Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Politeizm  (Przeczytany 11935 razy)

Offline Roszada

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #75 dnia: 31 Sierpień, 2016, 19:41 »
A kto powiedział, że wierzę w politeizm? :)
Domagasz się politeizmu u innych więc pewnie zależy Ci na nim. Sam świadectwo sobie wystawiasz. :)

Jeśli wmawiasz innym politeizm to zakładasz istnienie tych wielu bogów.


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #76 dnia: 31 Sierpień, 2016, 19:48 »
Ranisz moje serduszko :< Ja się niczego nie domagam, wytykam tylko błędy w logice.


Offline Roszada

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #77 dnia: 31 Sierpień, 2016, 19:53 »
Ranisz moje serduszko :< Ja się niczego nie domagam, wytykam tylko błędy w logice.
Na razie żadnej logiki nie widzę.
Domagać się w XXI wieku politeizmu?
Znam formuły wiary chrześcijańskie od I wieku do XXI i jakoś Ty masz tylko inną logikę.
Nigdy nie pisano o politeizmie, owszem, ale pogańskim, jaki Ty preferujesz poprzez swoją logikę.


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #78 dnia: 31 Sierpień, 2016, 19:56 »
Rodzina to grupa. Jeden Bóg już nie może być grupą. Trzy osoby za to są grupą. Porównanie nie najlepsze.

Tutaj właśnie wykazałem ten błąd logiki :)

Aczkolwiek ciekawi mnie, jakie formuły wiary chrześcijańskiej z I wieku posiadasz, jako że nie posiadamy źródeł które o tym mówią.


Efezjan

  • Gość
Odp: Politeizm
« Odpowiedź #79 dnia: 31 Sierpień, 2016, 19:58 »
A kto powiedział, że wierzę w politeizm? :)
Spójrz do postu w tym wątku, gdzie tłumaczę koncepcję Trójcy na podstawie tlenku wodoru.
Swoją drogą: ciekawy temat pracy magisterskiej z teologii dogmatycznej mógłby być: Koncepcja Trójcy na podstawie tlenku wodoru. :P


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #80 dnia: 31 Sierpień, 2016, 20:02 »
Spójrz do postu w tym wątku, gdzie tłumaczę koncepcję Trójcy na podstawie tlenku wodoru.
Swoją drogą: ciekawy temat pracy magisterskiej z teologii dogmatycznej mógłby być: Koncepcja Trójcy na podstawie tlenku wodoru. :P

Bardzo podobało mi się to porównanie, ale znowu jest problem. Tlenek Wodoru nie może mieć dzieci, a przecież Chrystus jest jednorodzonym synem bożym :)


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Politeizm
« Odpowiedź #81 dnia: 31 Sierpień, 2016, 20:08 »
Bardzo podobało mi się to porównanie, ale znowu jest problem. Tlenek Wodoru nie może mieć dzieci, a przecież Chrystus jest jednorodzonym synem bożym :)

Dodatkowo tlenek wodoru składa się z dwóch takich samych cząsteczek wodoru i jednej innej cząsteczki tlenu. A w koncepcji trójcy nie ma dwóch takich samych istot.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Roszada

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #82 dnia: 31 Sierpień, 2016, 20:10 »
Tutaj właśnie wykazałem ten błąd logiki :)

Aczkolwiek ciekawi mnie, jakie formuły wiary chrześcijańskiej z I wieku posiadasz, jako że nie posiadamy źródeł które o tym mówią.
Nie widzę żadnego wykazani niczego. Ot po prostu Twoja opinia i to odosobniona.

To masz słabe informacje co do formuł wiary.
Oto formuła chrzcielna z Didache identyczna jak w Mt 28:19:

„Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego w wodzie żywej. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. Jeśli brak ci jednej i drugiej, polej głowę trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (7:1-3).

Obie z I wieku. Didache jest dość różnie datowane ale od 90 roku do 150.
Powszechnie 100 r.


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Politeizm
« Odpowiedź #83 dnia: 31 Sierpień, 2016, 20:19 »
Litania Loretańska
do Najświętszej Maryi Panny

 

Kyrie eleison. Christe eleison. Kyrie eleison.

Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, - zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

Święta Maryjo, - módl się za nami.


Wychodzi 4 razy "Boże" .Pewnie są na to wyjaśnienia.
Nie twierdzę że to politeizm , ale bez "nowego światła" lub  "aktualnego zrozumienia" potrzebnego na ten wątek , wydaje się  że  ten prosty tekst modlitwy może to być politeizm :)
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #84 dnia: 31 Sierpień, 2016, 20:19 »
Jeśli mam wybierać między opinią nieznanej mi osoby z forum, a opinii zespołu historyków(częstokroć księży), jasnym jest ze wybiorę te drugie ;)


Offline Roszada

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #85 dnia: 31 Sierpień, 2016, 20:19 »
Cytuj
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Sam zacytowałeś.
Cytuj

Jeśli mam wybierać między opinią nieznanej mi osoby z forum, a opinii zespołu historyków(częstokroć księży), jasnym jest ze wybiorę te drugie
Jak to do mnie, to ja się właśnie od nich uczyłem.
Zresztą też przez 9 lat byłem prelegentem w seminarium duchownym.
Nie spotkałem tam Twoich poglądów. A dzieła też lepsze czytałem niż Ty.

Cytuj
Cytat: Enmebaralugalzagesi w Dzisiaj o 19:33

    Rodzina to grupa. Jeden Bóg już nie może być grupą. Trzy osoby za to są grupą. Porównanie nie najlepsze.

Tutaj właśnie wykazałem ten błąd logiki :)
Bóg nie może być grupą?
Przecież wymieniacie całe grupy bogów hinduistycznych i mówicie, ze to jeden bóg.

Słowo grupa Ty wprowadziłeś, a nie ja, by gmatwać.
Ja powiedziałem krótko:
jeden Bóg w trzech osobach
jedna rodzina zawierająca 3 osoby.

Masz swoją logikę i nie pasuj jej do mojej bo i tak nie pasuje. :(
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień, 2016, 20:35 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Politeizm
« Odpowiedź #86 dnia: 07 Wrzesień, 2016, 13:34 »
W chrześcijaństwie jest jeden Bóg w trzech osobach.

W Towarzystwie jest jeden Bóg i jeden bóg, który stanowi razem ze 144 tys. liczbę 144 001 osób.
*** w83/1 ss. 8-9 ***
Po zmartwychwstaniu do życia w Królestwie niebiańskim tych 144 001 władców niebiańskich zajmuje dogodną pozycję

W religiach pogańskich istniał Bóg wiodący (np. Zeus) i mniejsi bogowie.


Tusia

  • Gość
Odp: Politeizm
« Odpowiedź #87 dnia: 07 Wrzesień, 2016, 21:56 »
Po zmartwychwstaniu do życia w Królestwie niebiańskim tych 144 001 władców niebiańskich zajmuje dogodną pozycję

do ataku: