BYLI... OBECNI... > ŻYCIE ZBOROWE, GŁOSZENIE, SALE KRÓLESTWA

Pamiątka 24-03-2024?

(1/6) > >>

woszcand:
Pytanie: Proszę o zwięzłe podanie, jeśli mogę tak ująć – krok po kroku – sposobu jakim Badacze Pisma Świętego wyliczają, określają datę śmierci Pana Jezusa Chrystusa przypadającą w danym roku, np. 2024, w oparciu o 2 Mojżeszową 12 rozdział, ewentualnie na podstawie innych wersetów Pisma Świętego.

odpowiedz
Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że uroczystość Pamiątki śmierci Pana Jezusa Chrystusa powinna być obchodzona co roku, dnia 14 nisan wg hebrajskiej rachuby (przełom marca i kwietnia w naszym kalendarzu). Jest to święto ustanowione przez Pana Jezusa w miejsce dawnej, obchodzonej przez Żydów Paschy. Nie mamy dokładnej, szczegółowej informacji biblijnej, jak ten 14 nisan powinien być wyznaczany. Wiemy jednak, że miesiąc w kalendarzu hebrajskim rozpoczyna się od nowiu Księżyca.

Idziemy za tą wskazówką, a poniżej są nasze wyliczenia, które prowadzą do ustalenia, kiedy 14 nisan przypada w roku 2024. Zaznaczamy, że grupy badaczy Pisma Świętego różnią się w kwestii wyznaczania daty 14 nisan. Różnica dotyczy np. tego czy do wyznaczenia 1 nisan posłużyć się nowiem astronomicznym czy tzw. nowiem białym, a także tego czy powinien to być nów najbliższy wiosennej równonocy czy następujący po niej. W naszym zborze przyjmujemy nów astronomiczny oraz nów najbliższy równonocy (poprzedzający lub następujący po niej, zależnie od tego, który jest bliżej równonocy). Mimo różnic w wyznaczaniu daty, wierzymy, że najważniejszy jest duch, nastawienie, z jakim podejdziemy do obchodzenia święta.

Sądzimy, że Bóg patrzy na serca i na nasze pragnienie upamiętnienia tego najważniejszego wydarzenia w historii świata, a także na nasze pragnienie okazania przez nasz udział w Pamiątce najwyższej oceny dla okupowej ofiary Jezusa Chrystusa za nas.

Wyliczenia:

Data Pamiątki śmierci naszego Pana w roku 2024

Piątek, 22 marca, po zachodzie słońca

(w Bydgoszczy spotykamy się o godz. 19:00 w sali przy ul. Zduny 10a)

Metoda używana do wyznaczenia daty Pamiątki wyjaśniona jest poniżej.

Kalendarz i święta żydowskie

Sposoby wyliczania daty corocznej Pamiątki różnią się pośród badaczy Pisma Świętego i innych grup chrześcijańskich. Nie naciskamy na to, że metoda, której używamy jest jedyną możliwą. Jest to jedynie sposób, którym posługujemy się w bydgoskiej społeczności.

Aby wyznaczyć datę Pamiątki, potrzebujemy następujących danych astronomicznych (wg czasu uniwersalnego na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich):

    Daty i godziny wiosennej równonocy w danym roku.
    Daty i godziny nowiu Księżyca poprzedzającego wiosenną równonoc.
    Daty i godziny nowiu Księżyca następującego po wiosennej równonocy.
    Daty i godziny nowiu Księżyca najbliższego wiosennej równonocy.

Aby wyznaczyć 1 Nisan konieczny jest jeszcze dodatkowy krok:

    Dodanie 2 godz. 21 minut, aby uzyskać czas jerozolimski

Czasami istnieją drobne różnice w tablicach astronomicznych, od kilku sekund do kilku minut. Najczęściej jednak nie mają one znaczenia w ogólnych obliczeniach.

