Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Księga Urantii  (Przeczytany 8078 razy)

Offline Roszada

Odp: Księga Urantii
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Styczeń, 2016, 17:23 »
Co Hermas piszę to wiem, bo tekst mam:

Hermas (II w.)
„Ziemia to świat nasz, właściciel ziemi to Ten, kto wszystko stworzył, uporządkował i obdarzył mocą; syn jest Duchem Świętym, a niewolnik Synem Bożym” („Pasterz” ‘Przypowieść piąta’ 5:2).
„(...) synowi [Duchowi Św.] właściciela [Ojca] spodobał się zamiar, żeby niewolnik [Syn Boży] został z nim razem współdziedzicem” („Pasterz” ‘Przypowieść piąta’ 2:8).

„Syn Boży jest zrodzony przed wszystkim stworzeniem, tak że był On doradcą Ojca, gdy Ten świat stwarzał” („Pasterz” ‘Przypowieść dziewiąta’ 12:2).

Hermas (ok. 140) odróżnia Syna Bożego od aniołów oraz od Michała, mówiąc o nich jako pierwszych stworzonych.

„Syn Boży został zrodzony przed wszystkim stworzeniem, tak że był On doradcą Ojca, gdy Ten świat stwarzał” („Pasterz” ‘Przypowieść dziewiąta’ 12:2).

„Są to święci Aniołowie Boga, stworzeni jako pierwsi. Im powierzył Pan całe stworzenie swoje, by je rozwijali, budowali i nim rządzili” („Pasterz” ‘Widzenie trzecie’ 4:1).

„Ów mąż pełen chwały, powiedział, jest Synem Bożym, a tamtych sześciu, to pełni chwały aniołowie, którzy towarzyszą Mu po prawicy i po lewicy” („Pasterz” ‘Przypowieść dziewiąta’ 12:8).

„Owe drzewo wielkie, osłaniające góry i równiny i wszystką ziemię, jest to prawo Boże dane całemu światu. A prawem tym jest Syn Boży, głoszony aż po krańce ziemi. Ci w cieniu drzewa, to ludzie, co usłyszeli głoszoną naukę i w Niego uwierzyli. Ten Anioł wielki i pełen chwały to Michał” („Pasterz” ‘Przypowieść ósma’ 3:2-3).

Pamiętaj ks. Pietrasowi nie ufaj, on mało ortodoksyjny. Ulega czasem protestanckim nowinkom.
Książka którą reklamowałem to dzieło specjalistów od Michała. ;)
To Michaelici wydali, a więc jak sama nazwa wskazuje, ci którzy siedzą w Michale.
Mnie samego zaprosili do przedstawienia punktu widzenia ŚJ i polemiki z nimi.
Książka przebiega też przez apokryfy, gnostycyzm, Qumran i literaturę izraelską.


Offline bartek212701

Odp: Księga Urantii
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Styczeń, 2016, 18:03 »
:) Nie obchodzi mnie w co wierzy Pietras. Patrzę na to co cytuje, a cytuję całą masę opracowań naukowych :)
Nie patrzę na cudze wierzenia, a na jakość jego tekstu i poparcie przypisami. O to chodzi w ocenie naukowej, a nie subiektywnej, która chyba bliższa Tobie ;-) bo kolejny raz o osobie piszesz, a nie o tym co pisze i podpiera faktami naukowymi :)

Za książkę dzięki, poczytam po sesji :)


Offline Roszada

Odp: Księga Urantii
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Styczeń, 2016, 18:13 »
:) Nie obchodzi mnie w co wierzy Pietras. Patrzę na to co cytuje, a cytuję całą masę opracowań naukowych :)
I własnie sam sobie odpowiedziałeś.
Pietras cytuje dzieła naukowe a nie teksty patrystyczne.

Bardzo cenie sobie jego jedną książkę: Dzień święty(Kraków 1992).
To o niedzieli w wiekach I-VI.
Ona ma prawie same teksty patrystyczne a nie ma prawie komentarzy.

Bardzo nie lubię Pietrasa komentarzy. :(
Chwała mu za wydane teksty patrystyczne ale komentarze jego dla mnie cienkie w stosunku do innych. ;)