Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ktokolwiek widział Boga  (Przeczytany 234 razy)

Offline karyma

Czy ktokolwiek widział Boga
« dnia: 01 Lipiec, 2024, 21:29 »
Wg. artykułu na Jw.org w zasadzie to nie
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/widzie%C4%87-boga/
W artykule czytamy że jest wprawdzie sugestia że Mojrzesz widział Boga , ale to tak naprawdę to nie był Bóg tylko ANioł Pana. Jw.Org nie wspomina też żeby ktoś inny od mojrzesza widział Boga lub anioły. A jeśli widzieli to widziali w wizjach a w ogóle to mogło im sie tylko tak wydawać.
Tymczasem w Bilblii tysiąclecia czytamy
9 Wstąpił Mojżesz wraz z Aaronem, Nadabem, Abihu i siedemdziesięciu starszymi Izraela. 10 Ujrzeli Boga Izraela, a pod Jego stopami jakby jakieś dzieło z szafirowych kamieni, świecących jak samo niebo2. 11 Na wybranych Izraelitów nie podniósł On swej ręki, mogli przeto patrzeć na Boga3

Jasno jak byk stoi że Boga nie widział tylko Mojrzesz ale i inni wybrani Izraelici.
Potem Jedli i pili. Nie wiadomo jednak czy z udziałem Boga czy bez.
Co do interpletacji Świadków Jehowy GPT akurat bronił zgodności artykułu z księga wyjścia, jednak zastrzeżeniem że jest to tylko jedna z możliwych interplatacji.

11 A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem.
Mojerzesz więc rozmawia z Bogiem z twarzą w twarz. Tzn że Bóg ma twarz.
 
potem jednak Bóg zmienia zdanie

20 Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu

W każdym razie wciąz wiadomo że ma twarz.

od tych wszystkich pogaduszek Mojrzeszowi nawet zaczełą sie świecić twarz  (promieniowanie jakieś ?)

29 Gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj z dwiema tablicami Świadectwa w ręku, nie wiedział, że skóra na jego twarzy promieniała6 na skutek rozmowy z Panem.

Jak zwykle problem z Biblia jest taki że każdy interpletuje jak chce bo jest mnóstwo pola do własnej interpletacji. Ja np mogę przytaczać argumenty że Izraelici widzieli Kosmitów i iich technologię. jak zapytałem GPt otrzymałem wiele róznych interpletacji tych fragmentów księgi wyjścia mówiące o Aniołach, widzenia Boga, Chwały Pana itp.  Żydowskie interpletacje rabinistyczne np mówią że Mojrzesz i inni widzieli tylko "Plecy Boga"
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec, 2024, 21:58 wysłana przez karyma »


Turbulent_Business

  • Gość
Odp: Czy ktokolwiek widział Boga
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipiec, 2024, 22:19 »
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Teoria_%C5%BAr%C3%B3de%C5%82

To mniej wiecej odpowiada na twoje rozterki. Wiem, ze nie jest to najbardziej popularna hipoteza -  teraz chhba na topie jest hipoteza fragmentalna. W kazdym badz razie, gdy piecioksiag podzieli sie na 4 zrodla, kazde z troche innym przeslaniem, nie trzeba sie meczyc z interpretacja...


Offline Roszada

Odp: Czy ktokolwiek widział Boga
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec, 2024, 22:23 »
A Jezus? Widział, czy nie?

A Jan w Ap jak pisze, że widział na tronie. To wizja, ale widział. :)

A Daniel pisze, że widział Starodawnego na tronie...
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec, 2024, 22:30 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Czy ktokolwiek widział Boga
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipiec, 2024, 23:17 »
Tomasz stojąc przed Jezusem powiedział: Pan mój i Bóg mój!
Mówił, że nie uwierzy póki nie zobaczy.

Ezechiel też w wizji widział Boga.


Offline Roszada

Odp: Czy ktokolwiek widział Boga
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipiec, 2024, 17:06 »
Porównanie tekstów:

PNŚ 1997
„Żaden człowiek nigdy nie widział Boga; jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u piersi Ojca, ten dał co do niego wyjaśnienie.” (Jn 1:18)

PNŚ 2018
„Żaden człowiek nigdy nie widział Boga. Ale jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u boku Ojca, wyjaśnił, jaki On jest.” (Jn 1:18)

Tysiąclatka
"Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył"

Dodano słowo "człowiek", którego nie ma w oryginale.