Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać  (Przeczytany 8121 razy)

Offline dziewiatka

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Kwiecień, 2015, 17:21 »
Ci co nie posporzywali mogą to zrobią w weekend .Dla mnie nie ma to znaczenia ,bo to nie jest prawdą.


Offline Fantom

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Kwiecień, 2015, 22:26 »
Mario ,napisałeś:,,Spełnienie proroctwa nie oznaczało, że Judasz miał obowiązek być na Ostatniej Wieczerzy''.
 Mi się wydaje ,ze z proroctwa wynika,że miał być na Ostatniej Wieczerzy,bo :”Nawet przyjaciel mój, któremu zaufałem. Który jadł mój chleb. Podniósł piętę przeciwko mnie” Psalm 41.10

 Wracając do tematu,jeżeli wg.TS tylko namaszczeni maja spożywać ,to może niech to robia bez udziału 2 owiec i gapiów.
z tego co pamietam,dalsze czesci pisma wspomonaja o łamaniu chleba wyłacznie pomiedzy uczniami Jezusa,a nie razem z tymi ktorzy jeszcze nie uwierzyli.Wyklad na poczatku podczas pamiatki mowi,kto moze spozywac ,a kto nie.Moe po takim wykladzie mogliby sie apytac ,czy sa osoby,ktore beda spozywac.Jezeli nie ma nikogo,to nie ma podawania symboli,tylko wszyscy do domu.Jezeli ktos sie zglasza,to inni wychodza,a tylka ta osoba spozywa.Tak sobie tylko gdybam. Tak czy inaczej,trudno nazwac obchody pamiatki scisłym trzymaniem sie wzorca biblijnego.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Mario

  • Gość
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Maj, 2015, 00:18 »
Mario ,napisałeś:,,Spełnienie proroctwa nie oznaczało, że Judasz miał obowiązek być na Ostatniej Wieczerzy''.
 Mi się wydaje ,ze z proroctwa wynika,że miał być na Ostatniej Wieczerzy,bo :”Nawet przyjaciel mój, któremu zaufałem. Który jadł mój chleb. Podniósł piętę przeciwko mnie” Psalm 41.10

 Wracając do tematu,jeżeli wg.TS tylko namaszczeni maja spożywać ,to może niech to robia bez udziału 2 owiec i gapiów.
z tego co pamietam,dalsze czesci pisma wspomonaja o łamaniu chleba wyłacznie pomiedzy uczniami Jezusa,a nie razem z tymi ktorzy jeszcze nie uwierzyli.Wyklad na poczatku podczas pamiatki mowi,kto moze spozywac ,a kto nie.Moe po takim wykladzie mogliby sie apytac ,czy sa osoby,ktore beda spozywac.Jezeli nie ma nikogo,to nie ma podawania symboli,tylko wszyscy do domu.Jezeli ktos sie zglasza,to inni wychodza,a tylka ta osoba spozywa.Tak sobie tylko gdybam. Tak czy inaczej,trudno nazwac obchody pamiatki scisłym trzymaniem sie wzorca biblijnego.


Z Psalmu 41;10 NIE WYNIKA ŻE JUDASZ MIAŁ BYĆ NA OSTATNIEJ WIECZERZY !!!


W tym temacie dochodzi jeszcze kwestia, żę wg NT wszyscy mieli nadzieję niebiańska i wszyscy mieli spożywać Wieczerzę, nie było żadnego podziału na dwie grupy.


Offline Fantom

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Maj, 2015, 08:59 »
To kiedy Judasz spozywał ''mój chleb''? Ok.Niech będzie ,że z samego Psalmu to nie wynika.
 Jednak ten psalm cytuje Jezus.Kiedy?Właśnie podczas ostatniej wieczerzy. Proszę przeczytaj Jana 13, 1-27. Wszystko dzieje sie właśnie podczas wieczerzy.Jezus mówi,że ma się wypełnic pismo(proroctwo) i cytuje Ps.41.10 Następnie podaje Judaszowi namoczony kęs do zjedzenia.W tym momencie spozywa ''mój chleb''.

2 Toteż podczas wieczerzy, gdy Diabeł już podał do serca Judasza Iskariota

18 Nie mówię o was wszystkich; ja znam tych, których wybrałem.+ Ale to jest w tym celu, żeby się spełniło Pismo:+ ‚Ten, który spożywał mój chleb, podniósł przeciw mnie swą piętę’. Żeby spełniło sie pismo,czyli do tej pory sie nie spełniło.Tzn. do tego momentu Judasz nie jadł chleba Jezusa.Potem tym bardziej,gdyz juz nie żył.Kiedy się spełniło?W momencie podania chleba osobiście przez Jezusa .