Dane na rok 2024 są następujące:

    Data i godzina wiosennej równonocy:
    20 marca, 03:07
    Data i godzina nowiu Księżyca poprzedzającego wiosenną równonoc:
    10 marca, 08:59
    Data i godzina nowiu Księżyca następującego po wiosennej równonocy:
    8 kwietnia, 18:21

A więc:

    Data i godzina nowiu Księżyca najbliższego wiosennej równonocy:
    10 marca, 08:59

Do tej ostatniej daty i godziny:

    Dodajemy 2 godz. 21 minut, aby uzyskać czas jerozolimski

Mamy więc 10 marca, 11:20.

Wynika z tego, że 1 Nisan wypada w tym roku od 9 marca po zachodzie słońca do 10 marca do zachodu słońca (w hebrajskim kalendarzu doby liczone są od zachodu słońca do zachodu słońca, a nie od północy do północy jak w powszechnie używanym kalendarzu). Po dodaniu do 9 marca, po zachodzie słońca, pełnych trzynastu dni, dochodzimy więc do początku 14 Nisan, czyli odpowiedniego momentu na obchodzenie Pamiątki.

W 2024 roku będzie to piątek, 22 marca po zachodzie słońca (a nasza uroczystość rozpocznie się o godz. 19:00).

https://badaczebiblii.pl/data-pamiatki-smierci-pana-jezusa-chrystusa-w-roku-2024/

Moje  Pytanie

czemu jest rożnica 48 godzin i kto się pomylił w wyliczeniach??

Lu_Ke Sky_Walker:
Nie obchodzę już oraz nie planuję. A do tego nie wiem  ;)

A tak na poważnie: rok temu był na forum temat o Pamiątce 2023 oraz komentarze kto idzie a kto nie idzie. W tym roku nikt nie założył takiego tematu więc znaczy, że nikt się nie wybiera.
Ja nie idę. Już mniej boję się tego co inni o mnie pomyślą.

Nadaszyniak:
(mtg): tylko (Ww), popiera rok rocznie teorie spiskowe o UFO (FFF)

Roszada:
Bez tej dokładnej daty można żyć. :)

Zmiana daty Pamiątki

   Towarzystwo Strażnica zmieniło datę obchodzonej Pamiątki.

„Do roku 1919 namaszczeni chrześcijanie określali datę 14 Nisana w oparciu o kalendarz żydowski” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

„W ostatnich latach ciało kierownicze świadków Jehowy ustala (...) w taki sposób, jak to miało miejsce w czasach biblijnych, mianowicie na podstawie faktycznego uwidocznienia się nowego księżyca w Jerozolimie. Z tego też względu powstawała niekiedy różnica jednego lub dwóch dni między datą obchodzenia Pamiątki u świadków Jehowy, a datą 14 Nisana w aktualnym kalendarzu żydowskim” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

„Święcili ją w dniu, na który według kalendarza żydowskiego przypadał 14 Nisan, dzień śmierci Jezusa. Z biegiem lat udoskonalono sposób wyznaczania owej daty.*
*Porównaj Strażnicę z marca 1891, strony 33 i 34; z 15 marca 1907, strona 88; z 1 lutego 1935, strona 46; z 1 lutego 1948, strony 41-43” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 242).

   Przykładowo we wskazanej Strażnicy z roku 1935 napisano, że wtedy pewne kwestie ustalano ‘na oko’:

„Według liczenia astronomicznego miesiąc wschodzi przynajmniej 16 godzin przedtem, zanim może być widziany naturalnem okiem człowieka. Mojżesz swego czasu liczył od takiej godziny, od kiedy mógł zobaczyć księżyc swem gołem okiem, i to jest słuszny sposób dla nas liczyć czas” (Strażnica 01.03 1935 s. 77).

Fantom:
 Pytanie jak ''Pamiątka'' będzie mogła wyglądać w 2025r. gdy ''rydwan'' osiąga już prawie prędkość światła:). Być może będzie zgoda na tatuaże i zobaczymy pomazańców spożywających ''emblematy''. Tak mi żartem zasugerował jeden z ŚJ.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej