Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?  (Przeczytany 3100 razy)

Offline Roszada

Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« dnia: 22 Listopad, 2015, 14:34 »
Towarzystwo pisze:

„Należy podkreślić, że zakaz dotyczył zarówno sporządzania wizerunków, jak i kłaniania się im” („Prowadzenie rozmów...” 2001 s. 209).

Zakaz widać dotyczył nie tylko "kłaniania się" ale i "sporządzania" wizerunków!
No i zobaczmy konsekwencje tego:

„W niektórych Salach Królestwa znajdują się obrazy przedstawiające postacie biblijne. Stanowią one jednak tylko dekorację i nie są otaczane czcią. Świadkowie Jehowy nie modlą się do nich ani się im nie kłaniają” (Strażnica 01.02 2009 s. 30).

„»O, jaka ilustracja!«
Ile razy powiedziałeś tak do siebie lub kogoś innego, gdy otworzyłeś kolejny numer tego czasopisma? Piękne obrazy i zdjęcia, które opracowuje się z dbałością o każdy szczegół, mają swój cel. Stanowią pomoc w nauczaniu – powinny rozwijać naszą umiejętność myślenia i oddziaływać na uczucia. Mogą być szczególnie przydatne podczas przygotowywania się do studium Strażnicy i brania w nim udziału” (Strażnica 15.07 2013 s. 32).

Tak jest dziś i było dawniej:

„Postać z Kamienia
Niektórzy bracia do biura piszą odnośnie tego, że bracia niemieccy w Magdeburgu wyrzeźbili z kamienia postać reprezentującą naszego Pana, że to jest dla nich zgorszeniem. Należy pamiętać, że nikt z tamtejszych braci nie oddaje czci temu kamieniowi. Ta postać nie jest niczem więcej jak jest fotografja lub pewien obraz. Prawie w każdem mieszkaniu, bądź rodziny będącej w Prawdzie, bądź rodziny poza Prawdą, znajdują się obrazy naszego Pana. Obrazy te przedstawiają naszego Pana tylko na papierze. Dana postać przedstawia naszego Pana w kamieniu. Nie zauważamy nigdzie, by Pismo Święte było przeciw jednej lub drugiej reprezentacji. Naturalnie, gdyby ktoś kłaniał się takiej postaci, to byłoby bardzo złem i nie na miejscu. Lecz nic podobnego nie jest czynione. Żadna taka myśl nie przyszła do głowy tych braci, którzy wyrzeźbili daną postać. Przez niektórych braci przytaczany ustęp Pisma Świętego, odnośnie znania Chrystusa według ciała, wcale się do tego nie odnosi. Gdyby to byłoby prawdą, to każdy obraz albo każde malowidło reprezentujące naszego Pana musiałoby być wyrzucone. Nie jest dobrze brać tych rzeczy tak krańcowo. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie chwali Pana przez patrzenie się na obraz jako na podobiznę Jego. Wcale nie myśleli tak ci, którzy tę kamienną postać przygotowali. To raczej upamiętnia fakty, że bracia przy kopaniu znaleźli kamień i jeden z nich będąc rzeźbiarzem wyrzeźbił postać Pana Jezusa, która została postawiona na podwórku. To jest tylko upamiętnieniem jak mogłoby być upamiętnione przez malowidło. Nikt nie powinien obrażać się tem” (Strażnica 01.01 1927 s. 9).

„Mamy na składzie zapas malowideł, przedstawiających »Krzyż i koronę«; artystycznie obrobione ręcznie olejnymi farbami na grubym kartonie, rozmiaru 22 x 28 cali, które można nabyć po cenie $1. 75 z przesyłką” (Strażnica 15.01 1919 s. 18).

„Teraz na kongresie w Berlinie [1931 r.] brat Rutherford zauważył, że sprzedawano fotografie z podobizną jego oraz brata Russella, jako pocztówki lub nawet oprawione w ramki. Po stwierdzeniu, że zdjęcia te znajdują się na licznych stołach w bocznych pomieszczeniach wokół sali, wspomniał o nich w swym następnym wykładzie, napominając obecnych, aby ich nie kupowali, a odpowiedzialnym sługom polecając, aby je wyjęli z ramek i zniszczyli. Chciał nie dopuścić do czegokolwiek, co by prowadziło do ubóstwiania człowieka. (...) brat Rutherford odwiedził również biuro oddziału w Magdeburgu. (...) Krótko przed jego wizytą zawieszono w pokojach obrazy przedstawiające brata Russella i jego samego. Gdy tylko brat Rutherford je spostrzegł, kazał je natychmiast usunąć” (Działalność Świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych 1975 s. 19).