26 Jezus więc odpowiedział: „To ten, któremu podam umoczony kęs”.+ I umoczywszy kęs, wziął go i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskariota.

 Jak proroctwo byłoby spełnione gdyby Judasz nie był na wieczerzy?Dla mnie Ps jest proroctwem wskazujacym na Ostatnia wieczerze,ponieważ własnie podczas tej kolacji Jezus powołuje sie konkretnie na ten werset.Ani wcześniej ,ani potem proroctwo z Psalmu nie zostało przytoczone do innej sytuacji.Spełniłosie dokładnie w tym czasie,w tym miejscu.Jezus sam to potwierdził.Ja tak to rozumiem.

 
« Ostatnia zmiana: 01 Maj, 2015, 09:12 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Maj, 2015, 09:08 »
Pamiatka -jak powinna wyglądać. Temat jest.Jak to robią SJ-jest.
 Tylko,że nikt z Was nie wyraził swojego poglądu jak powinna wyglądać.Jak dzsiaj zrobilibyście pamiątkę?Kto powinien tam być,a kto nie?
 Jacyś obserwatorzy?czy tylko Ci co maja spozywac?Moze jakieś inne pomysły.Co byście poprawili,zmienili w sposobie obchodzenia przez ŚJ?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 113
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Maj, 2015, 09:10 »
A zastanawialiście się kiedyś nad tym, że KTOŚ MUSIAŁ ZDRaDZIĆ? żeby się proroctwo spełniło?
Jaka wina tego zdrajcy, że wypełnił proroctwo...... a może jak  sugeruje ewangelia Judasza, został poproszony...... wyobraźcie sobie że Prezydent Polski Was o coś strasznego poprosi, co skresli Was w oczach wszystkich ale przysłużycie się Sprawie..... wiem wiem to tylko dobry przykład dla patriotów ;)

Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 113
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Maj, 2015, 09:13 »
Pamiatka -jak powinna wyglądać. Temat jest.Jak to robią SJ-jest.
 Tylko,że nikt z Was nie wyraził swojego poglądu jak powinna wyglądać.Jak dzsiaj zrobilibyście pamiątkę?Kto powinien tam być,a kto nie?
 Jacyś obserwatorzy?czy tylko Ci co maja spozywac?Moze jakieś inne pomysły.Co byście poprawili,zmienili w sposobie obchodzenia przez ŚJ?
Fantom, przepraszam, masz rację, ja uważam, że wogóle nie powinno być pamiątki! To smutne świeto, nic nie wnosi.  Zastąpiłabym to świeto, świetem wiosny, które trwałoby jak kongres 3 dni , byłoby wyjazdowe - do wielkiego kompleksu hotelowo basenowego i spa, i dałabym braciom wolną rękę w spędzaniu ze sobą wolnego czasu :) To byłoby prawdziwe świeto radości :) Oczywiście zapłaciłabym za to z przepastnej kieszeni Biura Głównego .....
Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline Fantom

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Maj, 2015, 09:14 »
R2D2 Jak ty rozumiesz to proroctwo z PS?Odnosilo sie do wieczerzy ,czy nie?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 113
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Maj, 2015, 09:39 »
chetnie powiem jak rozumiem ale przypomnij mi dokładnie o ktrym proroctwie mówimy?
Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Mario

  • Gość
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Maj, 2015, 10:40 »
To kiedy Judasz spozywał ''mój chleb''? Ok.Niech będzie ,że z samego Psalmu to nie wynika.
 Jednak ten psalm cytuje Jezus.Kiedy?Właśnie podczas ostatniej wieczerzy. Proszę przeczytaj Jana 13, 1-27. Wszystko dzieje sie właśnie podczas wieczerzy.Jezus mówi,że ma się wypełnic pismo(proroctwo) i cytuje Ps.41.10 Następnie podaje Judaszowi namoczony kęs do zjedzenia.W tym momencie spozywa ''mój chleb''.

2 Toteż podczas wieczerzy, gdy Diabeł już podał do serca Judasza Iskariota

18 Nie mówię o was wszystkich; ja znam tych, których wybrałem.+ Ale to jest w tym celu, żeby się spełniło Pismo:+ ‚Ten, który spożywał mój chleb, podniósł przeciw mnie swą piętę’. Żeby spełniło sie pismo,czyli do tej pory sie nie spełniło.Tzn. do tego momentu Judasz nie jadł chleba Jezusa.Potem tym bardziej,gdyz juz nie żył.Kiedy się spełniło?W momencie podania chleba osobiście przez Jezusa .

26 Jezus więc odpowiedział: „To ten, któremu podam umoczony kęs”.+ I umoczywszy kęs, wziął go i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskariota.

