Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Polskie statuty Świadków Jehowy  (Przeczytany 29034 razy)

Offline M

Polskie statuty Świadków Jehowy
« dnia: 05 Listopad, 2015, 21:41 »
Dla osób które wiedzą o statutach ŚJ poniższe informacje to nic nowego, ale żeby mieć te informacje zawsze pod ręką to je wrzucam.

Każdy związek prawnie działający na terenie kraju musi posiadać statut. Świadkowie Jehowy nie są wyjątkiem. Statut określa prawne uwarunkowania danego związku na terenie danego kraju, określa w jaki sposób związek działa, jakie ma cele itp. Świadkowie Jehowy (wcześniej Badacze Pisma Świętego) w Polsce mieli na przestrzeni lat kilka statutów, przy czym najnowsza zmiana nastąpiła w 2014 roku. Co ciekawe, większość Świadków Jehowy nie ma nawet pojęcia o istnieniu takiego dokumentu, a reszta i tak nie zdaje sobie sprawy z jego treści i tego jak ona na nich wpływa.

Poniżej zamieszczam do pobrania statuty, które są w naszym posiadaniu, od najstarszego do najnowszego:
« Ostatnia zmiana: 14 Luty, 2016, 21:20 wysłana przez M »


Offline M

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lipiec, 2016, 13:52 »
Statuty powinny być na stałe jako pierwszy wątek w dziale (według mnie):

INFORMACJE PROSTO Z "KANAŁU ŁĄCZNOŚCI"

Wątek jest przypięty i jest cały czas na samej górze działu.

Druga sprawa, dlaczego nie mamy do dziś wersji przeszukiwalnej statutu 2014 i aby można było kopiować treść i przerzucać w formie pisanej np. do pisanego artykułu?

Mamy. W ostatnim punkcie jest kilka odnośników. Kliknij w "oficjalny plik PDF z jw.org" a wyświetli się wersja przeszukiwalna.


Offline M

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lipiec, 2016, 13:55 »
W wolnej chwili wstawię też statuty do Archiwum, bo w sumie są to publikacje Towarzystwa Strażnica jak by nie patrzeć ;).


Offline Sebastian

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwiecień, 2017, 16:16 »
czy jest gdzieś dostępny statut z 1989 roku? Ten który był podstawą legalizacji 12 maja 1989
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline gedeon

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwiecień, 2017, 16:45 »
czy jest gdzieś dostępny statut z 1989 roku? Ten który był podstawą legalizacji 12 maja 1989

Oczywiście że statut jest dostępny, mamy go od wielu lat
Dziwie się tylko , że jako Prezes Stowarzyszenie nie wiesz o tym jakie macie dokumenty.
Jeżeli ich nie odszukasz to napisz to wyślę. ;D ;D ;D


Offline Roszada

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lipiec, 2018, 19:48 »
Ja bym marzył aby mieć angielski statut z 1944.
Piszą o nim wiele i niewiele.

*** w72/6 ss. 15-17 ak. 31-33 Co jego „właściwy stan” oznacza dziś dla nas ***
W dniach od 30 września do 2 października 1944 roku w Pittsburgu (stan Pensylwania), gdzie mieszczą się oficjalnie zarejestrowane biura Watch Tower Bible and Tract Society, odbyło się specjalne zgromadzenie służbowo-organizacyjne. W pierwszym jego dniu prezes Towarzystwa wygłosił do zgromadzonych 5000 osób przemówienie: „Dostosowanie się do obecnego porządku teokratycznego”. Następnego dnia przedstawiony był wykład publiczny pt: „Jeden świat, jeden rząd”. Doroczne zebranie organizacyjne Towarzystwa zostało przełożone na dzień następny, to jest na poniedziałek, 2 października. Zebranie to, rozpoczęte o godzinie 10 przed południem, było pamiętnym wydarzeniem. Dlaczego?
32 Kiedy już uczestnicy zebrania dysponujący prawem głosu dokonali wyboru funkcyjnych i pozostałych członków zarządu Towarzystwa, obecni skupili uwagę na sześciu poprawkach, jakie proponowano wnieść do statutu Towarzystwa, będącego korporacją wydawniczą zarejestrowaną w Pensylwanii sześćdziesiąt lat wcześniej, w roku 1884. Poprawki te dotyczyły artykułów: 2, 3, 5, 7, 8 i 10. Pierwsza poprawka, która została przyjęta w formie rezolucji, przewidywała rozszerzenie celów Towarzystwa, aby należycie sprostać wielkiemu ogólnoświatowemu dziełu, jakie było jeszcze do wykonania. Wprowadziła także do statutu imię Boże, Jehowa. Poprawka trzecia usunęła ze statutu dotychczasowe zastrzeżenie, które uzależniało członkostwo w Towarzystwie od wkładu finansowego, wpłaconego na rzecz tego Towarzystwa; odtąd liczba członków miała być ograniczona i nie mogła przekraczać 500 osób; każdy z nich miał być wybierany na podstawie jego aktywnej służby dla Jehowy. W sprawozdaniu zamieszczonym w angielskim wydaniu Strażnicy z 1 listopada 1944 roku czytamy: „Dzięki tej poprawce Statut przybliży się do porządku teokratycznego, jak dalece na to pozwala prawo krajowe”. Przyjęta została każda z sześciu rezolucji proponujących poprawki.
33 Dla nadania wszystkim tym poprawkom mocy prawnej potrzebne jeszcze było zatwierdzenie ich przez sąd państwowy. W roku następnym (1945) poprawki te zostały w należyty sposób zarejestrowane i faktycznie weszły do statutu. Po dzień dzisiejszy na zasadzie tegoż poprawionego statutu Towarzystwo Strażnica służy za prawne narzędzie namaszczonemu ostatkowi tych, którzy wielbią Jehowę w Jego „miejscu świętym”, czyli „sanktuarium”.

Fragment:

*** w72/7 s. 19 Ciało Kierownicze w odróżnieniu od korporacji prawnej ***
Oto fragment Statutu: „Do celów tego Towarzystwa należy: Usługiwać społeczności chrześcijan znanych jako świadkowie Jehowy i działać dla jej dobra w charakterze ogólnoświatowego legalnego organu administracyjnego; rozgłaszać wśród wszystkich narodów ewangelię Królestwa Bożego pod władzą Chrystusa Jezusa na świadectwo o imieniu, słowie i zwierzchnictwie Boga Wszechmocnego, JEHOWY; drukować i rozpowszechniać Biblie, a także krzewić prawdy biblijne w różnych językach przez sporządzanie i publikowanie literatury zawierającej informacje i komentarze wyjaśniające prawdy biblijne oraz proroctwa dotyczące ustanowienia Królestwa Jehowy pod władzą Chrystusa Jezusa; mianować przedstawicieli, sług publicznych, pracowników, nauczycieli, instruktorów, misjonarzy i kaznodziejów, upoważniając ich do wyruszania na cały świat celem głoszenia publicznie i od domu do domu prawd biblijnych osobom, które chcą ich słuchać, oraz celem nauczania ich, a to przez zostawianie u takich osób wspomnianej literatury i prowadzenie na jej podstawie studiów biblijnych; podnosić poziom umysłowy i moralny mężczyzn, kobiet i dzieci przez chrześcijańską działalność misyjną oraz przez charytatywne i dobroczynne pouczanie ludzi na podstawie Biblii i związanych z nią tematów naukowych, historycznych bądź literackich; zakładać i utrzymywać prywatne szkoły biblijne oraz kursy bezpłatnego nauczania mężczyzn i kobiet o Biblii, literaturze biblijnej i historii biblijnej; ćwiczyć, przygotowywać, zaprawiać oraz wyposażać mężczyzn i kobiety do roli kaznodziejów, misjonarzy, ewangelistów, głosicieli, wykładowców i lektorów; wyposażać i utrzymywać lokale, placówki i domy dla bezpłatnego kwaterowania takich studentów, wykładowców, nauczycieli i kaznodziejów; bezpłatnie zapewniać tymże studentom, wykładowcom, nauczycielom, wychowawcom i kaznodziejom odpowiednie posiłki i dach nad głową, a także przygotowywać, popierać, utrzymywać i wysyłać w różne strony świata chrześcijańskich misjonarzy, nauczycieli i instruktorów zajmujących się Biblią oraz literaturą biblijną, jak również publicznym chrześcijańskim wielbieniem Boga Wszechmocnego i Chrystusa Jezusa; urządzać i przeprowadzać lokalne oraz ogólnoświatowe zgromadzenia w celach takiego wielbienia; korzystać z usług nadawczych stacji radiowych dla głoszenia tej ewangelii Królestwa lub obsługiwać takie we własnym zakresie; podejmować wszelkie inne prawnie dozwolone przedsięwzięcia, jakie jego Zarząd uzna za przydatne do osiągnięcia wymienionych celów”.

Z tego co się domyślam, to nie ma w nim, że Towarzystwo jest "stowarzyszeniem religijnym". :)
Słowo "religia" było aż do roku 1951 piętnowane.
To "wielbienie" Chrystusa mają od połowy lat 50. nieaktualne. ;)


Offline Roszada

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lipiec, 2018, 19:41 »
Chodzi mi o ważne kwestie w ang. statucie z roku 1944.

Chciałbym wiedzieć, czy usunęli z niego słowa Russella o tym, że "nie są organizacją religijną", a są "stowarzyszeniem biznesowym".

Logika by wskazywała, że tam słowo "religijna" nie powinno tam istnieć, bo je do roku 1951 odrzucali.


Offline Mako

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpień, 2018, 21:34 »
Miłość Ciała Kierowniczego do dóbr materialnych

Rocznik 1995   Meksyk

Stowarzyszenie kulturalno-oświatowe La Torre del Vigía de México

Zapewne przypominacie sobie, że w roku 1932 władze uznały prawnie La Torre del Vigía de México. Jednakże ograniczenia prawne nałożone na wszystkie religie pociągnęły za sobą pewne utrudnienia. Wysuwano zastrzeżenia co do działalności od drzwi do drzwi, prowadzonej przez Świadków, ponieważ prawo wymagało, by ‛każdy publiczny akt kultu odbywał się wewnątrz świątyni’. Z tego samego powodu zgłaszano zastrzeżenia pod adresem naszych zgromadzeń w miejscach publicznych. Było to kłopotliwe, gdyż zgromadzenia te stawały się coraz większe. Utrudnione było również nabywanie gruntów, prawo bowiem wymagało, by każdy budynek użytkowany w celach religijnych przechodził na własność państwa.

