Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126048 razy)

Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #570 dnia: 21 Październik, 2018, 19:07 »
Co do Sobieskiego i jego obrony Wiednia. Swego czasu byłem na wycieczce w Turcji. Miałem okazję zwiedzić Stambuł.  Nasza przewodniczka podczas oprowadzania nas po mieście powiedziała, że Turcy do tej pory mają do nas pretensję za Wiedeń. Ponoć Sobieski miał propozycję przyłączenia się do Turków i podbicia Europy. Co by się wtedy wydarzyło, może dziś to my byśmy byli mocarstwem.
 
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #571 dnia: 21 Październik, 2018, 19:25 »
Ponoć Sobieski miał propozycję przyłączenia się do Turków i podbicia Europy. Co by się wtedy wydarzyło, może dziś to my byśmy byli mocarstwem.

Po co być mocarstwem, skoro w imię honoru można być wiecznym popychadłem tych, którzy uprawiają w tym samym czasie realpolitik? Męczy mnie słuchanie o polskim honorze, skoro tego honoru na utrzymanie i uzdrowienie Rzeczpospolitej nigdy nie starczyło, podczas gdy ta cyniczna Europa Zachodnia nigdy nie dałaby sobie wcisnąć takiego bubla prawnego jak Liberum Veto. Honorowi Polacy byli, ale w wypełnianiu kontraktów na których zyskiwali najbardziej inni. A od pewnego czasu to już tylko było gadane o honorze i mesjanizmie, bo z Rzeczpospolitej nie zostało nic. Takie gadanie przegrańca. Jakbyśmy prowadzili lepszą politykę i Rzeczpospolita nie załapałaby się na rozbiory chociażby dzięki sojuszom z Turkami, to też by się po fakcie napisało tak historię, by było po naszemu. Zachód tak robi z powodzeniem od setek lat. Ten sam Zachód do którego młodzi gnają pracować na magazynie czy podcierać tyłki seniorom. A daj im jeszcze obywatelstwo, a zobaczysz gdzie mają patriotyzm.

Honor jest dla krajów mądrych i silnych, dla całej reszty to tylko usprawiedliwienie własnego nieudacznictwa.

« Ostatnia zmiana: 21 Październik, 2018, 19:27 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline xXx

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #572 dnia: 21 Październik, 2018, 19:37 »
Po co być mocarstwem, skoro w imię honoru można być wiecznym popychadłem tych, którzy uprawiają w tym samym czasie realpolitik? Męczy mnie słuchanie o polskim honorze, skoro tego honoru na utrzymanie i uzdrowienie Rzeczpospolitej nigdy nie starczyło, podczas gdy ta cyniczna Europa Zachodnia nigdy nie dałaby sobie wcisnąć takiego bubla prawnego jak Liberum Veto. Honorowi Polacy byli, ale w wypełnianiu kontraktów na których zyskiwali najbardziej inni. A od pewnego czasu to już tylko było gadane o honorze i mesjanizmie, bo z Rzeczpospolitej nie zostało nic. Takie gadanie przegrańca. Jakbyśmy prowadzili lepszą politykę i Rzeczpospolita nie załapałaby się na rozbiory chociażby dzięki sojuszom z Turkami, to też by się po fakcie napisało tak historię, by było po naszemu. Zachód tak robi z powodzeniem od setek lat. Ten sam Zachód do którego młodzi gnają pracować na magazynie czy podcierać tyłki seniorom. A daj im jeszcze obywatelstwo, a zobaczysz gdzie mają patriotyzm.

Honor jest dla krajów mądrych i silnych, dla całej reszty to tylko usprawiedliwienie własnego nieudacznictwa.

Nie mogę się z tobą zgodzić. Honor jest dla słabych i biednych. Silni i bogaci zazwyczaj dochodzą do tego co mają po przez cwaniactwo i wykorzystywanie innych.

Honor to tłumaczenie nieodatnictwa?  Jesteś tego pewien? Francja i UK nie są nieudacznikami. Obecnie to największe potęgi. A co zrobili w 1939? Zdradzili nas? To jest Honor? Honor jest dla Silnych? Nieee. Dla silnych jest cwaniactwo i wykorzystywanie innych. 

Niedawno Francja chciała się pozbyć USA z UE bo Francja traci kasę bo nie może handlować z Rosją i Irakiem. Honor dla silnych???
« Ostatnia zmiana: 21 Październik, 2018, 19:40 wysłana przez xXx »


Offline Safari

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #573 dnia: 21 Październik, 2018, 22:07 »
Generalnie chodzi o to, ze ludzie Maja gdzies honor I ojczyzne jak im sie zle w tej ojczyznie zyje.
Ciebie kreci patriotyzm w takim wydaniu - spoko.

