Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zapytania o "nowe światła"  (Przeczytany 135088 razy)

Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #45 dnia: 06 Marzec, 2017, 13:20 »
Rozumiem,ze temat pozostawiony "swemu życiu",czy raczej umieraniu,niemniej pozwolę sobie na komentarz.

I tak "nowe światło",to nie nowe proroctwo,czy przepowiednia,tylko wyjaśnienie zapisanego w natchnionym słowie,czy pewnej nauki,poglądu itp.

Nie twierdzimy,ze posiadamy "to pneuma tes profeteias" t .j "ducha proroctwa".
Wierzymy,że to było "zjawiskiem nadprzyrodzonym",wyjątkowe i starożytnym izraelu.
Pisał o tym m.in ks.Eugeniusz Dąbrowski .
Staro,czy nowotestamentowy profetyzm to dzieło przeszłości.
Czytamy o tym w Heb.1:1

Oczywiście wierzymy,że posługuje się nam stwórca.
Jesteśmy niemniej tylko narzędziem w jego rękach,i to nie narzędzie jest najważniejsze,chociaż nie bez znaczenia.

Ponieważ jednak nie posiadamy "objawienia" chociażby do zrozumienia,pozostaje nam "studiowanie natchnionego słowa",a to związane jest zupełne itp.
W przeszłości stwórca przemawiał na różne sposoby "wieloma sposobami" gr.[polytropos] Heb.1:1
Do tych należała audycja,patrz.1 Król.18:12-15,
wizja,patrz.4 Mojż.12:6,
sen,patrz.Dan.7:1-2

Nie korzystamy z tych przywilejów,pozostaje nam tylko usilne staranie zrozumienia wypowiedzi naszego ojca w niebie itp.



Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #46 dnia: 06 Marzec, 2017, 13:44 »
Nie wiem w czyim imieniu to napisane.
Albowiem nick nieznany, występuje w poście ksiądz katolicki, Stwórca, prorocy, no i jakby w imieniu Ciała Kierowniczego ktoś pisał. :)


Offline Światus

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #47 dnia: 06 Marzec, 2017, 13:49 »
Rozumiem, że to kompilacja "kopiuj - wklej" z jw.org ale to nie jest wiarygodne źródło  :)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Marzec, 2017, 15:58 »
Jeżeli pozwalasz sobie na "zniewolenie",to pozostawaj zniewolonym.
Wolna wola jest najważniejsza,tylko,że wszyscy w pewnym stopniu "jesteśmy czyimiś niewolnikami".
Jak czytamy:
"Obiecują im wolność,podczas gdy sami są niewolnikami zepsucia.Bo przecież człowiek jest niewolnikiem tego,czemu dobrowolnie ulega".
Inaczej:
"Wolność im głoszą ale sami są niewolnikami zepsucia.Komu bowiem człowiek dobrowolnie uległ ,temu też służy jako niewolnik".
Ja nigdy i to jako "świadek" nie byłem niewolnikiem "niewolnika wiernego i roztropnego",chociaż wierzę w jego posłannictwo.
Niemniej pewne jest to o czym czytamy w 2 Pt.2:19
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec, 2017, 16:06 wysłana przez robbo1 »


Offline Światus

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Marzec, 2017, 16:46 »
Ja nigdy i to jako "świadek" nie byłem niewolnikiem "niewolnika wiernego i roztropnego",chociaż wierzę w jego posłannictwo.
Niemniej pewne jest to o czym czytamy w 2 Pt.2:19

Rozumiem, że JUŻ nie jesteś ŚJ bo piszesz "nie byłem niewolnikiem".
W związku z dalszym ciągiem zdania, wnioskuję, że zostałeś wykluczony.
I wierzysz, że "niewolnik" głosi prawdziwe nauki?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #50 dnia: 06 Marzec, 2017, 17:08 »
Wręcz przeciwnie - jest aktywnym ŚJ tylko jeszcze nie wie, że jest niewolnikiem niewolnika  :-\
Wydaje mu się, że w WTS-ie wszyscy równi  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #51 dnia: 06 Marzec, 2017, 17:20 »
Wręcz przeciwnie - jest aktywnym ŚJ tylko jeszcze nie wie, że jest niewolnikiem niewolnika  :-\
Wydaje mu się, że w WTS-ie wszyscy równi  ;D

