Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Książka pytań do Russella  (Przeczytany 5261 razy)

Offline Roszada

Książka pytań do Russella
« dnia: 21 Grudzień, 2015, 20:45 »
Otrzymałem też wczoraj książkę pt.
Co powiedział pastor Russell czyli jego odpowiedzi na liczne pytania zadawane mu na spotkaniach ze słuchaczami oraz kierowane do wydawnictwa "The Watch Tower"

ufff strasznie długi podtytuł.

Książka wydana w 2015 (wydawnictwo badackie Straż Białogard) na podstawie oryginału z 1917 roku.
Wydana pierwotnie i zarazem prywatnie przez jednego z sekretarzy (konwencyjnych) Russella tzn. L. W. Jones M.D. (był lekarzem)

Została ona poszerzona o 233 pytania i zawiera ich razem 1410.
Po polsku były wydania też z 1947 i 1989 ale bez tych 233 pytań dodatkowych zebranych z innych źródeł.
Obecna wersja ma taki sam układ stron jak ang wersja zamieszczona na amerykańskich stronach badaczy Pisma Św.
http://mostholyfaith.com/Beta/bible/QB/Index.asp
What Pastor Russell Said [Question Book]


Książki tej nigdy nie wydało Towarzystwo, choć zawiera ona wiele oznaczonych cytatów ze Strażnic z lat 1905-1916.
Jones prawdopodobnie zaraz po śmierci Russella opuścił Rutherforda, choć przemawiał też na pogrzebie Russella.

Starsza polska wersja miała tytuł:

Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania


Offline bartek212701

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Grudzień, 2015, 21:06 »
Długi tytuł? Włodku! Długie tytuły to miały wiersze Drużbackiej z literatury staropolskiej! 50 słów, a wiersze po 30 słów :P hehe ;-) aż się śmieje przy opracowywaniu tego na egzamin.

Co do tej książki, fajna sprawa, dobrze, ze uaktualnili, aż jestem ciekawy, dzięki za info :) O jakie (ciekawe) pytania została poszerzona? Wiesz moze?
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 21:08 wysłana przez bartek212701 »


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Grudzień, 2015, 21:09 »
Ja pisałem o długim podtytule. :)
Oryginalny ang widać jaki jest a i polski główny tytuł tez krótki.

Okładka i wydawca:

http://wydawnictwostraz.org/publikacje.html
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień, 2015, 21:11 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Grudzień, 2015, 12:22 »
O wspomnianej książce, ale starszej edycji, napisałem kiedyś artykuł:

„Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania”

http://www.piotrandryszczak.pl/polemika3/co-kaznodzieja-russell-odpowiadal-na-zadawane-jemu-liczne-pytania.html


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Styczeń, 2016, 11:38 »
Rozpocząłem kilka dni temu porównywać wersje starszą z 1947 z nowszą z 2015.

Nie spodziewam się sensacji choć już widzę, że w starej wersji brak pytania o rok 1910, które w nowej wersji jest na s. 106-107.
Pytanie z roku 1910 brzmi:

"Czy wszyscy usprawiedliwieni zostaną przyjęci przed końcem października 1910, pozostawiając pozostałe lata na zgromadzenie Wielkiego Grona?".

Zobaczymy co będzie dalej. :-\

Trochę przekręciłem w pierwszym poście wydłużony tytuł używając słowa "wydawnictwa" a powinno być "redakcji":

Co powiedział Pastor Russell czyli jego odpowiedzi na liczne pytania zadawane mu na spotkaniach ze słuchaczami oraz kierowane do redakcji „The Watch Tower” 2015 (ang. 1917).


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Styczeń, 2016, 11:56 »
Dla różnych grup badaczy Pisma Świętego, które wyodrębniły się z Towarzystwa Strażnica po śmierci C. T. Russella, były prezes tej organizacji ciągle jest „sługą wiernym i roztropnym” (Mt 24:45). Z tego powodu nadal wydają one dawne dzieła swego lidera.
Po polsku w niedawnym czasie opublikowano:

Pokarm dla myślących chrześcijan Białogard 2010 (ang. 1881).
Kazania Pastora Russella Białogard 2012 (ang. 1917).
Co powiedział Pastor Russell czyli jego odpowiedzi na liczne pytania zadawane mu na spotkaniach ze słuchaczami oraz kierowane do redakcji „The Watch Tower” Białogard 2015 (ang. 1917).

Prócz tego od kilku lat wydawane jest w Polsce czasopismo pt. Straż, w którym publikowane są dawne artykuły C. T. Russella z angielskich Strażnic.