Ja uwazam, ze placac podatki, uczciwie pracujac tez jest sie patriota - a nie wyjorzystuje sie zasilki, udaje ze jest sie samotna matka a zyje ze swoim partnerem i krzyczy sie o Polsce I polskiej historii.  Taki czlowiek to DLA mnie nie jest patriota.

A tak przy okazji ten watek jest o KK a nie historii Polski.
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #574 dnia: 21 Październik, 2018, 22:21 »
Cytuj
watek jest o KK a nie historii Polski
Tego się nie do rozdzielić, od chrztu Polski i Mieszka. ;D


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #575 dnia: 21 Październik, 2018, 22:36 »
Nie mogę się z tobą zgodzić. Honor jest dla słabych i biednych. Silni i bogaci zazwyczaj dochodzą do tego co mają po przez cwaniactwo i wykorzystywanie innych.

Honor to tłumaczenie nieodatnictwa?  Jesteś tego pewien? Francja i UK nie są nieudacznikami. Obecnie to największe potęgi. A co zrobili w 1939? Zdradzili nas? To jest Honor? Honor jest dla Silnych? Nieee. Dla silnych jest cwaniactwo i wykorzystywanie innych. 

Niedawno Francja chciała się pozbyć USA z UE bo Francja traci kasę bo nie może handlować z Rosją i Irakiem. Honor dla silnych???
[/b][/size]
Honor jest dla bogatych bo stać ich aby zapłacić wysoką cenę za bycie honorowym. Ile za nią trzeba zapłacić to wiemy z własnej historii. Inne kraje nie miały skrupułów, jak to by powiedzieć ekonomia rządzi, a nie honor.
« Ostatnia zmiana: 21 Październik, 2018, 22:42 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Sebastian

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #576 dnia: 21 Październik, 2018, 22:38 »
kraje protestanckie są statystycznie bogatsze od katolickich - czy wg Was katolicyzm jest związany z biedą i niemożnościa jej przezwyciężenia?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #577 dnia: 21 Październik, 2018, 22:43 »
kraje protestanckie są statystycznie bogatsze od katolickich - czy wg Was katolicyzm jest związany z biedą i niemożnościa jej przezwyciężenia?!
[/b][/size]
Ile Państwo wydaje na utrzymanie kościołów? O tyle Państwo i społeczeństwo byłoby bogatsze.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #578 dnia: 21 Październik, 2018, 22:47 »
kraje protestanckie są statystycznie bogatsze od katolickich - czy wg Was katolicyzm jest związany z biedą i niemożnościa jej przezwyciężenia?!
pogrubienie osobiście dodałem
moje trzy grosze:
M.Rej jasno przedstawia: Krótka rozprawa między, Panem, Wójtem a Plebanem


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #579 dnia: 22 Październik, 2018, 01:37 »
czy wg Was katolicyzm jest związany z biedą i niemożnościa jej przezwyciężenia?!

No skąd, przecież kler jest w Polsce największym właścicielem gruntów zaraz po skarbie państwa. Jego przedstawiciele mają rozgłośnie radiowe, telewizje, gazety, szkoły wyższe i darowane przez bezdomnych samochody :)

Duchowieństwo na każdym kroku daje piękny przykład tego, że biedę można przezwyciężyć, że można się odnaleźć w nowym ustroju: "Złote, a skromne".


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #580 dnia: 22 Październik, 2018, 06:43 »
kraje protestanckie są statystycznie bogatsze od katolickich - czy wg Was katolicyzm jest związany z biedą i niemożnościa jej przezwyciężenia?!


Na pewno  katolicyzm  pomaga  latwiej zniesc biede  niz  protestantyzm .   W doktrynie katolickiej  czesto podkreslany jest  etos cierpienia  i ubostwa  . W doktrynie protestanckiej  podkreslany jest  etos  pracowitosci  , pilnosci  i bogacenie sie  nie jest czyms negatywnym .

Ciekawym zjawiskiem sa  katolickie zakony , ktore w swojej doktrynie maja sluby ubostwa  poszczegolnych  czlonkow  ale nie przeszkadza to w gromadzeniu  majatku  zakonnego .
Przypuszczam , ze  najslynniejszy  redemptorysta w Polsce  , na swoim  osobistym koncie  ma bardzo niewiele  ...

Jezeli kogos interesuje  problematyka  bogactwa  KK  , to proponuje  lekture  " Imienia Rozy "  Umberto Eco .
Slynny film  , niestety  , sprowadza cala akcje do kryminalnego przypadku w sredniowiecznym klasztorze  i pomija prawie calkowicie  spory doktrynalne  jakie  toczyly sie  w tamtych  czasach .


