Oczywiście się zgadzam, ale zauważyłem, że większość osób w internecie starająca się walczyć z SJ używa w znakomitej większości artykułów sprzed wielu lat, co częstokroć jest zbywane machnięciem ręki
Po wielu latach milczenia o przewodnictwie Piotra, a nawet zaprzeczaniu jakiegokolwiek jego prymatu Towarzystwo zmieniło podejście do tej kwestii.
Powodem było wprowadzenie rotacyjnego przewodniczenia w CK:
„Dnia 6 września 1971 roku zdecydowano, że członkowie
Ciała Kierowniczego będą co roku kolejno – według porządku alfabetycznego – obejmować
przewodnictwo na zebraniach tego grona. Postanowienie to wprowadzono 1 października” („Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 234).
Od roku 1972 zaczęły się więc pojawiać masowo, ‘jak grzyby po deszczu’, fragmenty o przewodzeniu czy przewodniczeniu Piotra (tymczasowo
):
„Ze sprawozdania zamieszczonego w Dziejach Apostolskich wynika, że zapewne apostoł
Piotr przewodniczył ciału kierowniczemu w świątecznym dniu Pięćdziesiątnicy roku 33 n.e., zaś w późniejszym okresie jako przewodniczący pewnego razu wystąpił uczeń Jakub, przyrodni brat Jezusa Chrystusa. Fakty te, jak również inne dostępne dziś źródła historyczne, narzucają wniosek, że przewodnictwo w ciele kierowniczym podlegało rotacji i przechodziło kolejno na następnych członków, tak samo jak przewodniczący prezbiterstwa, czyli »grona starszych« poszczególnych zborów chrześcijańskich, zmieniali się kolejno, ustępując miejsca innemu spośród starszych” (Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 7 s. 18).
„Wyróżnił się zwłaszcza w dniu Pięćdziesiątnicy, ale i później szereg razy wystąpił (czasami wespół z Janem) w imieniu uczniów i
najwidoczniej przewodniczył niektórym zgromadzeniom (Dzieje 1:15-22; 2:14, 37; 4:8-20; 5:1-9, 27-32)” (Strażnica Rok XCIV [1973] Nr 17 s. 20).
„A jakie pytania zadał Jezus apostołowi Piotrowi, który
wysunął się na czoło pośród dwunastu, gdy jeszcze z nimi był Jezus, i który jako
pierwszy miał objąć przewodnictwo po jego wstąpieniu do nieba?” (Strażnica Rok XCVIII [1977] Nr 3 s. 21).
„
POD PRZEWODEM PIOTRA” (Strażnica Rok XCVIII [1977] Nr 8 s. 19).
„
Przewodnictwo w tym dawaniu świadectwa objął apostoł Piotr” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 5 s. 24).
„Jednakże od dnia Pięćdziesiątnicy Piotr zaczął się zmieniać. Pobudzony przez ducha świętego
objął przewodnictwo w działalności głoszenia wśród Żydów w Jeruzalem (Dzieje, rozdziały od 2 do 5)” (Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 10 s. 13).
„
Apostoł Piotr objął przewodnictwo i w dniu Pięćdziesiątnicy »dawał dokładne świadectwo« tysiącom Żydów przybyłych na to święto z wielu krajów” („Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 28).
„
Obejmując przewodnictwo podczas tego pamiętnego wydarzenia, Piotr użył pierwszego z »kluczy królestwa niebios«, które obiecał mu dać Jezus (Mateusza 16:19)” (Strażnica Nr 18, 1996 s. 8).
„»(...) Wtedy więc wkładali Apostołowie na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego«. (Werset 20 wskazuje, że przy tej okazji
objął przewodnictwo Piotr)” („Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” 2001 s. 324; por. edycja z roku 1991 s. 328).
„Wkrótce potem [Jezus] uhonorował go, pozwalając mu
przewodzić w dziele prowadzonym przez uczniów” („Zbliż się do Jehowy” 2002 s. 298).
„Niespełna dwa miesiące później
obdarzył go szczególnym zaszczytem – pozwolił mu przewodzić w dawaniu świadectwa tłumom zebranym w Jerozolimie z okazji Pięćdziesiątnicy (Dzieje 2:14-40)” („Bądź moim naśladowcą” 2007 s. 168).
To jednak nie są tylko starsze teksty o Piotrze ale i obecne.
Piotr nie jest równym, ale przewodzi.
Piotr był potrzebny w uzasadnieniu przewodniczenia podczas obrad dzisiejszego Ciała Kierowniczego.
Dlatego naprostowano częściowo swój pogląd biblijny.