Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich  (Przeczytany 1673 razy)

Offline Roszada

1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« dnia: 26 Lipiec, 2015, 11:50 »
Skorowidz ŚJ podaje:

*** dx86-21 Ślubowania ***
Badacze Pisma Świętego:
ślubowanie dotyczące zachowywania się wobec osób odmiennej płci (1908): kr 110

*** kr rozdz. 11 s. 110 ***
Aby przeciwdziałać machinacjom Szatana, w Strażnicy Syjońskiej z 15 czerwca 1908 roku opublikowano ślubowanie, które zawierało następujące słowa: „Będę zawsze i wszędzie zachowywał się wobec osób odmiennej płci w miejscach prywatnych dokładnie tak samo, jak publicznie”*. Ślubowanie to nie było obowiązkowe, ale sporo osób je złożyło i wysłało prośbę o zamieszczenie ich nazwisk w Strażnicy. Chociaż powyższe przyrzeczenie stanowiło dla wielu pomoc, z upływem lat stało się zwykłym rytuałem, dlatego z niego zrezygnowano. Jednakże organizacja zawsze stała na straży wysokich zasad moralnych, na których się ono opierało.

*** kr rozdz. 11 s. 110  ***
*Zgodnie z tym ślubowaniem kobieta i mężczyzna, którzy nie byli małżonkami bądź bliskimi członkami rodziny, nie mogli przebywać sami w pokoju, jeśli drzwi nie były szeroko otwarte. Ślubowanie to przez szereg lat powtarzano codziennie w ramach porannego programu duchowego w Betel.

« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień, 2023, 12:48 wysłana przez Roszada »


Offline M

Odp: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lipiec, 2015, 23:47 »
*** kr rozdz. 11 s. 110  ***
*Zgodnie z tym ślubowaniem kobieta i mężczyzna, którzy nie byli małżonkami bądź bliskimi członkami rodziny, nie mogli przebywać sami w pokoju, jeśli drzwi nie były szeroko otwarte. Ślubowanie to przez szereg lat powtarzano codziennie w ramach porannego programu duchowego w Betel.

Co do dzisiaj się nie zmieniło. Do dzisiaj gdy przychodzą do mnie "siostry", nawet takie starsze o 20 lat, to pytają najpierw czy żona w domu, a jeśli jej nie ma, to nie chcą wchodzić do mieszkania ;D.


Offline Roszada

Odp: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lipiec, 2015, 10:08 »
Co do dzisiaj się nie zmieniło. Do dzisiaj gdy przychodzą do mnie "siostry", nawet takie starsze o 20 lat, to pytają najpierw czy żona w domu, a jeśli jej nie ma, to nie chcą wchodzić do mieszkania ;D.
Nie słyszałem byś był na liście poszukiwanych gwałcicieli czy molestujących, ale muszę popatrzeć na stronę Komendy Głównej Policji. :)


Offline Roszada

Odp: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lipiec, 2015, 10:19 »
Ślubowanie to nie było obowiązkowe, ale sporo osób je złożyło i wysłało prośbę o zamieszczenie ich nazwisk w Strażnicy.
Że co, że niby tacy abstynenci, by byli wzorem?
A inni to co, już nie ręczą za siebie?

A ja myślę, że było jednak obowiązkowe, skoro zawierała to Niebiańska manna... odpowiednik dzisiejszych Codziennych badań Pism.



Offline M

Odp: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lipiec, 2015, 10:26 »
Nie słyszałem byś był na liście poszukiwanych gwałcicieli czy molestujących, ale muszę popatrzeć na stronę Komendy Głównej Policji. :)

Jak bym był na tej liście to by siostry do mnie nie przychodziły ;)


Offline Roszada

Odp: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lipiec, 2015, 13:34 »
*** kr rozdz. 11 s. 110 ***
Ślubowanie to nie było obowiązkowe, ale sporo osób je złożyło i wysłało prośbę o zamieszczenie ich nazwisk w Strażnicy. Chociaż powyższe przyrzeczenie stanowiło dla wielu pomoc, z upływem lat stało się zwykłym rytuałem, dlatego z niego zrezygnowano. Jednakże organizacja zawsze stała na straży wysokich zasad moralnych, na których się ono opierało.

*** kr rozdz. 11 s. 110  ***
*Zgodnie z tym ślubowaniem kobieta i mężczyzna, którzy nie byli małżonkami bądź bliskimi członkami rodziny, nie mogli przebywać sami w pokoju, jeśli drzwi nie były szeroko otwarte. Ślubowanie to przez szereg lat powtarzano codziennie w ramach porannego programu duchowego w Betel.

„Niebiańska Manna czyli Rozmyślania Duchowe na każdy dzień w roku dla Domowników Wiary” C. T. Russell, (wydawana do 1927 r.) zawarto takie słowa:

„Ślubuję również: w każdym czasie i miejscu, znajdując się na osobności wobec drugiej płci zachowywać się w taki sposób, jakby to było w zgromadzeniu świętych. Na ile będzie możebne i właściwe, unikać będę, by się nie znajdować z osobą drugiej płci, sam na sam w jednym pokoju, chyba przy drzwiach otwartych. Wyjątek stanowi rodzeństwo” (rozdz. Ślub Panu; strona nie oznakowana).


Offline Roszada

Odp: 1908 - Ślubowanie o kontaktach damsko-męskich
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lipiec, 2015, 13:39 »

*** kr rozdz. 11 s. 110  ***
Zgodnie z tym ślubowaniem kobieta i mężczyzna, którzy nie byli małżonkami bądź bliskimi członkami rodziny, nie mogli przebywać sami w pokoju, jeśli drzwi nie były szeroko otwarte. Ślubowanie to przez szereg lat powtarzano codziennie w ramach porannego programu duchowego w Betel.
Ale te słowa mnie zadziwiły. :-\
Codzienne powtarzanie mantry i to tak mało istotnej?
To wygląda jaka jakaś fobia.
Ciekawe, że wprowadzono to akurat w roku orzeczonej separacji Russella.
Dziwny zbieg okoliczności. ;)