„Pewien »ewangelista« (...) zgłosił się do mieszkania jednej pani z Scranton. Wszedłszy do pokoju, ujrzał elegancki portret Pastora Russell’a. Natychmiast stracił panowanie nad swoim umysłem i gwałtownie zawołał: »Przyszedłem tu jako chrześcijański kapłan, ale widzę, że pani ma tu portret starego Russell’a. Czy pani jest jego zwolenniczką?« Pani owa odrzekła, że tak” (Dokonana Tajemnica 1925 s. 285).

„Urodziłem się 2 czerwca 1925 roku w miejscowości Lucka koło Lipska w Niemczech. Zanim przyszedłem na świat, moi rodzice, Alfred i Teresa, rozpoznali w publikacjach Badaczy Pisma Świętego (jak wówczas nazywano Świadków Jehowy) głos prawdy. Pamiętam, że codziennie patrzyłem na wiszące w naszym domu obrazy, które przedstawiały sceny z Biblii. Jeden z nich ukazywał małego chłopca prowadzącego wilka, baranka, koźlę, lamparta, cielę oraz lwa, żyjących ze sobą w pokoju (Izajasza 11:6-9). Obrazy te wywarły na mnie niezatarte wrażenie” (Strażnica Nr 15, 1997 s. 20).
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad, 2015, 15:22 wysłana przez Roszada »


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopad, 2015, 17:32 »
„Mamy na składzie zapas malowideł, przedstawiających »Krzyż i koronę«; artystycznie obrobione ręcznie olejnymi farbami na grubym kartonie, rozmiaru 22 x 28 cali, które można nabyć po cenie $1. 75 z przesyłką” (Strażnica 15.01 1919 s. 18)."

Należeć do śJ i znać jedynie historię tej organizacji przedstawioną w Strażnicach, wykładach to było mi za mało, "czegoś" mi brakowało, chciałam wiedzieć więcej. Dawniej nie było internetu, do książek świeckich "nie zaglądać", zresztą internet to "narzędzie Szatana". Miałam wiele pytań, wątpliwości, swoich przemyśleń. Gdy zobaczyłam w necie Strażnicę z krzyżem w koronie, oczy w słup, że co? że był krzyż i dlaczego mi nie było dane znać tego faktu ??? Zastanawiam się, ile osób do dziś nie ma o tym pojęcia.
Nawet oferty sprzedaży "malowideł, przedstawiających »Krzyż i koronę« " po cenie $1.75 - no proszę,
Dziękuje Roszado za tę i inne informacje.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopad, 2015, 17:54 »
dlaczego szatan z wielkiej litery? Po co oddawać cześć?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline M

Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopad, 2015, 17:56 »
dlaczego szatan z wielkiej litery? Po co oddawać cześć?

Przestań trollować Tomek, już raz się o to dopytywałeś i otrzymałeś odpowiedź. Jeśli Ty uważasz że pisanie "Szatan" z wielkiej litery to oddawanie mu czci (co jest absurdem) to tak nie pisz. Ale nie zmuszaj innych do robienia tak jak Ty uważasz.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Listopad, 2015, 17:57 »
to nie trollowanie. To przestroga przed złym.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline M

Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopad, 2015, 17:59 »
to nie trollowanie. To przestroga przed złym.

Ty tak uważasz. Przestań proszę wciąż wciskać w różnych wątkach swoich opinii nie związanych z tematem danego wątku.


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Listopad, 2015, 18:26 »
dlaczego szatan z wielkiej litery? Po co oddawać cześć?

Tak zajrzałam do kilku zródeł w necie:
 Cytat :" Jeżeli nazwa osobowa nie jest jednostkowa, piszemy małą literą, np. apostoł, anioł, ale Apostoł, Anioł, gdy stanowią składnik indywidualnej nazwy, np. św. Paweł Apostoł, Anioł Stróż – gdy chodzi o istotę duchową czuwającą nad każdym człowiekiem, ale anioł stróż – gdy jest to przenośnia, np. „szpieg”. W znaczeniu przenośnym antychryst, szatan. Jako nazwę własną konkretnej istoty: Antychryst, Szatan."

Czytaj więcej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/o_pisowni_slownictwa_religijnego_45588.html

Czy w moim poście wyszła mi nazwa osobowa nie jednostkowa, czy nazwa własna, nie wiem.
Zwracam uwagę na poprawna pisownię, bo lubię :) jednak mam prawo się mylić  :) i uczyć  :)
Czy ja wiem, czy oddaje się cześć szatanowi pisząc z dużej litery, czy raczej są to zasady pisowni?
No nie wiem  :D






Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Listopad, 2015, 18:27 »
dlaczego szatan z wielkiej litery? Po co oddawać cześć?
Daj skan z KKK to zobaczysz, jak tam jest.
Najlepiej załóż osobny wątek i przytocz opinie różnych gremiów, łącznie z lingwistami. Wiem, że w KK są głosy podzielone.

Ja miałem takiego fanatyka, co do mnie wydzwaniał z Wrocławia oburzony, że ja piszę w książce w skrócie "Duch Św."
Że to uwłacza Bogu itp. Kilka razy wydzwaniał.
Mówię chłopu, że w Encykl. Katol. jest nawet skrót D. Ś.ale do niego nie dociera. Swoje wie i pewnie i papieża by poprawiał.


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Listopad, 2015, 18:41 »
Ja też pośrednio poddaję cześć szatanowi, gdy przytaczam setki cytatów z publikacji ŚJ, gdzie piszą z dużej litery. ;)
A Piotr też, gdy skany ich daje. ;D


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Listopad, 2015, 20:14 »
Strażnica jest lepsza od Ciebie ;) Można powiedzieć - mistrzowie. ;)
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Tusia

  • Gość
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Listopad, 2015, 22:55 »
Ja też pośrednio poddaję cześć szatanowi, gdy przytaczam setki cytatów z publikacji ŚJ, gdzie piszą z dużej litery. ;)
A Piotr też, gdy skany ich daje. ;D

Ja nie oddaję nawet pośrednio czci szatanowi, gdy skanuję Strażnice. Ja po prostu szatana d e m a s k u j ę. Niech drży i nie ma spokoju we dnie i w nocy.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Listopad, 2015, 01:55 »
Jeśli chodzi o drugie przykazanie, to faktycznie chodziło raczej o
oddawanie im czci. Dekalog mówi też rzeczywiście "nie czyń sobie",
ale tam jest to powiązane zależnością zamiaru, czyli z kłanianiem się im.
Świątynia Izraelska miała  różne grawerowane i haftowane
wizerunki i ozdoby. A w miejscu najświętszym ściany były wręcz
ozdobione wizerunkami cherubów, nie mówiąc już o figurkach nad skrzynią :)
Spotkałem też pogląd, że zakaz był w kontekście steli kamiennych i tym podobnych
tworów czynionych przez okoliczne narody.

Ps. Tomek nie lubię offtopów, bo śmiecą w wątkach, ale pomyśl:
Równie dobrze można by powiedzieć, że pisanie z dużej litery na przykład nazw planet,
gwiazdozbiorów itp., jest równoznaczne z oddawaniem im czci. Ha ha ha,
takie są zasady gramatyki i koniec :).
W takim razie wszystkich wrogów Boga trzeba pisać z małej. Niezły absurd
by z tego wyszedł. Poza tym, nawet Bóg liczy się z Szatanem, a jest napisane, że aniołowie
nie śmią obrzucić Diabła obelgami z respektu przed ojcem. Bo to ON jest sędzią,
a nie oni.  Poza tym  w języku hebrajskim słowo satan oznacza potocznie "przeciwnik",
ale gdy jest używane w odniesieniu do zbuntowanego syna Boga, jest z reguły poprzedzone
rodzajnikiem określonym i brzmi wówczas hassatan'. W tym wypadku można to uznać
za odpowiednik dużej litery. I podaję Ci przykład z samej Biblii.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad, 2015, 02:04 wysłana przez Abba »


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Listopad, 2015, 12:15 »
Abba
Dziękuje za podzielenie się swoim punktem widzenia i informacją co do  pisowni 'szatan' i 'Szatan'.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Czy ŚJ obowiązuje ich drugie Przykazanie Dekalogu?
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Listopad, 2015, 13:48 »
Proszę bardzo :)
Od tego jest właśnie forum.
Ja też nie twierdzę że mam rację, po prostu przedstawiam
swój punkt widzenia, ale też jestem otwarty na dyskusję.
Miłego dnia wszystkim!