Jestem "czynny"i,nie jestem "wykluczony".
Widzę,że zostałeś zaintrygowany określeniem "niewolnikiem niewolnika  ...wiernego".
To niewolnik został powołany do istnienia jako "n i e w o l n i k wierny i rozumny".
I nikt i nic tego nie zmieni.
Nie jest w moim posiadaniu,czy ja w jego.
Został powołany do zadania "podawania pokarmu" i tyle,i niech żywi "głodnych ludzi"

I dobrze jest ,gdy okaże się tym "którego pan,wracając spotka przy tym zajęciu" Mat.24:46


Offline Światus

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #52 dnia: 06 Marzec, 2017, 17:34 »
Zaintrygował mnie bardziej czas przeszły  :)

Mam proste i trudniejsze pytanie;
P. Czy PRAWDA jest przeciwieństwem FAŁSZU?
T. Czy nie uważasz,że każdy kto głosi Dobrą Nowinę jest Niewolnikiem WiR?

PS. Cieszę się, że odpowiadasz samodzielnie a nie cytatami ze Strażnicy  :)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #53 dnia: 06 Marzec, 2017, 18:04 »
Cytuj
To niewolnik został powołany do istnienia jako "n i e w o l n i k wierny i rozumny".
I nikt i nic tego nie zmieni.
Właśnie, że niewolnik zmienił:
Nawet nie wiesz, że on się już nie nazywa "rozumny", ale "roztropny".
Wpadłeś tu z niewiedzą jako ŚJ. ;D
Coś kręcisz człowiecze.
Mowa Cię zdradza. ;)

Poza tym sam niewolnik zmienił w roku 2013 kilka nauk z samym sobą związanych:

czas powołania
kto stanowi niewolnika
co stanowi jego mienie
kiedy otrzyma mienie


Tak więc nie wprowadzaj tu w błąd. ;)


Offline bene

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Marzec, 2017, 23:18 »
Witam cię serdecznie może odniosę się do tego co napisałeś. Zacznę od ostatniego zdania
I dobrze jest ,gdy okaże się tym "którego pan,wracając spotka przy tym zajęciu" Mat.24:46
Sek w tym że Pan jeszcze nie powrócił a warto by było przeczytać dalej tą wypowiedź Mat 24:50-51 bw "(50) przyjdzie pan sługi owego w dniu, w którym tego nie oczekuje, i o godzinie, której nie zna. (51) I usunie go, i wyznaczy mu los z obłudnikami; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." Dopiero wtedy okaże się kto jest tym niewolnikiem wiernym i rozumnym. Na dzień dzisiejszy samemu naddać sobie takie miano to przejaw pychy. No ale kto komu zabroni.
To niewolnik został powołany do istnienia jako "n i e w o l n i k wierny i rozumny".
I nikt i nic tego nie zmieni.
Jeżeli myślimy o tym samym "niewolniku" to warto sobie zadać pytanie przez kogo lub ewentualnie co został on powołany. Odnośnie powołania przez Boga to może zacytuję wersety z PNŚ Act 2:38-39 nwt-pl "(38) Piotr powiedział do nich: "Okażcie skruchę i niech każdy z was da się ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa ku przebaczeniu waszych grzechów, a otrzymacie wspaniałomyślny dar ducha świętego. (39) Bo obietnica jest dla was i dla waszych dzieci, i dla wszystkich w oddali – ilukolwiek przywoła do siebie Jehowa, nasz Bóg". Act 10:45 nwt-pl "(45) A wierni, którzy przyszli z Piotrem – ci z obrzezanych – zadziwili się, ponieważ wspaniałomyślny dar ducha świętego został wylany także na ludzi z narodów." Skoro powołał ich Jehowa Bóg to zapewne otrzymali wspaniałomyślny dar Ducha. A może tylko tak jak z mianem wiernego i roztropnego sami sobie nadali miano powołanych przez Boga?
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Marzec, 2017, 19:14 »
Właśnie, że niewolnik zmienił:
Nawet nie wiesz, że on się już nie nazywa "rozumny", ale "roztropny".
Wpadłeś tu z niewiedzą jako ŚJ. ;D
Coś kręcisz człowiecze.
Mowa Cię zdradza. ;)

