Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy  (Przeczytany 275 razy)

Offline Roszada

2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« dnia: 22 Lipiec, 2024, 08:37 »
Poniższy tekst jest ostatnim polskim, w którym użyto słowo "Kanał" w stosunku do organizacji, CK czy Strażnicy:

*** w15 15.3 s. 8 ***
"Rodzice przekonują się, że teraz ich dzieci bardziej się angażują w studium tego czasopisma, będącego głównym kanałem udostępniania pokarmu duchowego"

Dlaczego polscy ŚJ boją się słowa KANAŁ Jehowy?

W języku angielskim niezmiennie używane jest od lat do dziś określenie „channel Jehovah”, czyli „kanał Jehowy”. Tak je oddawano do roku 2013 i jeden raz w 2015.

Polscy tłumacze boją się teraz słowa „kanał” i albo je pomijają, jak poniżej, albo zamieniają na „narzędzie”, „źródło”:

*** w24 wrzesień s. 11 ak. 12 ***
Musimy też wzmacniać swoje zaufanie do „niewolnika wiernego i roztropnego”, za pośrednictwem którego Jehowa zapewnia nam dzisiaj przewodnictwo (Mat. 24:45).

*** w24 September p. 11 par. 12 ***
We must also strengthen our faith in the channel Jehovah is using today to guide us—“the faithful and discreet slave.” (Matt. 24:45)

Ci z Nadarzyna wiedzą, że w Polsce słowo „kanał” w powiązaniu ze Strażnicą źle się kojarzy.
Już dawno mówiono wśród exŚJ, że „kanałem” to płyną ścieki.


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipiec, 2024, 10:30 »
Tu przykład jak Polacy zmienili ang. „channel” na „źródło”:

* w23 sierpień s. 10 *
Jehowa jest Bogiem porządku, więc to logiczne, że zrozumienia prawd zawartych w swoim Słowie udziela nam za pośrednictwem tylko jednego źródła

* w23 August p. 10 *
 Jehovah is a God of order, so it makes sense that he would use just one channel to help us understand the truths contained in his Word.


Offline donadams

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec, 2024, 11:59 »
W języku polskim "kanał" w takim kontekście, w jakim oni go używają w języku angielskim, w zasadzie nie istnieje.

Natomiast w języku angielskim jest to już szerzej używane słówko, także w mowie korporacyjnej i myślę, że właśnie stąd się ono wzięło. Na przykład:

"We need to establish a clear communication channel between departments." („Musimy ustanowić jasny kanał komunikacji między działami”)

W języku polskim to znów się nie spina, bo nawet w korporacjach mamy najczęściej "przepływ informacji", co też nawiązuje do wody (tak jak "kanał"), ale jednak jest bardziej wysublimowane.

To, co zwraca moją uwagę, to że "channel" jest o tyle nieszczęśliwym wyborem, że jest dość chętnie wykorzystywane w duchowości, mistycyzmie czy okultyzmie, od których jak wiadomo organizacja się odcina. Nawet w języku polskim mamy zapożyczone "channeling" odnoszące się do New Age. Natomiast w języku angielskim, tam gdzie organizacja bardzo chętnie go używa, "channel" jest używane w kontekście mediów spirytystycznych, przekazywania energii lub uzdrowień, a także natchnienia przez istoty duchowe.

Tym samym najwyraźniej niewolnik może być takim samym "channel", jak medium spirytystyczne, co wynika bezpośrednio z zastosowania języka.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipiec, 2024, 12:25 »
No cóż Sędzia miał obsesję na punkcie słowa kanał i oni to odziedziczyli. W USA pielęgnują to słowo.
Sędzia wpierw nazwał tak Russella - kanalarza:

„On uczynił to samo, kiedy dał »obecną prawdę« Kościołowi. On polecił znajomość wtórej obecności naszego Pana, oraz jasnem wyrozumieniem boskiego planu swemu słudze, C. T. Russellowi; i nikt nie przyszedł do znajomości prawdy jak tylko przez ten kanał” (Strażnica 15.04 1925 s. 126 [ang. 01.03 1925 s. 79]).

No i organizacja była kanałem i przewodem:

„Jeżeli przeto wierzymy, że Pan jest obecny, że prowadzi pracę żniwa i ustanawia królestwo swoje; jeżeli wybrał Brata Russella jako swojego »wiernego i roztropnego sługę«, i jeżeli Brat Russell, działając pod nadzorem Pańskim, zorganizował Towarzystwo Watch Tower Bible & Tract Society, jako przewód albo kanał do głoszenia poselstwa o jego królestwie i karmienia jego owiec (a przez to doglądania spraw jego królestwa), to wnioskować musimy, iż jest to sposób Pański” (Strażnica 01.04 1923 s. 104 [ang. 01.03 1923 s. 72]).