 Jak proroctwo byłoby spełnione gdyby Judasz nie był na wieczerzy?Dla mnie Ps jest proroctwem wskazujacym na Ostatnia wieczerze,ponieważ własnie podczas tej kolacji Jezus powołuje sie konkretnie na ten werset.Ani wcześniej ,ani potem proroctwo z Psalmu nie zostało przytoczone do innej sytuacji.Spełniłosie dokładnie w tym czasie,w tym miejscu.Jezus sam to potwierdził.Ja tak to rozumiem.

 

Słowa "jadł mój chleb"  mogą oznaczać, że jadał z nim chleb przynajmniej  kilka razy czyli spożywał pokarmy a Judasz jadał z Jezusem chleb nie raz więc nie musi się to odnosić do Wieczerzy. To , że Jezus przytoczył wtedy ten werset dał dowód własnie tego, że razem z Judaszem nie raz jadali ze sobą.  Dlatego sformułowanie " jadł mój chleb " wszyscy bibliści i znawcy semantyki biblijnej  tłumaczą jako idiom /archaizm , który oznacza nie literalne spożywanie pokarmów ale bliska przyjaźń Jezusa i Judasza.


Mario

  • Gość
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Maj, 2015, 10:41 »
Fantom, przepraszam, masz rację, ja uważam, że wogóle nie powinno być pamiątki! To smutne świeto, nic nie wnosi.  Zastąpiłabym to świeto, świetem wiosny, które trwałoby jak kongres 3 dni , byłoby wyjazdowe - do wielkiego kompleksu hotelowo basenowego i spa, i dałabym braciom wolną rękę w spędzaniu ze sobą wolnego czasu :) To byłoby prawdziwe świeto radości :) Oczywiście zapłaciłabym za to z przepastnej kieszeni Biura Głównego .....

Są takie posty, które stanowią kwintesencję całej dyskusji.
I ten post należy do takich.
Ja też odtąd co rok będę miał Święto Wiosny.


Offline Fantom

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Maj, 2015, 10:08 »
Jana 13:18 Nie mówię o was wszystkich. Ja wiem, których wybrałem; lecz [potrzeba], aby się wypełniło Pismo: Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę(BT). Kto spożywa chleb z Jezusem? Czy tylko Judasz?Nie.Czy inni spożywali wcześniej chleb z Jezusem przynajmniej kilka razy(tak napisałeś)? Tak.Czy to znaczy,że wszyscy podnszą na Jezusa piętę?Moim zdaniem nie.
 ''aby wypełniło się pismo'' czyli wcześniej się nie wypełniło chociaż ,spożywali chleb z Jezusem. To miało sie dopiero wypełnić( na tej wieczerzy)

                                                               Napisałeś:Słowa "jadł mój chleb"  mogą oznaczać, że jadał z nim chleb przynajmniej  kilka razy czyli spożywał pokarmy a Judasz jadał z Jezusem chleb nie raz więc nie musi się to odnosić do Wieczerzy. To , że Jezus przytoczył wtedy ten werset dał dowód własnie tego, że razem z Judaszem nie raz jadali ze sobą.
  ''mój chleb'' -jeżeli spytamy sie innych co rozumieja przez słowo ''mój chleb'' wypowiedziane przez Jezusa,to myslę że większość odpowie ,że chodzi o Jego ciało. Ja jak się pytałem innych co jest ''moim chlebem'' to każdy odpowiadał ,że ciało Jezusa.
 Zapewne uczniowie Jezusa ,w tym Judasz jadali wspólnie chleb.Jednakże wtedy traktowali go właśnie jedynie jako chleb.To, że ma on głębsze znaczenie i coś oznacza,Jezus wyjawił im dopiero na wieczerzy. Dlatego w tym momencie ,a nie wcześniej Jezus cytuje Psalm-i mówi ''aby sie wypełniło'',a nie
  Dlatego sformułowanie " jadł mój chleb " wszyscy bibliści i znawcy semantyki biblijnej  tłumaczą jako idiom /archaizm , który oznacza nie literalne spożywanie pokarmów ale bliska przyjaźń Jezusa i Judasza.
że się już wypełniło.
 Czy wszyscy bibliści tak uważają ,tego nie wiem. Raczej ewangelie jakoś szczególnie nie wskazują na bliska przyjażn z Judaszem.Czy sa jakies wersety,ktore pokazuja,że łączyła go jakaś szczególna więź z Judaszem niż z pozostałymi uczniami?Kogo się pytał Jezus czy Go miłuje?Do kogo powiedział paś owieczki moje?
  Następnie czytamy:19 Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM.
 Zanim co sie stanie?Jezus w Jana 13 od 1 wersetu nie mówi o swojej śmierci. Słowa te są wypowiedziane,zaraz po cytacie z Psalmu.Więc co zaraz ,właśnie teraz miało sie stać?Czy Jezus miał właśnie teraz umrzeć?Zaraz po tych słowach i po cytacie z Psalmu macza chleb i podaje go Judaszowi.Właśnie teraz w tej chwili (moim zrozumieniem) dochodzi do spełnienia sie proroctwa.Właśnie po tej chwili Judasz wychodzi i dokonuje zdrady.W którym momencie Judasz podniósł na Jezusa piętę?Czy wcześniej jak spożywał chleb z Jezusem,przed wieczerzą w innych okolicznościach?Nie,wtedy jeszcze nie podniósł pięty na Jezusa.Nie od razu miał przecież zamysł zdradzenia Go.Ten zamysł pojawił sie w późniejszym czasie.Podniesienie pięty dokonuje sie po spełnieniu proroctwa z Psalmu na wieczerzy.Umaczanie chleba-''mojego chleba''(ciała) i dokonanie zdrady.
« Ostatnia zmiana: 02 Maj, 2015, 10:29 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 113
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Maj, 2015, 10:27 »
PSALM 41(40)1