Poza tym sam niewolnik zmienił w roku 2013 kilka nauk z samym sobą związanych:

czas powołania
kto stanowi niewolnika
co stanowi jego mienie
kiedy otrzyma mienie


Tak więc nie wprowadzaj tu w błąd. ;)

Rozumiem i wiem,że teraz piszemy "roztropny".
Nie zmienia to jednak faktu,że nierozumny z zasady nie okazuje się roztropnym.
Poza naszym przekładem posiadam wiele innych,i w niektórych z nich czytamy "rozumny".

Tak to nie napisałem- "roztropny" ,w pełni świadomie.

Nie interesuje mnie "statut" niewolnika tylko jego wyświadczana mi "posługa".

Zanim wypomnisz mi oszukiwanie- wysłuchaj.




Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Marzec, 2017, 19:17 »
Rozumiem i wiem,że teraz piszemy "roztropny".
Nie zmienia to jednak faktu,że nierozumny z zasady nie okazuje się roztropnym.
Poza naszym przekładem posiadam wiele innych,i w niektórych z nich czytamy "rozumny".

Tak to nie napisałem- "roztropny" ,w pełni świadomie.

Nie interesuje mnie "statut" niewolnika tylko jego wyświadczana mi "posługa".

Zanim wypomnisz mi oszukiwanie- wysłuchaj.
Okej. :)
Oto historia:

   W polskiej literaturze Towarzystwa Strażnica kilka razy zmieniano określenie dotyczące „sługi wiernego i roztropnego”:

Lata 1879-1950: „sługa wierny i roztropny” (ang. faithful and wise servant); (np. Bogactwo 1936 s. 59; Strażnica Nr 16, 1950 s. 8 [ang. 15.04 1950 s. 119]; por. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 142).

   Lata 1951-1953: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 6, 1951 s. 4 [ang. 15.10 1950 s. 387 – to pierwsza ang. Strażnica, w której pojawia się termin faithful and discreet slave, z którego wyprowadzano różne polskie określenia]; Strażnica Nr 10, 1953 s. 11 [ang. 01.12 1952 s. 732]).

Lata 1954-1955: „niewolnik wierny i dyskretny” (Strażnica Nr 1, 1954 s. 10 [ang. 01.04 1953 s. 215]; Strażnica Nr 4, 1955 s. 11 [ang. 15.12 1953 s. 758]).

Lata 1955-1956: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 18, 1955 s. 10 [ang. 15.06 1954 s. 378]; Strażnica Nr 14, 1956 s. 10 [ang. 01.05 1955 s. 285]).

Lata 1957-1994: „niewolnik wierny i rozumny” (Strażnica Nr 2, 1957 s. 19 [ang. 15.10 1954 s. 638]; Strażnica Nr 5, 1957 s. 16 [ang. 01.03 1956 s. 150]; Strażnica Nr 10, 1994 s. 13).

Od roku 1994: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 13, 1994 s. 11; Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata).


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Marzec, 2017, 19:29 »
Okej. :)
Oto historia:

   W polskiej literaturze Towarzystwa Strażnica kilka razy zmieniano określenie dotyczące „sługi wiernego i roztropnego”:

Lata 1879-1950: „sługa wierny i roztropny” (ang. faithful and wise servant); (np. Bogactwo 1936 s. 59; Strażnica Nr 16, 1950 s. 8 [ang. 15.04 1950 s. 119]; por. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 142).

   Lata 1951-1953: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 6, 1951 s. 4 [ang. 15.10 1950 s. 387 – to pierwsza ang. Strażnica, w której pojawia się termin faithful and discreet slave, z którego wyprowadzano różne polskie określenia]; Strażnica Nr 10, 1953 s. 11 [ang. 01.12 1952 s. 732]).

Lata 1954-1955: „niewolnik wierny i dyskretny” (Strażnica Nr 1, 1954 s. 10 [ang. 01.04 1953 s. 215]; Strażnica Nr 4, 1955 s. 11 [ang. 15.12 1953 s. 758]).

Lata 1955-1956: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 18, 1955 s. 10 [ang. 15.06 1954 s. 378]; Strażnica Nr 14, 1956 s. 10 [ang. 01.05 1955 s. 285]).

Lata 1957-1994: „niewolnik wierny i rozumny” (Strażnica Nr 2, 1957 s. 19 [ang. 15.10 1954 s. 638]; Strażnica Nr 5, 1957 s. 16 [ang. 01.03 1956 s. 150]; Strażnica Nr 10, 1994 s. 13).

Od roku 1994: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 13, 1994 s. 11; Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata).

To tylko potwierdza to o czym napisałem.
Tak naprawdę w słowniku synonimów pod słowem rozumny pojawia się wiele z tego co znajdujemy pod roztropny i odwrotnie.

Nierozumne wywody.
Jak dla mnie nie ma to większego znaczenia.
Tak rozumiem,że nie jest to jedno i to samo,niemniej rozumny a nie nierozumny jest roztropny,
Nie wywarzaj drzwi,które chętnie przed tobą otworzę.
Szkoda wysiłku.


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Marzec, 2017, 19:41 »
Cytuj
Nierozumne wywody.
Dla mnie też to "Nierozumne wywody" Towarzystwa Strażnica.
W jednym sie przynajmniej zgadzamy. :)


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Marzec, 2017, 20:32 »
Witam cię serdecznie może odniosę się do tego co napisałeś. Zacznę od ostatniego zdaniaSek w tym że Pan jeszcze nie powrócił a warto by było przeczytać dalej tą wypowiedź Mat 24:50-51 bw "(50) przyjdzie pan sługi owego w dniu, w którym tego nie oczekuje, i o godzinie, której nie zna. (51) I usunie go, i wyznaczy mu los z obłudnikami; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." Dopiero wtedy okaże się kto jest tym niewolnikiem wiernym i rozumnym. Na dzień dzisiejszy samemu naddać sobie takie miano to przejaw pychy. No ale kto komu zabroni.Jeżeli myślimy o tym samym "niewolniku" to warto sobie zadać pytanie przez kogo lub ewentualnie co został on powołany. Odnośnie powołania przez Boga to może zacytuję wersety z PNŚ Act 2:38-39 nwt-pl "(38) Piotr powiedział do nich: "Okażcie skruchę i niech każdy z was da się ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa ku przebaczeniu waszych grzechów, a otrzymacie wspaniałomyślny dar ducha świętego. (39) Bo obietnica jest dla was i dla waszych dzieci, i dla wszystkich w oddali – ilukolwiek przywoła do siebie Jehowa, nasz Bóg". Act 10:45 nwt-pl "(45) A wierni, którzy przyszli z Piotrem – ci z obrzezanych – zadziwili się, ponieważ wspaniałomyślny dar ducha świętego został wylany także na ludzi z narodów." Skoro powołał ich Jehowa Bóg to zapewne otrzymali wspaniałomyślny dar Ducha. A może tylko tak jak z mianem wiernego i roztropnego sami sobie nadali miano powołanych przez Boga?

Tylko,że w przypowieści "o dobrym i złym słudze" tł.ks.K.Romaniuk znajdujemy pytanie:
"Któż jest owym sługą..."
Według ciebie to "około trzech tysięcy ludzi" Dz.Ap.2:41
W Dz.Ap.2:37-42 opisane jest sprawozdanie "z pierwszych nawróceń".
Tylko,że w Mat.24:1do 25:46 jest tzw."mowa eschatologiczna".

Czytamy tam o zapowiedzi zburzenia świątyni,prześladowaniach,znakach zapowiadających zburzenie świątyni,przyjściu naszego zbawiciela,znaku drzewa figowego,niepewności czasu przyjścia,potrzebie czujności,w tym i w tych czasach "niewolniku wiernym i roztropnym" itd.

Tak jeżeli możesz wyjaśnij :
"Któż jest owym sługom dobrym i złym..."Mat.24:45-51 uwzględniając fakt,iż nasz zbawiciel wypowiedział to w kontekście tzw,"znaków końca świata"?
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec, 2017, 20:37 wysłana przez robbo1 »