Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wykluczenie jest niebiblijne?  (Przeczytany 1965 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Wykluczenie jest niebiblijne?
« dnia: 22 Lipiec, 2016, 18:43 »
Roszada, kiedy, gdzie i jakimi słowami ŚJ pisali, że ekskomunika/wykluczenie jest złą, niebiblijną praktyką wymyśloną przez Kościół katolicki? Możesz mi zarzucić cytaty?:)


Offline Roszada

Odp: Wykluczenie jest niebiblijne?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipiec, 2016, 18:48 »
Roszada, kiedy, gdzie i jakimi słowami ŚJ pisali, że ekskomunika/wykluczenie jest złą, niebiblijną praktyką wymyśloną przez Kościół katolicki? Możesz mi zarzucić cytaty?:)
Ang. fragment z Awake!, skan, zamieszczał M. Tam pisano coś o KK.
Poproś go.
Ja znam takie oto polskie teksty, ale nie mówią one wprost o 'niebiblijności':

„Myślą, że ich radykalne, urodzone i zasadnicze stanowisko daje im specyalny przywilej do Boskiej łaski i błogosławieństwa. To usposobienie doprowadza ich do zgwałcenie zasady w różny sposób: 1) Przez posądzenie i potępianie innych, którzy nie są ich zapatrywania; 2) Przez odmówienie społeczności tym, którzy jeszcze wierzą w okup, restytucyę i wysokie powołanie. Innemi słowy, czynią to jedynie dlatego, ponieważ nie mogą wytrzymać próby i doświadczenia w towarzystwie” (Strażnica 15.05 1919 s. 157).

Czy Bóg upoważnił zbór czyli kościół do wydawania wyroku i stosowania kary na pewnych przestępców, a przez to sprowadzać na nich zło? Odpowiedź według Pisma Św. jest, Nie. Bóg nie upoważnił kościoła do wydawania wyroku celem stosowania kary drugiemu człowiekowi. (...) Wydawanie wyroku i obostrzanie takowego przeciwko tego lub drugiego, a przeto sprowadzanie zła na złoczyńcę nie jest upoważnieniem zboru. Cel winien być przedsiębrany, aby dopomóc błądzącemu, pozyskać go, o ile jest możliwem, a czynić to przez niewzruszalne obstawanie za słusznością. Zbór działa właściwie, gdy okazuje nieuznanie czyli potępienie postępków złoczyńcy, ponieważ taką działalnością może wykazać złoczyńcy jego niewłaściwy bieg, a przez to umożliwić mu podźwignięcie; jeżeli w danym wypadku złoczyńca wyraża swój żal i stara się postępować właściwie, to powinno się takiemu pomóc. Przy niektórych okolicznościach starsi zborowi przypisują sobie więcej aniżeli Pismo im pozwala. Winno być zawsze na uwadze, że starsi są sługami zboru, a nigdy nie są do panowania nad zborem”(Strażnica 15.07 1930 s. 216-217 [ang. 15.05 1930 s. 152]).

„Niejedni (...) objawiają oni życzenie karania niektórych swoich braci. Szukają u swych braci wad i robią na nich doniesienia, chcąc sprowadzić na nich trudności i ucisk, gdyż pragnęliby widzieć ich upadek. Tacy omieszkują przypomnieć sobie następującą wyraźną i niezmienną regułę Jehowy: »Moja jest pomsta, a ja oddam, mówi Pan«. Ci, którzy występują jako duchowi policjanci swoich braci, wskutek tego sami często znajdują się w uciemiężeniu i ucisku...” (Aniołowie 1934 s. 60).

„Niemniej ta ostateczność, jaką jest wykluczenie czy wyłączenie ze społeczności, nie była szeroko praktykowana po zborach i aż do roku 1952 też nie wymagano jej od zborów. [Zobacz »Strażnicę« w wydaniu angielskim z 1 marca 1952 roku, strony 131 do 148] Odtąd jednak nie można było uważać chrześcijańskiego prowadzenia się w życiu po prostu za sprawę prywatną danego człowieka lub grupy ludzi” (Strażnica Nr 22, 1968 s. 6).


Offline Agalloch

Odp: Wykluczenie jest niebiblijne?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec, 2016, 19:47 »


Offline M

Odp: Wykluczenie jest niebiblijne?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipiec, 2016, 19:52 »
Przeniosłem wątek do bardziej odpowiedniego działu :).


Offline Roszada

Odp: Wykluczenie jest niebiblijne?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lipiec, 2016, 19:55 »
Jest też wersja tłumaczona:
http://www.jwfacts.com/watchtower/polish/shunning.php
Nawet nie pamiętałem że Marek Boczkowski miał ten artykuł.
Tam jest ten skan z 1947 z Awake!


Offline Roszada

Odp: Wykluczenie jest niebiblijne?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec, 2016, 19:54 »
Ale tego nie miał Marek ;):

„Niech zatem żadne dziecko Boże nie będzie zaniepokojone przez oszczercze pogłoski kierowane przeciwko braciom, mając na uwadze to, że Bóg będzie sądził każdego jednego według swego doskonałego sądu. Nie ma nigdzie dowodu w Piśmie Świętym, aby Pan postanowił jakiegoś człowieka jako duchowego żandarma [ang. spiritual policeman] dla swoich braci. On zaznaczył, że pewne przewinienia przeciwko Jego kościołowi powinny być rozważane, lecz wcale nie upoważnił kościoła do nałożenia kary” (Strażnica 01.04 1929 s. 105 [ang. 15.01 1929 s. 24]).