Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Towarzystwo Strażnica zmienia (aktualizuje) po cichu swoje publikacje  (Przeczytany 2382 razy)

Offline M

Nie jest dla wielu tajemnicą, że Towarzystwo Strażnica lubuje się w zmianach. Zmiany doktrynalne, zmiany organizacyjne. Jednak stosunkowo niewielu ludzi wie, że Towarzystwo lubi też zmieniać własne publikacje. Czasem są to drobne korekty, literówki, błędy w tłumaczeniu, ale czasem są to zmiany wynikające z innego zrozumienia. Tym samym bez żadnego sprostowania wprowadza się do publikacji zmiany tak, że większość ludzi będzie miała styczność tylko ze zaktualizowaną wersją i nie będzie miała pojęcia, że coś się zmieniło.

Bardzo mocnym przykładem takej zmiany jest usunięcie wzmianki o "zakończeniu dzieła w XX" wieku ze Strażnicy z 1 stycznia 1989. W oryginalnym angielskim wydaniu widniało tam zdanie: [Paweł] położył też podwaliny pod dzieło, które miało być zakończone teraz, w XX wieku. Natomiast w wydawanych przez Towarzystwo rocznikach Strażnic (jak i później w programie Watchtower Library) zdanie to zostało zmienione i wzmianka o XX wieku usunięta, zastąpiona "w naszych czasach".
Dowody: przed i po (źródło: www.jwfacts.com).

Innym przykładem jest usunięcie cytatu profesora biologii z Przebudźcie się! ze stycznia 2015 po tym, jak tenże profesor zbulwersowany tym, że jego cytat został wyrwany z kontekstu a jego poglądy zmanipulowane, napisał list otwarty do redaktorów Przebudźcie się.
Dowody: przed i po (źródło: www.jwsurvey.org).
Co ciekawe, chyba ktoś zapomniał zaktualizować nagrań audio artykułów, dlatego po wejściu na stronę tego artykułu na jw.org (kliknij aby otworzyć) mamy dośc komiczną sytuację. Użyjcie odtwarzacza pod tytułem artykułu i przewińcie do ok. 20 sekundy a następnie śledźcie tekst artykułu poniżej.

Takich sytuacji było dużo więcej, tutaj pewnie Roszada mógłby zabłysnąć i pokazać jak różne wydania tych samych książek zupełnie zmieniały doktrynę, choć w żadnym miejscu nie zaznaczono że taka zmiana w ogóle nastąpiła.

Natomiast do założenia tego wątku natchnęło mnie coś na co natknąłem się wczoraj. Otóż jak wiecie od stycznia ŚJ będą otrzymywali zamiast "Naszej Służby Królestwa" biuletyn "Chrześcijańskie Życie i Służba—program zebrań". Na stronie jw.org pojawiły się jak dotąd już dwa wydania - ze stycznia i z lutego. Dostępne są one także do pobrania z aplikacji na smartfony i tablety JW Library. Ta aplikacja jest ciekawa, bo umożliwia aktualizowanie pojedynczych publikacji. No i nagle okazało się, że dopiero co wydany program zebrań na styczeń 2016 otrzymał aktualizację! Ciekawy co też zmienili złapałem po angielsku plik PDF pobrany miesiąc temu i najnowszy z jw.org. No i okazało się, że na stronie 3 mamy coś zmienione:

Na górze jest wersja z 24 listopada, na dole z 29 września. Są trzy zmiany:



- wywalili z diagramu rok "746 p.n.e"
- zmienili w "Dni 1-8" z "oczyszczenie dziedzińca wewnętrznego" na "oczyszczanie świątyni"
- zmienili w "Dni 9-16" z "oczyszczenie domu Jehowy" na "uświęcanie świątyni"

Nie są to raczej wielkie rzeczy mające wpływ na ogół wierzeń ŚJ, ale widzimy tu pewien precedens. Jak pamiętamy z niedawnego listu do starszych WTS kładzie nacisk na to, żeby zmniejszać zamówienia na wydania papierowe, a korzystać w miarę możliwości z wydań elektronicznych. Ostatecznie doprowadzi to do sytuacji, w której słowo pisane przestanie mieć jakąkolwiek wartość, bo może być w każdej chwili w przyszłości zmienione lub usunięte.

Aktualizacja: Poprawiłem opis zrzutu ze styczniowego programu zebrań, poprzednio była zamieniona kolejność dat.

Aktualizacja 2: Zmiany zostały już dodane do polskiej edycji, dlatego podmieniłem przetłumaczone z angielskiego teksty po zmianach powyżej na oficjalne.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień, 2015, 14:47 wysłana przez M »


Offline gedeon

Odp: Jak Towarzystwo Strażnica zmienia (aktualizuje) po cichu swoje publikacje
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Listopad, 2015, 14:06 »
Bardzo dobry temat. tak działa korporacja a nie wyznanie któremu zależy na spójności doktrynalnej. Menadżerom tej firmy zależy na spójności systemu a nie na wykładni nauk. W tej chwili manipulacja jaka się dokonuje w tej literaturze bije po oczach.


Tusia

  • Gość
Odp: Jak Towarzystwo Strażnica zmienia (aktualizuje) po cichu swoje publikacje
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Listopad, 2015, 14:42 »
Bardzo mocnym przykładem takej zmiany jest usunięcie wzmianki o "zakończeniu dzieła w XX" wieku ze Strażnicy z 1 stycznia 1989. W oryginalnym angielskim wydaniu widniało tam zdanie: [Paweł] położył też podwaliny pod dzieło, które miało być zakończone teraz, w XX wieku. Natomiast w wydawanych przez Towarzystwo rocznikach Strażnic (jak i później w programie Watchtower Library) zdanie to zostało zmienione i wzmianka o XX wieku usunięta, zastąpiona "w naszych czasach".



Offline Roszada

Odp: Jak Towarzystwo Strażnica zmienia (aktualizuje) po cichu swoje publikacje
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Listopad, 2015, 16:57 »
No cóż dziś w erze elektroniki pewnie wszystkie publikacje będą wygładzane. Nawet zanim na papierze się ukażą.
A wtedy nikt nie będzie miał dowodów, że coś zmieniono.

Jak bank zmienia coś w swoich regulaminach czy statutach to przysyła mi te informacje, choć mnie guzik one obchodzą.

Ale Towarzystwo nie ma w zwyczaju raczej informować co zmieniło.
No chyba że to jest całe multum tego, jak było z wklejką do Wspaniały finał..., a o zmianach poinformowano w NSK.
Dziś bym był w stanie wymienić ponad 15 tytułów publikacji, w których pozmieniano w nowszych edycjach czy dodrukach jakieś nauki.
Począwszy od Nadszedł Czas z 1919 (ang. 1889) a skończywszy na najnowszej książce do studium.