce i teologii douczyć. :)

Ks. Dąbrowskiego jakoś nikt za bardzo wprost nie obalił.
Sam wiele czytałem i jego opracowań i nowych, ale jakoś kiepsko im idzie w konfrontacji z nim.
Zresztą najwięksi teologowie też już nie żyją od lat choćby K. Rahner czy inni a to nie świadczy, że ich dorobek nie jest warty.

Mnie przede wszystkim interesuje zgodność ks. Dąbrowskiego z historią i tradycją wieków I-III, a nie wymysły filologiczne z XXI wieku.
Proszę bardzo niech obalą wprost te świadectwa historyczne z wieków I-III, to wtedy nie wiem czy jeszcze będzie można ich nazwać katolikami. ;)


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #198 dnia: 05 Marzec, 2017, 12:40 »
Teraz moja kolej :)

Mam dla Was zagadkę.
Czy dyskusja o autorstwie listu do Hebrajczyków (zresztą bardzo ciekawa) powinna być prowadzona w kąciku 'zabaw w zagadki'? ;)
Podpowiem, bo może to skomplikowane pytanie. Możliwe odpowiedzi: tak/nie lub dla odbiorców z za wielkiej wody yes/no.
Kto pierwszy zgadnie ten zadaje zagadkę! ;D


Offline Martin

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #199 dnia: 05 Marzec, 2017, 12:41 »
Rozmawiamy o nauce, a nie o wierze. Interesują mnie fakty, a nie tradycja tej czy innej religii. Chyba nawet badacze katoliccy przyznają, że Hebrajczyków najprawdopodobniej nie spisał Paweł. Ja, jako laik, chętnie zapoznam się z dowodami.  :)
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #200 dnia: 05 Marzec, 2017, 12:47 »
Rozmawiamy o nauce, a nie o wierze. Interesują mnie fakty, a nie tradycja tej czy innej religii. Chyba nawet badacze katoliccy przyznają, że Hebrajczyków najprawdopodobniej nie spisał Paweł. Ja, jako laik, chętnie zapoznam się z dowodami.  :)
Możesz wierzyć jak chcesz. Nawet w swoją naukowość. :)
Naukowości ks. Dąbrowskiemu nie odbiorę bo nie jestem władny, a był szefem komentarzy KUL do NT.
Mnie magisterium Kościoła Katolickiego nie obliguje do tego, żebym wierzył, że księgę Hebrajczyków napisał pan Piekłasiewicz czy Iksiński.
Nie ma dogmatu w tej kwestii więc możesz mnie uważać za zacofanego skoro powołuję sie na rok 1970,
Ale ja na krok nie odstąpię od tego w co wierzono i o czym pisano w wiekach I-III w tej kwestii.

Śmiem twierdzić, że w wiekach I-III lepiej znano ówczesną grekę, niż dzisiejsi uczeni z XXI wieku. :) To samo dotyczy autorstwa Hbr.

Wydaje się, że u Gorszyciela znajdę większe zrozumienie, niż u Ciebie, i choć po trosze poparcie dla mych wierzeń i też opartych na uczonych a nie kmiotkach. :-\


Offline Startek

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #201 dnia: 05 Marzec, 2017, 14:22 »
Niema o co się kłócić , autor listu wymienia siebie jako jedną z osób , które otrzymały potwierdzenie prawd głoszonych o Chrystusie od innych ( Hebr 2:3) Ten fakt wyklucza z autorstwa Pawła , który z kolei twierdził że otrzymał owo potwierdzenie od samego Boga , nie żadnego człowieka .Gal 1:12  Styl Listu , zawarte w nim słownictwo i różne formy literackie nie potwierdzają  , że autorem mógł być Paweł ,Barnaba Sylas , Apollos Łukasz Filip , Pryska , Akwila  lub Klemens z Rzymu . Wczesny Kościół miał posiadał kilka  pomysłów na temat autorstwa Listu . Jednak dzisiejsi badacze Pism nadal  nie są w stanie tego ustalić . Najlepiej jest uznać że List został napisany przez anonimowego autora . Ostatecznie autorstwo przypisuje się Duchowi Świętemu . 2 Piotra 1:21 .


