Józef Flawiusz, żydowski historyk piszący w I w. po Chr., mówi zasadniczo o „trzech filozofiach”: „Są bowiem u Żydów trzy rodzaje uprawianej filozofii: zwolennicy jednej zwą się faryzeuszami, drugiej – saduceuszami, a trzeciej – esseńczykami. Ci ostatni cieszą się opinią wielce świątobliwych”
Faryzeusze - Nazwa ugrupowania pochodzi od hebrajskiego słowa „oddzielony”, „odseparowany”. Jej rodowód nie jest znany, najczęściej jednak uważa się, że przylgnęła ona do tych, którzy oddzielali się od innych niezwykle silnym przylgnięciem do Prawa Starego Testamentu. Rzeczywiście bowiem faryzeusze zwracali ogromną uwagę na zachowanie przepisów Prawa w każdym szczególe. Sądzili, że Bóg dał Mojżeszowi nie tylko Torę, ale także tradycję ustną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Faryzeusze pełni byli nadziei na indywidualne przetrwanie: człowiek po śmierci zmartwychwstaje w swym własnym ciele i wciąż posiada duszę nieśmiertelną, która zasługuje na szczęście w niebie lub potępienie w piekle, w zależności od doczesnych poczynań. Wierzyli więc w sąd ostateczny i wieczną nagrodę lub potępienie po śmierci. Uznawali także istnienie aniołów, czemu zdecydowanie sprzeciwiali się saduceusze.
Sadyceusze - Stronnictwo powstało niemal jako współczesne narodzinom faryzeizmu, a więc w II w. przed Chr. Saduceusze chętnie akceptowali rzymski reżim, który pozwalał im utrzymać ich polityczny i społeczny status. Z tego powodu nie mogli cieszyć się licznym poparciem mas ludności żydowskiej. W większości wywodzili się z wyższych warstw społecznych. Odrzucając wiarę w nieśmiertelność dusz, negują tym samym zmartwychwstanie i sąd ostateczny. Nie przyjmują innych pism Biblii Hebrajskiej (czyli Starego Testamentu) poza Pięcioksięgiem. Odrzucają również całkowicie tradycję ustną.
W II połowie I stulecia zniknęło z religijnej sceny Izraela.
Faryzeusze wierzyli w zmartwychwstanie, przez co byli bliżsi w poglądach Jezusowi. Saduceusze odrzucali zmartwychwstanie ciała, możliwość przetrwania duszy po śmierci, a także sąd i karę lub nagrodę pośmiertną. Faryzeusze wierzyli, że Bóg prowadzi historię zbawienia,
saduceusze zaś odrzucali wiarę w Opatrzność; wszystko zależy od woli człowieka, Bóg zaś nie ingeruje w losy świata. Faryzeusze przyjmowali Prawo, Proroków i Pisma, saduceusze zatrzymywali się jedynie na Pięcioksięgu.
=======================
W Łukasz 23:43 występuje przecinek po słowie "dzisiaj", co wpływa na interpretację słów Jezusa. W zależności od tego, czy przecinek jest czy nie, zdanie "A on mu odrzekł: Zaprawdę, powiadam ci dzisiaj, będziesz ze mną w Raju" może być interpretowane jako:
Słowa Jezusa skierowane do łotru w tym samym dniu:
Jeśli przecinek jest obecny, słowa "dzisiaj" są rozumiane jako odnoszące się do obecnego dnia, co sugeruje, że łotr wejdzie do Raju tego samego dnia.
Obietnica na przyszłość:
Jeśli przecinka nie ma, słowa "dzisiaj" mogą być rozumiane jako odnoszące się do przyszłości, do dnia, w którym Jezus przyjdzie do swego królestwa.
Warto pamiętać, że w greckich manuskryptach Ewangelii Łukasza przecinek był często pomijany, co sprawia, że interpretacja jest kontrowersyjna.
Niektóre tłumaczenia Pisma Świętego mają przecinek, a inne nie, co prowadzi do różnych interpretacji.
https://synopsa.pl/spor-wokol-wlasciwej-lokalizacji-przecinka-lukasza-2343/