Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblia a Patriotyzm  (Przeczytany 760 razy)

Offline Roszada

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Wrzesień, 2024, 10:19 »
Jak pogodzić te wypowiedzi ‘neutralnych’ ŚJ?
Jedne, że władza jest od diabła.
Drugie, że władza to „sługa Boży”.

„Królestwu wciąż sprzeciwiają się ludzkie rządy, będące pod kontrolą Szatana” (Strażnica 15.01 2014 s. 16).

„Z tej relacji biblijnej wynika też, że rządy świata tak naprawdę są własnością Diabła; to on je kontroluje” (Jezus – droga, prawda i życie 2017 s. 36).

„Ponadto szanują flagę jako symbol narodowy i uznają prawowite władze za wspomniane w Biblii »władze zwierzchnie«, pełniące rolę »sługi Bożego«.” („Trwajcie w miłości Bożej” 2008 s. 213 [patrz też ang. wersja zrewidowana z roku 2014 s. 213.]).


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 397
  • Polubień: 2406
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Wrzesień, 2024, 22:50 »
No niestety inne narody to samo robiły. :)

Niezupełnie, przykładowo Babilończycy nie wymordowali Żydów tylko przesiedlili do siebie elitę.
Rzymianie też nie wyrżnęli ich tylko uczynili prowincją.


Offline Roszada

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Wrzesień, 2024, 22:57 »
Ja myślałem o innych mniejszych narodach wielkości Izraela. Pełno ich było w ST.
Babilon, Asyria i Egipt to potęgi, to inna para kaloszy. Potrzebowali ludzi do roboty.

Poza tym Rzymianie jak się wnerwili to wycieli sporo w Jerozolimie w 70 r.


Offline donadams

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Październik, 2024, 08:29 »
Natomiast Nowy testament jest daleki od patriotyzmu.
Dzieje Apost.10:34-38(UBG)
"Ale w każdym narodzie miły jest mu ten, kto się go boi i czyni to co sprawiedliwe"

Twój wniosek na podstawie tego fragmentu jak dla mnie jest bardzo mocno przesadzony.

Tak jak już pisałem, dla mnie patriotyzm nie oznacza, że Polacy są najlepsi, tylko Polacy mogą mieć uznanie Boga, tylko Polacy potrafią dobrze naprawić samochód czy cokolwiek. Tak samo jak moje dzieci nie są jedynymi, które mogą żyć, nie są też najlepsze czy wybrane, ale w oczywisty sposób je fowaryzuje.

Tak samo faworyzuję naród Polski jako swoją "rodzinę", co nie oznacza, że każdego w niej uważam za godnego tego jak i że każdego spoza niej uważam za niegodnego tego czy czegokolwiek.

Werset, który przytoczyłas zawiera uniwersalną prawdę, ale nie mniej ani nie więcej, niż to co jest napisane.

Więc jak dla mnie twoje zdanie w tej kwestii wynika z równania patriotyzmu z nacjonalizmem i przypisywania mu skrajnych postaw. To jest błąd. Gdybym miał stosować taką zasadę w życiu codziennym, musiałbym ze zdania "Na świecie jest wielu ludzi godnych zaufania" wyciągnąć wniosek, że darzenie mojej żony wyjątkowym zaufaniem jest niewłaściwe, bo przecież nie jest jedyną osobą, która na takie zasługuje. To chyba nie jest rozsądny wniosek, a konstrukcja logiczna jest tutaj taka sama.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik, 2024, 08:31 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Październik, 2024, 09:19 »
„Królestwu wciąż sprzeciwiają się ludzkie rządy, będące pod kontrolą Szatana” (Strażnica 15.01 2014 s. 16).

„Z tej relacji biblijnej wynika też, że rządy świata tak naprawdę są własnością Diabła; to on je kontroluje” (Jezus – droga, prawda i życie 2017 s. 36).
Dziwne to, że rządy są zależne od szatana, a dają kasę na działalność edukacyjną organizacji Jehowy. ;D
Czyli szatan wspiera ją? >:D


Offline Gostek

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Październik, 2024, 12:53 »
A ja mam jakoś cały czas z tym dylemat ,jak odróżnić patriotę od obywatela ,który ma silne postawy nacjonalistyczne...🤔


Offline Storczyk

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Październik, 2024, 17:23 »
Werset, który przytoczyłas zawiera uniwersalną prawdę, ale nie mniej ani nie więcej, niż to co jest napisane.

No tak, nie inaczej.


Online Reskator

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Październik, 2024, 18:08 »
A ja mam jakoś cały czas z tym dylemat ,jak odróżnić patriotę od obywatela ,który ma silne postawy nacjonalistyczne...🤔
Patriota kocha swój kraj uznając inne kraje i ich obywateli za przyjazne lub obojętne
Nacjonalista kocha tylko swój kraj.
Obywatel nie jest tożsamy z narodowością i nie musi być  patriotą kraju w którym zamieszkuje


Offline Storczyk

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Październik, 2024, 20:08 »

Więc jak dla mnie twoje zdanie w tej kwestii wynika z równania patriotyzmu z nacjonalizmem .

Zrównoważony, zdrowy patriotyzm niesie dużo dobrego.Tylko, że człowiek niestety z natury skłania się ku nacjonalizmowi, nawet nieświadomie.
Stąd ten przekaz Jezusa jakże aktualny.

Tylko pytanie było o pochody patriotyczne np:
Święto Niepodległości, ale czy ono jest patriotyczne czy nacjonalistyczne?


Offline donadams

Odp: Biblia a Patriotyzm
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Październik, 2024, 22:28 »
Zrównoważony, zdrowy patriotyzm niesie dużo dobrego.Tylko, że człowiek niestety z natury skłania się ku nacjonalizmowi, nawet nieświadomie.
Stąd ten przekaz Jezusa jakże aktualny.

Tylko pytanie było o pochody patriotyczne np:
Święto Niepodległości, ale czy ono jest patriotyczne czy nacjonalistyczne?

Nie rozumiem tej argumentacji, ponieważ ona jest aktualna w odniesieniu do wszystkiego. Jesz mięso? Nie jedz za dużo. Jesz ryby? Nie jedz za dużo. Jesz sałatę? Nie jedz za dużo. A w ogóle jeździsz samochodem? Nie przekraczaj dozwolonej prędkości!

To wszystko prawda, tylko że z twojej argumentacji zdaje się wynika to, że skoro jeżdżę samochodem, to ryzyko przekroczenia prędkości jest na tyle duże, że może powinienem rozważyć zrezygnowanie z tego środka transportu. Być może, ale jednak w większości przypadków to nie jest zasadne. Tak samo strach przed nacjonalizmem nie powinien wykluczać patriotyzmu.

Marsz Niepodległości jest taki jak ludzie, którzy go tworzą. Tak samo jak na drodze nie poruszają się sami zabójcy, a autostrada to nie jest tor wyścigowy - nawet pomimo tego, że niektórym się tak wydaje i zachowują się tak, jakby był.

Przestańmy rozciągać jakieś marginalne zjawiska na całe społeczeństwo i karać normalnych ludzi za to, że minimalnej części odwala, a może nawet nie odwaliło by gdyby nie prowokacje. Ale nawet jak założymy, że prowokacji nie ma, a są nacjonaliści, to punktujmy ich, a nie rozcoagajmy tego zjawiska na cały marsz, skoro on już stanowi punkt wyjścia w tej odpowiedzi.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.