INNE RELIGIE, WYZNANIA, ATEIZM... > KOŚCIOŁY CHRZEŚCIJAŃSKIE

Kult jednostki - komu to służy?

(1/6) > >>

Tadeusz:
W publikacjach WTS-u unika się odwołań do konkretnych osób, nawet "namaszczonych". Wyjątek stanowią osobistości tv.broadcasting  :(
Słusznie krytykujemy na forum ich epatowanie złotem i głupie sposoby unaoczniania w postaci niszczenia chleba.
Aby niektórzy forumowicze nie poczuli się dotknięci jednostronnością krytyki  ;D chciałbym poruszyć temat który w tle jest obecny w kilku wątkach.
Chodzi mianowicie o oddawanie czci człowiekowi, przed czym wyraźnie ostrzegał Jezus będąc na ziemi  >:(
A oto próbka:


Nemo:
Mnie zastanawia, dlaczego Papierza nazywa się "ojcem świętym"? Jak to się ma do Mat23:9 "Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. "
A co do kultu jednostki...to nie da się tego ukryć.

Tadeusz:
Kiedy byłem jeszcze w KK nie stanowiło to dla mnie tematu do dociekań. No ale papież był "nasz"  :)
Kiedy nastąpiło wybudzanie z KK, im więcej czytałem Biblię (tysiąclatka III wydanie) oraz komentarzy biblijnych (edycja św. Pawła) tym więcej zauważałem sprzeczności pomiędzy Słowem Bożym a postępowaniem i naukami KK  :-\
Nie mam w nienawiści kościoła - wręcz przeciwnie! Uważam, że dokonał i dokonuje wielu wspaniałych dzieł.
Ale mogę spojrzeć także krytycznie wobec tego, co budzi mój sprzeciw, czasem bulwersuje  >:(
Jednym z takich irytantów jest kult człowieka, szczególnie widoczny w osobie JPII  >:(
To nie tylko przekracza wszelkie nakazy Jezusa wyrażone w Biblii, lecz często - wzorem CK w tv.broadcasting - także granice rozsądku i dobrego smaku  :(

Tusia:

--- Cytat: Tadeusz w 25 Marzec, 2016, 23:05 ---Aby niektórzy forumowicze nie poczuli się dotknięci jednostronnością krytyki  ;D chciałbym poruszyć temat który w tle jest obecny w kilku wątkach.
Chodzi mianowicie o oddawanie czci człowiekowi, przed czym wyraźnie ostrzegał Jezus będąc na ziemi  >:(
A oto próbka:

--- Koniec cytatu ---

Dobrze by było, że zanim coś pokażesz, najpierw przeczytaj Pismo Święte, czy tak się rzeczy mają.

Mt 15:4 bt5 "Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie."

Mt 19:19 bt5 "czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego jak siebie samego."

Mk 7:10 bt5 "Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie."

Mk 10:19 bt5 "Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę."

Łk 18:20 bt5 "Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij swego ojca i matkę."

Ef 6:2 bt5 "Czcij ojca twego i matkę – jest to pierwsze przykazanie z obietnicą –"

Mam nadzieję, że jako znawca Pisma Świętego nigdy nie pocałujesz kobiety w rękę, bo to oznacza oddanie czci człowiekowi.

Tusia:

--- Cytat: Tadeusz w 25 Marzec, 2016, 23:30 ---Kiedy nastąpiło wybudzanie z KK

--- Koniec cytatu ---

Moim zdaniem nastąpiło zaśnięcie. Kiedyś przyznasz mi rację. Ale wątpię, bym się o tym dowiedział.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej