Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.  (Przeczytany 1284 razy)

Offline Roszada

W roku 1918 napisano:

„Wierzymy, że czas popieczętowania już nadszedł i że siedem tomów WYKŁADÓW PISMA ŚW., jako klucz do Biblii zawierają całkowitą i zupełną Prawdę, potrzebną nam na czasie” (Strażnica Nr 5, 1918 s. 79).

W dwa lata później już zmieniono pogląd:

„Po jego śmierci Towarzystwo poleciło przygotować i wydać Tom VII, »Dokonaną Tajemnicę«, jako jeden z siedmiu tomów seryi poprzednio ogłoszonej przez brata Russella. Doktryny zawarte w tym tomie są w najzupełniejszej harmonii z doktrynami głoszonemi w poprzednich sześciu tomach. Otwarcie przyznajemy, że tom ten zawiera pewne omyłki. Przecież nawet Biblia zawiera trochę pomyłek. Przez pomyłki rozumiemy błędne zrozumienie, lub błędne zastosowanie. Tom ten jednak nie zawiera żadnej błędnej doktryny” (Strażnica 15.04 1920 s. 119 [ang. 01.04 1920 s. 103]).

   „Prawdą jest, że znaleziono pewne błędy w każdym tomie tych pism, ale tego należało się spodziewać, bo piszący je nie był doskonałym. Prawdą jest również, że są pewne błędy w Biblii, które ludzie od czasu do czasu odkrywali, ponieważ środki użyte do wydania jej w druku były niedoskonałe” (Strażnica 01.03 1921 s. 78-79 [ang. 15.02 1921 s. 55]).

   „Ale później wyszedł pierwszy tom Wykładów Pisma Świętego, z wydaniem którego niektórzy znowu myśleli, że w nim została wyjawiona cała prawda. Lecz z biegiem czasu wychodziły następne tomy Wykładów Pisma Świętego i z każdym wydaniem autor porobił pewne zmiany, a to dzięki otrzymaniu większego światła” (Strażnica 01.05 1926 s. 132).

Pomyłki są w siódmym tomie; i pomyłki są we wszystkich tomach WYKŁADÓW PISMA ŚWIĘTEGO oraz we wszystkich innych publikacjach Towarzystwa, a nawet w tłumaczeniach Biblji” (Strażnica 01.10 1926 s. 295).


Offline M

Odp: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lipiec, 2015, 14:46 »
Ciekawy jestem ile z tych "prawd objawionych" na kartach Wykładów Pisma Świętego przetrwało do dzisiaj. Czy czasem nie jest tak, że zdecydowana większość z tamtejszych wyjaśnień została po latach zmieniona? Ja zacząłem czytać Dokonaną Tajemnicę, ale nie przebrnąłem dalej niż przez pierwsze strony, bo tego się nie da czytać ;D.


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lipiec, 2015, 16:11 »
Ciekawy jestem ile z tych "prawd objawionych" na kartach Wykładów Pisma Świętego przetrwało do dzisiaj. Czy czasem nie jest tak, że zdecydowana większość z tamtejszych wyjaśnień została po latach zmieniona? Ja zacząłem czytać Dokonaną Tajemnicę, ale nie przebrnąłem dalej niż przez pierwsze strony, bo tego się nie da czytać ;D.
Jeśli chodzi o Dokonaną Tajemnicę, to nic z niej nic nie pozostało.
Popatrz co napisałem w Zmienne nauki...:
Cytuj
   Przykładowo w roku 1917 Towarzystwo Strażnica wydało swój komentarz do Apokalipsy św. Jana i Księgi Ezechiela, którym posługiwało się do roku 1929. Pisano o nim, że „Tłumaczenie ksiąg Objawienia i Ezechyela, zawarte w tej książce, są od Boga pokierowane...” (Dokonana Tajemnica 1925 s. 697). Natomiast w roku 1930 organizacja ta wydała nowy komentarz do Apokalipsy pt. Światło, który posiadał wykładnię całkowicie zmienioną w stosunku do poprzedniego i to w każdym omawianym wersecie biblijnym. To samo dotyczy też Księgi Ezechiela, gdyż nowy komentarz pt. Vindication (trzy tomy), wydany w latach 1931-1932, całkowicie odrzucał interpretację zawartą w książce pt. Dokonana Tajemnica.


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lipiec, 2015, 16:17 »
W tych artykułach porównywałem wykładnię 7 tomu z Wspaniały finał...

Cytuj
Konie i jeźdźcy z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz. 1)
Konie i jeźdźcy z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz. 2)
Różne osoby, przedmioty, symbole i wydarzenia z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz.1)
Różne osoby, przedmioty, symbole i wydarzenia z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz.2)
Różne osoby, przedmioty, symbole i wydarzenia z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz.3)
Różne osoby, przedmioty, symbole i wydarzenia z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz.4)
Różne osoby, przedmioty, symbole i wydarzenia z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz.5)

http://www.piotrandryszczak.pl/armagedon01.html

Cytuj
Aniołowie z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz. 1)
Aniołowie z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz. 2)
Aniołowie z Apokalipsy w interpretacji Towarzystwa Strażnica (cz. 3)
http://www.piotrandryszczak.pl/szatan_i_aniolowie.html

Właściwie można by powiedzieć, że porównałem cała wykładnię Apokalipsy, stara i nową. ;)


Offline M

Odp: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lipiec, 2015, 16:28 »
Właściwie można by powiedzieć, że porównałem cała wykładnię Apokalipsy, stara i nową. ;)

Jesteś nienormalny ;D. Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu (o ile takie istnieje) ;).

Chylę czapkę z głowy, to musiało zająć sporo czasu...

Tak czy owak, warto o tym wiedzieć, bo skoro nic nie zostało z wykładni z 1918 roku, a przecież podobno wtedy Jezus "mianował niewolnika") to może być to ciekawy argument w dyskusji z ŚJ odnośnie tego skąd wiedzą, że niewolnik mówi prawdę.


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lipiec, 2015, 16:33 »
We Wstępie do Zmienne nauki...napisaliśmy:

Cytuj
Towarzystwo Strażnica w swym krótkim istnieniu na arenie dziejów chrześcijaństwa zdążyło zmienić wszystkie własne nauki pochodzące rzekomo z Biblii. Podkreślamy tu, „wszystkie własne nauki”, bo nie chodzi nam tu o te, które organizacja ta przejęła od niektórych wyznań przyznających się do chrześcijaństwa (np. antytrynitaryzm, zaprzeczanie nieśmiertelności duszy i istnienia piekła), ale o wykładnie przejęte od swego założyciela C. T. Russella (1852-1916) i kolejnych prezesów tej organizacji. Najkrócej mówiąc, wszystkie obecne nauki („własne”) Towarzystwa Strażnica oparte są o rok 1914 albo powstały po tej dacie. W związku z tym nie powinien nas dziwić fakt, że w doktrynie Świadków Jehowy dziś prawie nic nie ocalało z pierwszych lat istnienia tej organizacji.


Offline Roszada

Odp: 1918 - Zapewnienie o Prawdzie w siedmiu Tomach Wykladów Pisma Św.
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lipiec, 2015, 16:34 »
Jesteś nienormalny ;D. Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu (o ile takie istnieje) ;).
Chylę czapkę z głowy, to musiało zająć sporo czasu...
Pomyślałem se, jak ja tego nie zrobię, to kto? :-\
No i na mnie wypadło. ;D