Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowe światła - Gotowość do lepszego zrozumienia znakiem religii prawdziwej!  (Przeczytany 3304 razy)

Offline noveyy777

https://bioslawekblog.wordpress.com/2014/12/20/nowe-swiatla/

https://bioslawekblog.files.wordpress.com/2014/12/c59bwiadkowie-jehowy-a-coraz-lepsze-zrozumienie-rc3b3c5bcnych-kwestii-biblijnych-nowe-c59bwiatc582a3.pdf




Jeżeli chodzi o rozumienie różnych kwestii biblijnych oraz etycznych przez rozmaite denominacje, które twierdzą że swoje wierzenia opierają na Biblii, to odnośnie niektórych z tych kwestii z upływem czasu zmienia się ich rozumienie.
Wówczas tworzy się nowe zalecenia i ustala nowe kwestie, a wszystko to w odpowiedzi na nowe wyzwania, jakie niesie rozwój sytuacji na świecie czy różnych nauk, zwłaszcza medycznych.

I tak w miarę rozwoju sytuacji na świecie należało i należy czasami skorygować wcześniejsze zrozumienie jakichś zagadnień biblijnych.
Natomiast jeżeli chodzi nowe zjawiska w nauce, np. takie, które dotyczą nowatorskich metod leczenia, to należało się do nich ustosunkować w świetle nauk Pisma Świętego i podjąć mądre decyzje.
Czasami takie decyzje nie były łatwe do podjęcia, a konsensus można było osiągnąć po wielu latach, ponieważ dla pewnych zjawisk nie znajdowano precedensu w Biblii.
Wówczas po wnikliwej ocenie wybór należało pozostawić sumieniom współwyznawców.

Takimi nowymi zjawiskami w lecznictwie okazały się takie metody, jak szczepienia ochronne, przeszczepy czy transfuzja krwi oraz leczenie jej poszczególnymi frakcjami.

Niektóre z takich problemów mogą mieć też charakter przejściowy. Np. kiedyś nie stosowano transfuzji krwi czy leczenia jej poszczególnymi frakcjami, więc ludzie stosujący się do biblijnego zakazu niewłaściwego obchodzenia się z krwią nie mieli takich dylematów, jakie ma współczesny chrześcijanin (Dzieje Apostolskie 15:19-20).
Patrząc też na rozwój sytuacji widać, że popularność zdobywają alternatywne metody leczenia do transfuzji krwi, gdyż stwierdzono wiele niebezpieczeństw związanych z tą metodą. Więc za jakiś czas problem może zniknąć tak szybko jak się pojawił, ponieważ transfuzję być może całkowicie zastąpią inne metody. Z czasem może być tak, że biotechnologia opracuje przemysłowe wytwarzanie poszczególnych frakcji krwi, np. hemoglobiny czy białek biorących udział w krzepnięciu krwi i wówczas ich uzyskiwanie z krwi pełnej nie będzie już potrzebne ani konieczne. Ale dopóki takich metod nie ma i są praktykowane metody standardowe, chrześcijanie muszą się do nich odnieść i rozważyć pojawiające się dylematy w świetle nauk Pisma Świętego.
Kwestie te należało rozstrzygnąć i uregulować, ponieważ Bóg jest Bogiem pokoju, a nie nieporządku (1 Kor. 14:33-40).
Robienie z takiego postępowania zarzutu wobec jakiejkolwiek religii, a tym bardziej nazywanie kogoś z tego powodu „fałszywymi prorokami”, jest objawem niezrozumienia Biblii i braku rozsądku.

Często się tak zdarza, że jakieś biblijne proroctwo ma złożoną formę i spełnia się na przestrzeni długiego okresu czasu. Wówczas w danym czasie część tego proroctwa jest już zrozumiała i dopiero na przestrzeni kolejnych lat przychodzi zrozumienie dalszej części tego proroctwa. Może być też tak, że jakaś część proroctwa zrozumiana właściwie w późniejszym okresie, mogła być wcześniej niewłaściwie zrozumiana i tego zrozumienia nauczano ludzi.
Innymi słowy jeżeli ostatecznym kryterium uprawniającym do głoszenia Ewangelii o Królestwie Bożym byłoby pełne zrozumienie wszystkich kwestii biblijnych, a co za tym idzie nieomylność, to w praktyce nie mogliby głosić Ewangelii ani chrześcijanie I wieku, ani chrześcijanie, którzy żyli po nich, ani chrześcijanie, którzy żyją współcześnie.
W niniejszym artykule omówię dwa przykłady, które pokazują jakie motywy kierowały Świadkami Jehowy, gdy ostatnio skorygowali swoje zrozumienie na temat snu Nabuchodonozora o wielkim posągu (Księga Daniela 2:1-45) i w temacie tożsamości niewolnika wiernego i roztropnego (Ewangelia Mateusza 24:45) oraz kwestii, kiedy Pan ma przekazać wiernemu niewolnikowi nadzór nad całym swoim mieniem (Ewangelia Mateusza 24: 46-47).