Offline bartek212701

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Styczeń, 2016, 13:10 »
Te kazania z 2012 to dosyć fajna książka :) postarali się przy jej tworzeniu.
BPŚ mają to czego nie mają śJ - STAŁĄ PRAWDĘ :-D Prawdę, która za rok będzie prawdą, a nie kłamstwem, czy 'starym światłem'


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Styczeń, 2016, 14:56 »
Te kazania z 2012 to dosyć fajna książka :) postarali się przy jej tworzeniu.
BPŚ mają to czego nie mają śJ - STAŁĄ PRAWDĘ :-D Prawdę, która za rok będzie prawdą, a nie kłamstwem, czy 'starym światłem'
No tylko zauważ, że to wydaje Białogard, a nie Kraków.
To kolejna jeszcze nie odstępcza ale prawie oderwana grupa od Wolnych.
Zauważ, że Karków na swojej stronie nie reklamuje książek Białogardu.
Nie uzyskał błogosławieństwa centrali.
Białogard ma pono sponsorów w USA.
Kraków nie ze wszystkimi naukami Russella się zgadza stąd te 'targi'.


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Styczeń, 2016, 17:40 »
Co mnie zaskoczyło w nowej edycji?

Otóż w ang. edycji Jehovah występuje 52 razy.
W polskiej edycji (skrócona) Jehowa występuje 37 razy.

Natomiast w ed. z 2015 prawdopodobnie ani razu!
W skorowidzu słów przy słowie Jehowa jest odsyłacz do JHWH (tak samo jak przy Jahwe).
Po prostu za Jehowę dano Pan Bóg lub Bóg.
Tylko w kilku miejscach, gdzie już nie można było tego zastąpić, bo chodziło o konkretne imię, dano tetragram JHWH.
Russell pewnie się w grobie przewraca. :-\

Zupełnie jak w 3 wyd. BT. ;D


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Luty, 2016, 11:07 »
Zaskakująca jest opinia wydawców wyrażona w następujących słowach:

„I tutaj polscy Badacze często ze zdumieniem stwierdzali, że na jedno i to samo pytanie pojawiały się niekiedy różne odpowiedzi. Dzięki temu każda ze stron prowadzonych od lat dyskusji mogła wyszukać w tej książce argumenty wspierające jej właśnie pogląd” (Co powiedział Pastor Russell 2015 s. 855).

Chciałoby się powiedzieć, jaki pan, taki kram. :-\
Jak Russell udzielał różnych odpowiedzi, tak przejęło to CK w tradycji i stosuje do dziś. :)


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Luty, 2016, 11:29 »
Edycja z roku 2015 zawiera trzy pytania dotyczące służby wojskowej i wojny, których nie ma w edycji z roku 1947.
Być może drukujący książkę w USA badacze wiedzieli, że polska cenzura w roku 1947 nie przepuści treści, które krytycznie patrzyły na wojsko.
Oto te pytania, których odpowiedzi nie cytujemy z powodu ich obszerności:

„Pytanie (1916) – Jakie powinno być nasze stanowisko względem służby wojskowej itp.” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 491-492).

„Pytanie (1915) – Czy odmówienie służby wojskowej byłoby popełnieniem samobójstwa, skoro wiemy, że idzie się za to pod sąd wojskowy i zostaje się rozstrzelanym?” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 731).

„Pytanie (1916-Z) – Mam problem, w którym czuję, że mógłbyś mi pomóc. Jak wiesz, będziemy mieli obowiązkową służby wojskowej. Mam siedemnaście lat i jeżeli ucisk nie zakończy się, zanim osiągnę dziewiętnaście lat, to czuję, że wolałbym raczej być zastrzelony jako »zdrajca«, niż sprzeciwiać się Boskiemu przykazaniu. Czy jest jakiś sposób, w jaki moglibyśmy bronić naszych najbliższych bez konieczności posuwania się do morderstwa? Jestem mocno zagubiony, a bardzo chcę uczynić to, co właściwe. Postąpię, jak doradzisz, gdyż mocno wierzę w to, że Bóg używa cię, by oświecać tych, którzy pragną się uczyć. Mam nadzieję, że nie zająłem za dużo czasu” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 731-732).