W ciężkiej chorobie

41
1 Kierownikowi chóru. Psalm. Dawidowy.
2 Szczęśliwy ten, kto myśli o biednym <i o nędzarzu>2,
w dniu nieszczęścia Pan go ocali.
3 Pan go ustrzeże, zachowa przy życiu,
uczyni szczęśliwym na ziemi
i nie wyda go wściekłości jego wrogów.
4 Pan go pokrzepi na łożu boleści:
podczas choroby poprawi całe jego posłanie3.
5 Mówię: «O Panie, zmiłuj się nade mną;
uzdrów mnie, bo zgrzeszyłem przeciw Tobie!»
6 Nieprzyjaciele moi mówią o mnie złośliwie:
«Kiedyż on umrze i zginie jego imię?»
7 A jeśli przychodzi któryś odwiedzić, mówi puste słowa,
w sercu swym złość gromadzi,
a skoro wyjdzie za drzwi, wypowiada ją.
8 Szepcą przeciw mnie wszyscy, co mnie nienawidzą
i obmyślają moją zgubę:
9 «Zaraza złośliwa nim zawładnęła»4
i «Już nie wstanie ten, co się położył».
10 Nawet mój przyjaciel, któremu ufałem
i który chleb mój jadł, podniósł na mnie piętę5.
11 Ale Ty, Panie, zmiłuj się nade mną i dźwignij mnie,
abym im odpłacił.
12 Po tym poznam, żeś dla mnie łaskawy,
że mój wróg nie odniesie nade mną triumfu.
13 A Ty mnie podtrzymasz dzięki mej prawości
i umieścisz na wieki przed Twoim obliczem.
14 Błogosławiony Pan, Bóg Izraela,
od wieku aż po wiek!
Amen, amen6.



GDZIE , pytam uprzejmie gdzie tu jest proroctwo?????? Bo ja tu widzę lament Dawida, że zycie jest tak cieżkie i nawet na przyjaciół liczyć nie można.......
uwielbiam , uwielbiam po prostu doszukiwanie się na siłe czegoś, czego nie ma, to jak w Nostradamusie, ludzie widza w tych przepowiedniach to co chcą widziec i na siłę dopasowują.....

Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 113
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Maj, 2015, 10:33 »
wydasz w sklepie 23 złote........

jak wydasz to sobie przypomnij o proroctwie które wypowiedziałam......

zdradzi Cię przyjaciel.......

jak CIę zdradzi to sobie przypomnij o moim proroctwie, na pewno wypowiedziałam je do CIebie i dotyczyło dokładnie tej sytuacji w jakiej się znalazłeś......

normalnie nostradamus.......


Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline Fantom

Odp: "Pamiątka" - jak powinna wyglądać
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Maj, 2015, 10:36 »
Jezeli tak to dlaczego Jezus przytacza ten werset z tego psalmu?Jezus mowi aby sie wypełniło.Co miało sie wypełnić?Mówi,że ma się wypełnić ten werset.Jeżeli to nie jest proroctwo to dlaczego Jezus  powołuje sie na ten werset?Jak coś ma sie wypełnic, jezeli nie jest proroctwem/zapowiedzią czegoś?Czy w takim razie można powiedzieć ,że Jezus doszukał sie czegoś w tym Psalmie?Dlaczego wybrał włąsnie ten fragment i powiedział ,że ma się on wypełnic,skoro jest to tylko lament Dawida?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s