Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Iz 60,17 w interpretacji WTS  (Przeczytany 1252 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Iz 60,17 w interpretacji WTS
« dnia: 08 Październik, 2016, 00:05 »
Najpierw perykopa w PNŚ:
Iz 60,17: Zamiast miedzi przyniosę złoto, a zamiast żelaza przyniosę srebro, a zamiast drewna — miedź, a zamiast kamieni — żelazo; i uczynię pokój twymi nadzorcami, a prawość — wyznaczającymi ci zadania.

A teraz komentarz Strażnicy:
Zgodnie z zapowiedzią Izajasza — omówioną już w rozdziale 9 tej książki — Jehowa miał zapewnić swemu ludowi wzrost liczebny (Izaj. 60:22). Ale w tym samym proroctwie obiecał coś jeszcze: „Zamiast miedzi przyniosę złoto, a zamiast żelaza przyniosę srebro, a zamiast drewna — miedź, a zamiast kamieni — żelazo; i uczynię pokój twymi nadzorcami, a prawość — wyznaczającymi ci zadania” (Izaj. 60:17). Jak rozumieć to proroctwo? Jak się ono spełnia w naszych czasach?
Według słów zanotowanych przez Izajasza jeden materiał miał być zastąpiony innym. Ale zwróćmy uwagę, że nie chodzi o zmianę ze złego na dobre, lecz z dobrego na lepsze. Zastąpienie miedzi złotem stanowi ulepszenie i podobnie jest z pozostałymi wymienionymi materiałami. W ten obrazowy sposób Jehowa zapowiedział stopniową poprawę stanu swojego ludu. W jakiej dziedzinie miała być ona widoczna? Wzmianka o „nadzorcach” oraz ‛wyznaczających zadania’ wskazuje na usprawnienia organizacyjne — lud Boży miał być otaczany coraz lepszą opieką.
(kr, [= Królestwo Boże panuje!, 2014] s. 119, ak. 6-7)

Oczywiście chodzi po prostu o to, że Bóg obiecał zapewnić nie tylko jako takie przeżycie, ale wręcz dobrobyt tym, którzy zdziesiątkowani po niewoli babilońskiej do Judy powrócą. Ponadto obiecane im zostały inne błogosławieństwa w sprawach, co do których mogli by powracający mieć obawy. I tyle. Wskazuje na to wyraźnie kontekst (PNŚ):
15 „Zamiast być całkowicie opuszczoną i znienawidzoną, przez którą nikt by nie przechodził, będziesz za moją sprawą przedmiotem dumy po czas niezmierzony, radosnym uniesieniem na pokolenie za pokoleniem. 16 I będziesz ssać mleko narodów, będziesz też ssać pierś królów; i poznasz, że ja, Jehowa, jestem twym Wybawcą, a twym Wykupicielem jest Mocarz Jakubowy. 17 Zamiast miedzi przyniosę złoto, a zamiast żelaza przyniosę srebro, a zamiast drewna — miedź, a zamiast kamieni — żelazo; i uczynię pokój twymi nadzorcami, a prawość — wyznaczającymi ci zadania.
18 „Nie będzie już słychać o przemocy w twoim kraju, o złupieniu czy zgubie w twoich granicach. I nazwiesz swe mury Wybawieniem, a swe bramy Chwałą. 19 Słońce nie będzie już dla ciebie światłem za dnia ani swą jasnością nie będzie cię oświetlał księżyc. I Jehowa stanie się dla ciebie światłem po czas niezmierzony, a twój Bóg twoim pięknem. 20 Słońce twe już nie będzie zachodzić, nie będzie też ubywać twego księżyca, bo Jehowa stanie się dla ciebie światłem po czas niezmierzony i dopełnią się dni twej żałoby. 21 A jeśli chodzi o twój lud, wszyscy będą prawi; po czas niezmierzony będą posiadać tę ziemię, oni — zasadzona przeze mnie latorośl, dzieło moich rąk, ku mojej ozdobie. 22 Malutki stanie się tysiącem, a niewielki — potężnym narodem. Ja, Jehowa, przyśpieszę to w stosownym czasie”.