Offline Roszada

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #202 dnia: 05 Marzec, 2017, 14:59 »
Niema o co się kłócić , autor listu wymienia siebie jako jedną z osób , które otrzymały potwierdzenie prawd głoszonych o Chrystusie od innych ( Hebr 2:3) Ten fakt wyklucza z autorstwa Pawła , który z kolei twierdził że otrzymał owo potwierdzenie od samego Boga , nie żadnego człowieka .Gal 1:12  Styl Listu , zawarte w nim słownictwo i różne formy literackie nie potwierdzają  , że autorem mógł być Paweł ,Barnaba Sylas , Apollos Łukasz Filip , Pryska , Akwila  lub Klemens z Rzymu . Wczesny Kościół miał posiadał kilka  pomysłów na temat autorstwa Listu . Jednak dzisiejsi badacze Pism nadal  nie są w stanie tego ustalić . Najlepiej jest uznać że List został napisany przez anonimowego autora . Ostatecznie autorstwo przypisuje się Duchowi Świętemu . 2 Piotra 1:21 .
Ja sie nie kłócę tylko uzasadniam swe stanowisko.

A co do Twej treści, to zapomniałeś wspomnieć o końcowych słowach.
Niech ktoś mi kogoś, poza Pawłem, dopasuje do tych słów:

„(...) Wiedzcie, że brat nasz, Tymoteusz został zwolniony. Jeśli tylko wnet przybędzie, z nim razem zobaczę was. Pozdrówcie wszystkich waszych przełożonych i wszystkich świętych! Pozdrawiają was [bracia] z Italii” (Heb 13:23, 24).


Offline HARNAŚ

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #203 dnia: 05 Marzec, 2017, 16:44 »
Trzeba jeszcze brać nakładkę na fakt , że apostoł Paweł miał Alzheimera ;) , do czego zresztą sam się przyznaje 1 Kor.1:16
"Owszem ochrzciłem też dom Stefanasa. Jeśli chodzi o resztę , to nie wiem czy jeszcze kogoś ochrzciłem."
Troszkę nu się na starość pozapominało :D


Offline Startek

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #204 dnia: 05 Marzec, 2017, 19:43 »
Trzeba jeszcze brać nakładkę na fakt , że apostoł Paweł miał Alzheimera ;) , do czego zresztą sam się przyznaje 1 Kor.1:16
"Owszem ochrzciłem też dom Stefanasa. Jeśli chodzi o resztę , to nie wiem czy jeszcze kogoś ochrzciłem."
Troszkę nu się na starość pozapominało :D
To nie był Alzheimer , to skutki kamienowanka które zaserwowali mu Świadkowie Jehowy czyli Żydzi . Za wyznawanie Chrystusa. Może to było przyczyną zapomnienia .


Offline HARNAŚ

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #205 dnia: 05 Marzec, 2017, 20:03 »
Trzeba oddać Pawełkowi , że potrafił  jednak budować najbardziej złożone zdania ze wszystkich pisarzy biblijnych. Są niektóre  jego wypowiedzi , że na jednym wdechu nie przeczytasz ;)


Offline Światus

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #206 dnia: 15 Lipiec, 2017, 20:43 »
Wątek osłabł duchowo...
Ale pojawiło się trochę nowych osób, może wniosą trochę świeżego osocza  :D
Przypominam zasadę; osoba, która odgadła, ma prawo zadać następna zagadkę.

Pytanie;
Podaj imiona biblijnych trojaczków  ;)
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #207 dnia: 15 Lipiec, 2017, 21:11 »
Sem, Cham i Jafet ?   ::)
Choć to sprawa podobno dyskusyjna.  :D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Światus

Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #208 dnia: 15 Lipiec, 2017, 22:57 »
Sem, Cham i Jafet ?   ::)
Choć to sprawa podobno dyskusyjna.  :D

To miała być TRUDNA zagadka  >:(
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Zabawa w zagadki
« Odpowiedź #209 dnia: 16 Lipiec, 2017, 09:21 »
To miała być TRUDNA zagadka  >:(

I ,, była''  :P A Ty się nie marszcz, bo Ci tak zostanie. :D

To teraz ja...
Którzy ( wymień co najmniej trzech) polscy pisarze używali imienia Boga i jak ono brzmiało?  :D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).