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Luty, 2016, 18:55 »
Ciekawe jest to, że dwa pytania dotyczące chronologii z części zasadniczej z edycji z roku 2015 nie zostały ujęte wcześniej w wersji z roku 1947 (tekst angielski z roku 1917 je zawiera)! Czyżby przez przypadek? Chodzi o proroctwa, które się nie spełniły. Oto one:

„Pytanie (1910) – Czy wszyscy usprawiedliwieni zostaną przyjęci przed końcem października 1910, pozostawiając pozostałe lata na zgromadzenie Wielkiego Grona?
Odpowiedź  – Według mojego zrozumienia Wielkie Grono już istnieje i nie będzie gromadzone w jakiś szczególny sposób, a jedynie objawione. Babilon upadnie i to nimi wstrząśnie, ponieważ nie mieli wystarczająco dużo odwagi, by z niego wyjść, więc kiedy jego mury upadną, będą wolni, ale będzie już za późno, by uzyskać szczególną nagrodę. Mam taką myśl, że być może Kościół pozostanie tutaj do października 1914, także Wielkie Grono, i że Babilon upadnie do tego czasu, co zniszczy wszelkie bariery itd. i uwolni Wielkie Grono. Spodziewamy się, że do tego czasu Malutkie Stadko będzie przemienione” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 106-107).

„Pytanie (1908) – Czy zgadzasz się z myślą, że najcięższy ucisk będzie trwał od 1914 do 1915 r. – jeden rok?
Odpowiedź  – Zgadzam się z tą myślą. Według naszego zrozumienia tej sprawy najcięższy ucisk, jego anarchistyczna część, powinien być spodziewany około października 1914 roku. Zgadzam się z tą myślą, bo chociaż Biblia nic nie mówi o tym, że będzie to trwało jeden rok, to nie wiem, jak mogłoby to być dłużej niż rok. Wydaje się, że rok byłby granicą ludzkiej wytrzymałości, chociaż nie znam żadnego wersetu, który mówiłby, że będzie to trwało rok” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 717).

No Russell umiał czarować. Biblia nie uczy, a ludzie czekali jak Russell "mniemał". :)


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Luty, 2016, 20:16 »
Wielka Piramida:

„Pytanie – »Dnia onego stanie ołtarz Pański...« (Izaj. 19:19-20). Jak należy rozumieć ten werset?
Odpowiedź – Jest tylko jedna budowla na ziemi, która mogłaby jakimś sposobem spełnić wymagania tego tekstu i jest nią Wielka Piramida w Egipcie. (...) Niedawne badania wewnętrznych korytarzy i komnat ujawniły fakt, że tworzą one wspaniały system symboli, w których zarysowany jest cały plan zbawienia ukazany w Piśmie Świętym. Ponieważ jest ona tak wspaniałym »świadkiem« dzięki temu, że niezwykle wyraźnie potwierdza nauki Pańskiego Słowa, staje się teraz znana jako »Kamienna Biblia«. Melchizedek, »kapłan Boga Najwyższego«, jest uważany za jej budowniczego, a datę jej powstania ustalono na rok 2170 p.n.e. Jest to zatem najstarsza budowla na ziemi” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 742-743).


Offline Roszada

Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Luty, 2016, 19:37 »
Russell jako astronom. :)

Plejady i Wielka Piramida

„Pytanie – Jak można wytłumaczyć słowa z Ijoba 38:31 (NB): »Czy możesz związać pęk Plejad albo rozluźnić pasek Oriona?«
Odpowiedź – Ten fragment z Pisma Świętego, jak i wszystkie inne natchnione słowa od Pana, jest głęboki w swoim znaczeniu. (...) W najpotężniejszej strukturze kiedykolwiek wzniesionej przez człowieka, a jednocześnie w najstarszym budynku na ziemi, monumencie, który ma przeszło cztery tysiące lat, w Wielkiej Piramidzie w Egipcie, ukryte zostały w jej wymiarach i zarysowane w jej komnatach i korytarzach naukowe fakty, takie jak liczba dni w roku słonecznym z dokładnością aż do ułamka, średnia odległość Ziemi od Słońca, a także liczba lat w cyklu precesji. Lecz cechą zwieńczającą wszystkie naukowe fakty w niej przedstawione jest ta odkryta przed kilkoma laty: Plejady, najsławniejsza ze wszystkich niebieskich grup gwiazd, stanowią centrum wszechświata, dookoła którego krążą wszystkie ciała niebieskie w przestrzeni, tak jak Ziemia i planety krążą dookoła Słońca, tworząc Układ Słoneczny. Jakże głębokie znaczenie zawarto w tych wspaniałych słowach Ijoba: »Czy możesz związać pęk Plejad?«.” (Co powiedział Pastor Russell 2015 [ang. 1917] s. 813).

No nie wiem co o tym sądzić. ;)


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Książka pytań do Russella
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Luty, 2016, 07:42 »
No po prostu WTS zna się na wszystkim bez wyjątku  ;D

I jak tu nie wierzyć, że są "kanałem łączności" z Najwyższym  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.