Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1892 - Czwarty kongres badaczy Pisma Świętego  (Przeczytany 55 razy)

Offline Roszada

1892 - Czwarty kongres badaczy Pisma Świętego
« dnia: 18 Kwiecień, 2024, 17:47 »
Rok 1892 – ‘Kongres’ badaczy Pisma Świętego

Pierwsze trzy zgromadzenia odbyły się w roku 1886, 1889 i 1891.
Kolejne zgromadzenie z roku 1892 było najbardziej liczne - 400 osób.
Wtedy nie zapraszano osób postronnych, a wszystkie zgromadzenia odbywały się w Allegheny i połączone były z Pamiątką:

*** jv rozdz. 17 s. 254-255 ***
W następnym roku rzucający się w oczy nagłówek w Strażnicy donosił o „ZGROMADZENIU WIERNYCH W ALLEGHENY (...) OD 7 DO 14 KWIETNIA 1892 ROKU”.
Na te pierwsze zgromadzenia nie zapraszano ludzi postronnych. Niemniej w roku 1892 przybyło około 400 osób, które dały dowody wiary w okup i szczerego zainteresowania dziełem Pańskim. W programie przewidziano pięć dni na intensywne studium Biblii oraz dwa na udzielanie praktycznych rad kolporterom. Pewien mężczyzna, który pierwszy raz był na jednym z tych zgromadzeń, powiedział: „Uczestniczyłem w wielu zjazdach, ale nigdy w takim jak ten, na którym od rana do wieczora mówi się tylko i wyłącznie o woli i planie Boga — w domu, na ulicy, podczas zebrania, na obiedzie, słowem — wszędzie”. Delegat ze stanu Wisconsin tak opisał atmosferę panującą wśród obecnych: „Ogromne wrażenie wywarł na mnie duch miłości i życzliwości braterskiej, widoczny na każdym kroku”.