Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Odtajniono niemal 7 tys. dokumentów ze zbioru zastrzeżonego IPN  (Przeczytany 3196 razy)

Offline gedeon

Odtajniono niemal 7 tys. dokumentów ze zbioru zastrzeżonego IPN

Jak informuje na swojej stronie internetowej Instytut Pamięci Narodowej, prawie 7 tys. jednostek archiwalnych ze zbioru zastrzeżonego IPN trafiło do ogólnodostępnej części archiwum w 2015 roku. Stało się to na wniosek m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Instytut Pamięci Narodowej, prawie 7 tys. jednostek archiwalnych ze zbioru zastrzeżonego IPN trafiło do ogólnodostępnej części archiwum w 2015 roku. Stało się to na wniosek m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

– Dla historyków badających najnowsze dzieje Polski dokumenty te mogą stanowić nieocenione źródło informacji – stwierdził prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Ogółem w latach 2011–2015 zbiór zastrzeżony opuściły 10 692 jednostki archiwalne. Wśród najciekawszych materiałów, jakie w minionym roku zostały udostępnione badaczom i dziennikarzom, znajdują się akta osobowe funkcjonariuszy i teczki oficerów zewnętrznych b. Departamentu I MSW, m.in. Wojciecha Czerniaka, Mariana Zacharskiego, Bogdana Libery, Piotra Wrońskiego, Henryka Bosaka, Janusza Luksa, Aleksandra Makowskiego, Andrzeja Derlatki, Sławomira Petelickiego czy Eligiusza Naszkowskiego.
REKLAMA

Obecnie zbiór zastrzeżony to 417 metrów bieżących akt. W najbliższych tygodniach ma się zmniejszyć do poniżej 400 metrów.
"To musi cieszyć"

– Te dane najlepiej pokazują, jak w ostatnich latach zmniejszył się zbiór tajny, do którego ani historycy, ani badacze nie mieli dostępu. To musi cieszyć, bo od dawna wychodziłem z założenia, że utrzymywanie zbioru zastrzeżonego nie ma żadnego uzasadnienia. Mam nadzieję, że wkrótce ten zbiór w ogóle zostanie zlikwidowany – mówi wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.

W zbiorze zastrzeżonym znajdują się archiwalia przekazane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu (wcześniej UOP), Straż Graniczną oraz dwie służby wojskowe podległe bezpośrednio ministrowi obrony narodowej: Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego (wcześniej WSI). Są to zarówno akta w formie teczek: administracyjnych, operacyjnych i osobowych, jak również dokumentacja w postaci kart z kartotek operacyjnych oraz różnorodnych dzienników ewidencyjnych. W zbiorze tym znajduje się ponadto 655 taśm magnetycznych, zawierających bazy danych Służby Bezpieczeństwa z lat 80.

Jaka korzyść z tego faktu płynie dla badacza akt?

W środę 2 marca byłem w IPNie, na wpisane hasło Świadkowie Jehowy tym razem wyskoczyło o parę set modułów więcej.
Okazało się, że zbiór został powiększony o teczki TW (tajny współpracownik), czyli donosicieli na SJ.
Teczka personalna TW to, zobowiązanie do współpracy, nadany pseudonim, imię i nazwisko data urodzenia i imie ojca. Te dane pozwalają precyzyjnie umiejscowić donosiciela.

Ten zbiór zawiera miedzy innymi dane personalne osób które znałem osobiście.
Nie wiem jeszcze czy ujawnię pełna listę z nazwiskami czy tylko pseudonimy.