Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: uczestnictwo sługi pomocniczego w pracach komitetu sądowniczego  (Przeczytany 378 razy)

Offline Sebastian

zetknąłem się z tezą, że w niektórych komitetach sądowniczych zamiast trzech starszych zboru uczestniczy dwóch starszych i jeden sługa pomocniczy (i że ten sługa bierze "równoprawny" udział w "osądzaniu" grzesznika i w decydowaniu o wykluczeniu)
czy tak jest naprawdę? a jeśli tak, to w którym roku pozwolono na taki skład komitetów?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline donadams

Odp: uczestnictwo sługi pomocniczego w pracach komitetu sądowniczego
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Czerwiec, 2024, 21:26 »
Wydaje mi się to bardzo nieprawdopodobne z tego względu, że podstawą do "orzekania" w komitetach są treści z Paście oraz listów do starszych, które zmieniają treść podręcznika. Wobec tego jak sługa ma sądzić nie mając dostępu do Paście?

Jeśli dobrze pamiętam, Paście sugeruje w niektórych sytuacjach angażowanie do komitetów starszych z sąsiednich zborów i myślę, że to jest jedyne wyjście, gdy brakuje starszych.

Sługa pomocniczy w takim komitecie nie miałby sensu. Nie słyszałem o takiej możliwości ani w teorii ani w praktyce.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Sebastian

Odp: uczestnictwo sługi pomocniczego w pracach komitetu sądowniczego
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwiec, 2024, 23:55 »
dzięki za konkretną odpowiedź.

przypuszczam, że mój informator mógł "przeoczyć" wcześniejszy "awans" konkretnego sługi pomocniczego na nową wyższą funkcję starszego zboru.

oznaczałoby to, że w rzeczywistości w komitecie sądowniczym brało udział trzech starszych zboru, ale mój informator błędnie przypisał jednemu z nich niższą funkcję.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline donadams

Odp: uczestnictwo sługi pomocniczego w pracach komitetu sądowniczego
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Czerwiec, 2024, 13:08 »
To brzmi jak realne wytłumaczenie tej sytuacji  :)
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Roszada

Odp: uczestnictwo sługi pomocniczego w pracach komitetu sądowniczego
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Czerwiec, 2024, 13:29 »
Nawet dawniej kobiety pełniące rolę starszych nie mogły tworzyć komitetu sądowniczego:

„W zborach, gdzie w komitetach usługują siostry, nie powinny one zajmować się problemem objętym możliwością pozbawienia społeczności bądź wyznaczeniem okresu próbnego” (ang. Strażnica 15.02 1957 s. 125).

*** w57 2/15 p. 125 par. 12 Overseers of the Ministry ***
In congregations where sisters are serving on the committee they should not handle a problem involving possible disfellowshiping or probation.
https://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1957128?q=%22In+congregations+where+sisters+are+serving+on+the+committee+they+should+not+handle+a+problem+involving+possible+disfellowshiping+or+probation%22&p=par

Początkowo „komitety zborowe” najczęściej posiadały dwóch członków (sługa zboru i jego zastępca) i w razie rozbieżnych zdań na temat wykluczanego musieli oni wezwać trzecią osobę z sąsiedniego zboru lub poczekać ze sprawą na wizytę nadzorcy obwodu (patrz ang. Strażnica 15.02 1957 s. 125). To samo dotyczyło przypadku, gdy w zborze był tylko jeden nadzorujący.

"Jeżeli w komisji zasiada dwóch braci, oni rozpatrzą sprawę. Jeżeli między obydwoma braćmi istnieje różnica zdań co do decyzji, jaką należy podjąć, można wezwać dojrzałego brata z innego zboru lub uzupełnić komitet, jeśli sługa obwodu ma wkrótce przyjechać. Jeżeli w komitecie nie ma braci lub jest tylko jeden, sprawa poczeka na wizytę sługi obwodu lub wezwani zostaną bracia z pobliskiego zboru.'