Księga przysłów 4:18Lecz ścieżka prawych jest jak jasne światło, które świeci coraz jaśniej, aż nastanie pełny dzień.

Księga Daniela 12:4 „Ty zaś, Danielu, okryj te słowa tajemnicą i zapieczętuj księgę aż do czasu końca. Wielu będzie przebiegać [badać] i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy(zobacz też: Księgę Przypowieści 4:18; Księgę Daniela 12:4, 9, 10; Dzieje Apostolskie 15:7-9).


Offline M

Drogi noveyy777, wytłumacz nam proszę w jaki sposób można pogodzić pięciokrotnie zmieniającą się naukę o "tym pokoleniu, które nie przeminie" i ostateczny powrót do pierwotnego wyjaśnienia po zatoczeniu koła — "coraz jaśniejszym światłem" i "lepszym zrozumieniem"?


Offline agent terenowy

Cytuj
Księga Daniela 12:4 „Ty zaś, Danielu, okryj te słowa tajemnicą i zapieczętuj księgę aż do czasu końca. Wielu będzie przebiegać [badać] i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy
Ten tekst to nie o świadkach, bo tam bada niewielu, i efekty tych badań niewielu są publikowane.
Przeciętny świadek nie ma swobody w badaniu i mówienia o wynikach swoich badań, tym hardziej, jeśli nie są zgodne z obowiązującą oficjalnie doktryną. Za takie badanie grozi postawienie przed komitetem sądowniczym.
Tak więc Daniela 12,4 to nie o organizacji, bo tam bada niewielu, a reszta ma obowiązek przyjmować efekt tych badań dokonywanych przez niewielu.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
On raczej nie czyta komentarzy i postów pod tym co sam pisze (wkleja)
Jest po drugiej stronie księżyca jak Statek Apollo. Nie ma z nim łączności.
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline agent terenowy

Poza tym tych "wielu', którzy wylecieli z organizacji za "przebieganie" można spotkać tu, na tym forum. :)
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Roszada

Ciekawe czemu biosławek nie podpisał się jako biosławek tylko jakiś nowy nick.
Tyle linków ze słowem bioslawek. :)


Offline Dietrich

Konspiracja musi być  ;)


Offline Janosik

Drogi noveyy777
A moze drogi Bioslawku powinno brzmiec? ;D
Jestem homofobem.


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Ale to co wkleił to mi się podoba: Nie chcemy też, żeby nasze publikacje były otaczane czcią
albo uważane za nieomylne” (15 grudnia 1896, strona 306). Przebudźcie się z 1993 roku.


Jak to w praktyce jest ?
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień, 2015, 12:45 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Dietrich

Spróbuj na zebraniu głośno powiedzieć, że publikacje nie są nieomylne  ;) To co pisze Strażnica to jedno, życie pisze inną historię.


Offline Dietrich

Drogi noveyy777, wytłumacz nam proszę w jaki sposób można pogodzić pięciokrotnie zmieniającą się naukę o "tym pokoleniu, które nie przeminie" i ostateczny powrót do pierwotnego wyjaśnienia po zatoczeniu koła — "coraz jaśniejszym światłem" i "lepszym zrozumieniem"?

Wyszło, że po tylu latach tak naprawdę dalej guzik wiedzą i poddali się. Ale WTS jest ekspertem w przekuwaniu porażki na sukces.


Offline Córka Weterana

Jest po drugiej stronie księżyca jak Statek Apollo. Nie ma z nim łączności.

To Ci się udało :D :D :D


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Dzięki :) Ktoś oglądał ten film widzę :)
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.