Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1926 - Zniesienie V.D.M., pytań dla mówców Towarzystwa  (Przeczytany 578 razy)

Offline Roszada

1926 - Zniesienie V.D.M., pytań dla mówców Towarzystwa
« dnia: 06 Sierpień, 2016, 18:47 »
Powyższe pytania dla mówców Towarzystwa wprowadzono w roku 1916, a zniesiono tymi oto słowami w roku 1926:

"V. D. M. PYTANIA ZNIESIONE
Nie widząc żadnych dobrych rezultatów w rozwieszczaniu radosnej nowiny o Królestwie przez otrzymywanie i egzaminowanie V. D. M. pytań, zakres tej pracy zostaje zniesiony czyli skasowany. Każde dziecko Boże, posiadające ducha Pańskiego i pragnienie służenia jego sprawie, będzie pobudzone pobudką miłości do sprawowania tego, co będzie mogło. Odpowiadanie na V. D. M. pytania zdaje się nie jest mu żadną pomocą" (Strażnica 15.10 1926 s. 306 [ang. 15.08 1926 s. 242]).

Wprowadzenie V. D. M. patrz:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=3160.msg46696;topicseen#msg46696

A oto wcześniejsze reperkusje z tym związane:

*** yb74 s. 17 Działalność świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych (część 1) ***
Demokratyczny system wyboru „starszych” mógł w latach dwudziestych doprowadzić do zahamowania aktywności i postępu w dziele Królestwa. Istniały różne poglądy co do sposobu przeprowadzania takich wyborów. Niektórzy wymagali od kandydatów poprawnych odpowiedzi co najmniej na 85 procent pytań zawartych w V.D.M. (V.D.M. oznaczało Verbi Dei Minister czyli Kaznodzieja Słowa Bożego). Tak na przykład uważali bracia w Dreźnie. Bracia z Halle doświadczyli jednak trudności związanych z takimi bezwzględnymi wymaganiami. W zborze tym byli bracia, których stosunek do dzieła nie był odpowiedni, ale każdy z nich dążył do objęcia kierownictwa w zborze. Kiedy im jednak powiedziano, że nie odpowiadają wymaganiom, gdyż nawet nie odpowiedzieli na pytania z V.D.M. szybko uzupełniali braki pod tym względem. Kiedy w dalszym ciągu nie przyznano im stanowiska, o jakie się ubiegali, wszczęli bunt. Następstwem tego był rozłam w zborze. Z 400 głosicieli pozostało w zborze tylko 200 do 250 osób.

M: Poprawiłem numer strony rocznika (było: s.17)
Ja poprawiłem ponownie. Było dobrze polska s. 17, a w ang. jest s. 101.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec, 2019, 19:39 wysłana przez Roszada »