   „Można powiedzieć, że tylko to Stowarzyszenie [ang. Society] spełnia to proroctwo, bo jeżeli nie, to ono wcale nie jest spełniane. I jeżeli to Towarzystwo nie jest kanałem Pańskim na proklamowanie tego ostatniego poselstwa Ewangelji, to w takim razie Pan niema wcale kanału” (Strażnica 15.11 1925 s. 352 [ang. 01.11 1925 s. 333]).

Nie ma, to nie ma, niech im będzie... :D


Offline donadams

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lipiec, 2024, 12:28 »
Skoro "Pan ma kanał", to może warto do Wielkiego Nauczyciela i Największego Pasterza dodać też tytuł Największego Kanalarza?
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lipiec, 2024, 17:26 »
Może być Wielki Przewód. :)


Offline donadams

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lipiec, 2024, 17:38 »
A nawet Wielki Kabel.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lipiec, 2024, 17:45 »
Jehowy raczej Kanałem nie nazwali, ale Jezusa tak, bo łączy Jehowę z CK:

„Pomyślmy, jakież to cudowne udogodnienie, że nie potrzeba składać naprzód żadnych zgłoszeń, ale o każdej porze i w każdym miejscu można się zwrócić do Boga z krótką prośbą lub słowem dziękczynnym, korzystając z pośrednictwa kanału, jakim jest Chrystus Jezus!” (Strażnica Rok XCIV [1973] Nr 9 s. 8).

„We wstępie (1:1-3) wskazano, że objawienia pochodzą od Boga za pośrednictwem Jezusa pełniącego rolę kanału łączności” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 24 s. 6).


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lipiec, 2024, 18:02 »
Kanałów było sporo:
Russell, Towarzystwo, teraz niewolnik, ale i czasopismo, już w 1919 r.:

„Strażnica jest także kanałem czyli narzędziem służby dla Kościoła” (Strażnica 15.07 1919 s. 214 [ang. 01.07 1919 s. 198]).


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lipiec, 2024, 22:36 »
Kanałem Towarzystwo Strażnica

Równocześnie z uznawaniem Russella za „kanał” i Strażnicy za drugi podano, że on utworzył kolejny „kanał”, to znaczy Towarzystwo Strażnica. Czyli co najmniej trzy kanały były:

„Każdy Syn Boży, będący teraz na ziemi, może zapytać się: czy cierpiałem prześladowania dla dobra sprawiedliwości; czy cierpiałem z powodu, że starałem się dać świadectwo w tym czasie odnośnie do Planu Pańskiego? Czy wierzę, że Pan zorganizował przez swego »wiernego i mądrego sługę« Strażnicę, Towarzystwo Biblijne i Broszur jako kanał, przez który przechodzi poselstwo do ludzi i jako świadka przeciwko niesprawiedliwym systemom ziemskim?” (Strażnica 15.07 1919 s. 217 [ang. 01.07 1919 s. 201]).


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipiec, 2024, 13:14 »
"Boski kanał prawdy":

Towarzystwo Strażnica uznaje nie Biblię, ale Strażnicę, za „Boski kanał prawdy”:

   „Pożywny pokarm duchowy, którego Bóg dostarcza przez wiernego niewolnika, powinni cenić zwłaszcza zamianowani starsi. Wiele lat temu u kilku z nich zabrakło takiego doceniania. Jak ktoś zauważył, »krytycznie odnosili się do artykułów Strażnicy, nie chcąc jej uznać za (...) Boski kanał prawdy, zawsze usiłowali narzucić innym swój sposób myślenia«. Jednakże lojalni starsi nigdy nie będą próbowali wpływać na drugich, aby odrzucili coś z pokarmu duchowego, w który zaopatruje nas Bóg za pośrednictwem wiernego niewolnika” (Strażnica Nr 22, 1992 s. 20).


Offline Roszada

Odp: 2015 - Ostatnie użycie słowa "kanał" Jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipiec, 2024, 13:47 »
Powątpiewanie w kanał-ostatek "to grzech przeciw duchowi świętemu":

„W obliczu oczywistych dowodów utożsamiających dzisiejszy ostatek jako ziemski kanał Jehowy powątpiewanie w jego boskie posłannictwo naraziłoby nas na grzech przeciw duchowi świętemu. Nie wolno nam też lekceważyć informacji; podanych za pośrednictwem tego kanału, a czynimy to, jeżeli zaniedbujemy studium osobiste i jeśli uczęszczamy na zebrania zborowe nieregularnie” (Służba Królestwa Nr 3, 1962 s. 1).

A ja myślałem, że to Duch Święty jest tym kanałem, a nie jakiś zbiorowy ostatek, w który wchodzą też psychicznie i emocjonalnie chorzy. ;)