Z tych i innych powodów Towarzystwo postanowiło, że rozsądnie będzie dokonać reorganizacji oraz położyć większy nacisk na wychowawczy charakter naszej działalności. W związku z tym 10 czerwca 1943 roku wystąpiono do Kancelarii Spraw Zagranicznych z prośbą o zarejestrowanie La Torre del Vigía jako stowarzyszenia świeckiego. Dnia 15 czerwca 1943 roku wniosek ten rozpatrzono pozytywnie.

W związku z tą reorganizacją przestano śpiewać na zebraniach, a miejsca spotkań zaczęto nazywać Salami Studiów Kulturalno-Oświatowych. Podczas zebrań nie modlono się publicznie, chociaż nikomu nie można było zabronić żarliwej modlitwy w sercu. Unikano wszelkiego podobieństwa do nabożeństw religijnych. Zresztą nasze zebrania w rzeczy samej mają charakter wychowawczy. Kiedy Świadkowie w innych krajach zaczęli nazywać poszczególne grupy zborami, Świadkowie w Meksyku dalej posługiwali się określeniem „zastępy”. W dalszym ciągu odwiedzali ludzi w ich domach, i to z jeszcze większą gorliwością, ale starali się nie korzystać bezpośrednio z Biblii. Głosiciele uczyli się za to wersetów na pamięć i przytaczali je z głowy. Robili też dobry użytek z książki „Upewniajcie się o wszystkich rzeczach”, która zawiera zestawienie wersetów biblijnych na różne tematy. Do samej Biblii sięgano jedynie podczas odwiedzin ponownych oraz na studiach (których nie nazywano „biblijnymi”, lecz „kulturalno-oświatowymi”).

Zasadnicza działalność Świadków Jehowy nie uległa jednak zmianie. Dalej głosili o Królestwie Bożym.


Marvel90

  • Gość
Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Marzec, 2019, 19:52 »
Za sugestią jednego z używtkoników, podrzucam tutaj swój post z innego wątku ;)


Swego czasu udało mi się dostać dokumenty związane ze zmianą statutu wynikające ze zmiany nazwy ze "Strażnicy, Towarzystwa Traktatowego...." na "Świadków Jehowy w Polsce". Uzyskałem je od MSWiA na drodze ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Dokumenty - jak wspomniałem - tyczą się zmiany nazwy, oraz, rykoszetem statutu.

Daję wam link do DropBoxa :)

https://www.dropbox.com/s/1gijyjqhc2k7j8m/Zmiana%20statutu.zip?dl=0
« Ostatnia zmiana: 27 Marzec, 2019, 20:18 wysłana przez Marvel90 »


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Maj, 2019, 18:12 »
ciekawe czy ministerstwo wie że według wydanego tego statutu" i wierzeń ŚJ,.. jest wytworem szatańskiej organizacji?
której nie należy być do końca podporządkowany,i że spodziewa się rychłego odejścia tego ministerstwa i zastąpienia go organizacją ŚJ?

a tak ministra może uświadomić" aby napisał takie zapytanie do biura oddziału ? ;) czy to  jest prawda


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Sierpień, 2019, 04:53 »
Czy może ktoś wstawić info, że pierwsza rejestracja świadków Jehowy w Polsce, to rejestracja spółki z o.o.?


Offline Aliki

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpień, 2019, 14:04 »
Czy ktoś z Was posiada jakikolwiek dokument na którym w nazwie związku wyznaniowego SJ było słowo CHRZEŚCIJAŃSKI? Podobno słowo to jakiś czas temu znikło....
Poza tym bardzo potrzebuję niemieckiego statutu... Ktoś może ma do niego dostęp?

« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień, 2019, 14:14 wysłana przez Aliki »


Offline 30LatPrzyPrawdzie

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sierpień, 2019, 14:35 »


Offline Technolog

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Sierpień, 2019, 15:17 »
Czy ktoś z Was posiada jakikolwiek dokument na którym w nazwie związku wyznaniowego SJ było słowo CHRZEŚCIJAŃSKI? Podobno słowo to jakiś czas temu znikło....
Ja bym prawie miał gdybym zrobił zdjęcie. Na zgromadzeniu w Poznaniu na tablicy przy stojaku na dobrowolne datki kartą był napis "Chrześcijański zbór SJ".


Offline Aliki

Odp: Polskie statuty Świadków Jehowy
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sierpień, 2019, 16:27 »
Bardzo dziękuję. Czy to aktualna wersja? W polskim jest mowa o tym że SJ nie prowadzą działalności gospodarczej. W niemieckim tego nie znalazłam...