Offline Safari

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #581 dnia: 22 Październik, 2018, 09:41 »
Max Weber napisal opracowanie pt.: "Etyka protestantow a duch kapitalizmu". Choc jest to state opracowanie, to w kwestii bogactwa Zachodu i biedy krajow innych wyznaniowego (np Pl) warto sie zapoznania chocby z le streszczeniem z Wikipedii 😀 Bo watpie by sie komus chcialo czytac oryginal 😃

Takze (jak juz uprawiamy historie alternatywna) istnieje prawdopodobienstwo, ze bylibysmy bogatsi gdybysmy byli protestanckim krajem.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Etyka_protestancka_a_duch_kapitalizmu
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Safari

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #582 dnia: 22 Październik, 2018, 12:47 »
Max Weber napisal opracowanie pt.: "Etyka protestantow a duch kapitalizmu". Choc jest to state opracowanie, to w kwestii bogactwa Zachodu i biedy krajow innych wyznaniowego (np Pl) warto sie zapoznania chocby z le streszczeniem z Wikipedii 😀 Bo watpie by sie komus chcialo czytac oryginal 😃

Takze (jak juz uprawiamy historie alternatywna) istnieje prawdopodobienstwo, ze bylibysmy bogatsi gdybysmy byli protestanckim krajem.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Etyka_protestancka_a_duch_kapitalizmu

TO jest "Etyka protestancka" a nie protestantów (telefon mi zmienia słowa podczas pisania).
Poniżej cytat z Wiki:


"Specyficznie, protestantyzm sprzyja następującym zwyczajom, które z kolei sprzyjają kapitalizmowi:

ciężka praca, która jest czynnością na chwałę Boga,
dążenie do nieustannego powiększania majątku (kapitału), czyli moralny nakaz dążenia do bogactwa,
majątek (bogactwo) nie powinny być konsumowane – ascetyczny styl życia i związana z nim redukcja wydatków pieniężnych do niezbędnego minimum,
zachowania ułatwiające zaufanie w kontaktach gospodarczych, takich jak: pracowitość, rzetelność, dotrzymywanie zobowiązań, uczciwość w transakcjach handlowych.
Protestantyzm równocześnie potępia lenistwo i bezczynność jako grzech, tym samym bogactwo nie zwalnia od obowiązku pracy."

Nom, takie tezy były wysuwane - ludność protestancka przy początkach istnienia zarabiała dużo, a wydawała mało. Zgromadzili spory kapitał... Konsumpcjonizm dzisiejszych spoleczeństw protestanckich jest raczej nowym modelem życia :)

Pamiętam, gdy natknęła sie po raz pierwszy na ten tekst, to żałowałam, ze Polska pozostała krajem katolickim.
Ale wiadomo, to jest jedna z możliwych przyczyn tego dlaczego społeczeństwa Zachodu są bogatsze. Inne to także aktywne wybijanie innych kultur i tutaj chrześcijaństwo nie ma się czym pochwalić.

Ogólnie chrześcijaństwo to jest chyba jeden z najbardziej krwiożerczych systmów religijnych... żeby jednak sprawdzić to twierdzenie chyba musiałoby się prześledzić ilość wojen i ilość zabitych za odmowę zmiany religii na chrześcijaństwo... Ciekawe czy są takie szacunki. Ktoś/coś?
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline julia7

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #583 dnia: 22 Październik, 2018, 18:59 »
Co do Sobieskiego i jego obrony Wiednia. Swego czasu byłem na wycieczce w Turcji. Miałem okazję zwiedzić Stambuł.  Nasza przewodniczka podczas oprowadzania nas po mieście powiedziała, że Turcy do tej pory mają do nas pretensję za Wiedeń. Ponoć Sobieski miał propozycję przyłączenia się do Turków i podbicia Europy. Co by się wtedy wydarzyło, może dziś to my byśmy byli mocarstwem.

Ja tam słyszałam, że za Wiedeń Turcy szanują Sobieskiego i Polszę.


Offline Krystian

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #584 dnia: 27 Październik, 2018, 01:01 »
No tak do ciebie po naukę przyjdziemy tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/z-kraju/forum-obecnych-oraz-bylych-swiadkowjehowy/msg155422/#msg155422

Na chleb mówiłeś bep, jak ja już studiowałem i nauczałem kleryków, to co ty teraz dopiero zasysasz z babilońskich cycków:

http://piotrandryszczak.pl/piotr.html

Tych kleryków co na filmie "Kler" byli pokazani
no no..... ja z takimi nawet bym się nie zadawał, a co dopiero Pan Jezus na którego kler i im przydupcy jak Ty się na Niego powołujecie.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"