Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1891 - Pierwsza podróż Russella do Europy  (Przeczytany 803 razy)

Offline Roszada

1891 - Pierwsza podróż Russella do Europy
« dnia: 12 Sierpień, 2015, 11:09 »
Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-13 Daty ***
1891: zagraniczna podróż Russella: yb06 68; jv 406; je 9

*** je s. 9 Jehowa zgromadza swój lud i wyposaża go do działalności ***
W 1891 roku Russell odbył podróż do Europy i na Bliski Wschód, aby zobaczyć, co można by przedsięwziąć w celu rozpowszechnienia prawdy w tym rejonie.

*** jv rozdz. 22 s. 406 Dawanie świadectwa aż po krańce ziemi — część 1 ***
Zagraniczne podróże Russella
W roku 1891 brat Russell zawitał do Kanady, gdzie od roku 1880 zainteresowało się tyle osób, że na zgromadzeniu w Toronto było aż 700 obecnych. Jeszcze w tym samym roku, 1891, pojechał do Europy, aby i w tej części świata zbadać możliwości krzewienia prawdy na szerszą skalę. Odwiedził Irlandię, Szkocję, Anglię, szereg krajów na samym kontynencie, Rosję (teren dzisiejszej Mołdawii) oraz Bliski Wschód.
Jaki wniosek wyciągnął z wizyt w tych państwach? „Nie zauważyliśmy, żeby Rosja była otwarta lub gotowa na przyjęcie prawdy (...) Nie dostrzegliśmy żadnych oznak pozwalających oczekiwać żniwa we Włoszech, w Turcji, Austrii czy w Niemczech” — napisał. „Ale Norwegia, Szwecja, Dania, Szwajcaria, a zwłaszcza Anglia, Irlandia i Szkocja, to pola gotowe do żniwa. Zdają się wołać: Przyjedźcie i nam pomóżcie!” W tamtym okresie Kościół katolicki dalej zabraniał czytać Biblię, sporo ludzi opuszczało protestantyzm, a wielu rozczarowanych do religii całkowicie odrzucało tę Księgę.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień, 2015, 11:13 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 1891 - Pierwsza podróż Russella do Europy
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpień, 2015, 11:29 »
W roku 1891 dawny dom Lutra w Wittenberdze zwiedzała grupa badaczy Pisma Świętego. (...) Wśród gości, jacy wtedy weszli do ‘pokoju’, w którym /Luter/ studiował, i usiedli na jego starym fotelu, był Charles Taze Russell. W cytowanych wspomnieniach czytamy dalej: ‘Dzisiaj naprawdę możemy się cieszyć, że chociaż inicjatorzy wielkiej reformacji wkrótce stanęli w miejscu i przystąpili do tworzenia kolejnych systemów błędu, to jednak dzięki Boskiej opatrzności oczyszczanie świątyni postępowało dalej aż do końca i złote naczynia prawdy Bożej zostały przywrócone na swoje miejsca’. Czego nie zdołał dokonać Luter, to pomógł osiągnąć ów zwiedzający” (Strażnica Rok CIX [1988] Nr 1 s. 30).